Lietuvoje

2019.05.12 08:06

Balsavimas baigtas: prezidento rinkimuose dalyvavo 56,45 proc. rinkėjų

policija praneša apie 46 pažeidimus
Modesta Gaučaitė, Domantė Platūkytė, Andrius Balčiūnas, Ineta Nedveckė, Gytis Pankūnas, LRT RADIJAS, LRT.lt, ELTA, BNS2019.05.12 08:06

Lietuvoje sekmadienį vyko prezidento rinkimai ir du referendumai. Vienas – dėl pilietybės išsaugojimo ir kitas – Seimo narių skaičiaus mažinimo. Prezidento rinkimų pirmajame ture dalyvavo 56,45 proc. rinkėjų, paskelbė Vyriausioji rinkimų komisija.

Balsavimas rinkimų apylinkėse truko nuo 7 iki 20 valandos. Rinkėjų sąraše buvo 2 mln. 472 tūkst. 405 piliečiai. 56 tūkst. Lietuvos piliečių šįkart užsiregistravo balsuoti užsienyje.

Sekmadienį prie balsadėžių atėjo 45,7 proc. rinkėjų, dar 10,75 proc. balsavo iš anksto. Iš viso prezidento rinkimų pirmajame ture dalyvavo 56,45 proc. rinkėjų, paskelbė Vyriausioji rinkimų komisija.

Prieš penkerius metus per pirmąjį prezidento rinkimų turą aktyvumas buvo 52,2 procento. 

Aktyviausia išliko Neringos savivaldybė, kur balsavo 68,02 proc. rinkėjų. Pasyviausia – Visagino savivaldybė. Ten savo balsą atidavė tik kiek daugiau nei trečdalis – 37,12 proc. – balsavimo teisę turinčių gyventojų.

Artėjant balsavimo pabaigai prezidento rinkimuose ir referendumuose, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienį paskelbė apie rinkimų biuletenių trūkumą Vilniaus rajone.

Komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė BNS sakė, kad biuleteniai jau vežami į apylinkes. Preliminariais duomenimis, biuletenių trūksta trijose vietose.

„Vyriausiajai rinkimų komisijai problema yra žinoma, su Vilniaus rajono apygardos rinkimų komisija kaip tik sprendžiame tą klausimą ir jau išvažiavo papildomi biuleteniai“, – teigė VRK vadovė.

Kai kuriose balsavimo vietose užsienyje ir apylinkėse Lietuvoje buvo susidarę eilės, tačiau visi atvykę iki 20 val. galės balsuoti, BNS patvirtino VRK vadovė.

„20 valandą Lietuvos laiku visos ambasados turėtų uždaryti duris, bet šioje vietoje mes sudarysim visiems rinkėjams, atvykusiems iki 20 val., galimybę patekti į balsavimo patalpą“, – sakė VRK vadovė.

„Tie, kurie atvyks iki 20 val., tikrai bus įleisti ir galės pareikšti savo valią“, – pažymėjo VRK pirmininkė.

Anot L. Matjošaitytės, eilės susidarė kai kuriose balsavimo vietose užsienyje, pvz., Didžiojoje Britanijoje, taip pat ir kai kuriose Lietuvos apylinkėse.

„Yra rinkėjų, kurie net nesiregistravo, o atvyksta į ambasadą balsuoti, tie antplūdžiai didžiuliai. Ambasados apkrautos darbu, o personalas mažas, todėl prašome supratingumo, visiems atvykusiems iki 20 val. bus sudarytos sąlygos balsuoti“, – sakė L. Matjošaitytė.

Ji taip pat perspėja, kad balsų skaičiavimas dėl didelio aktyvumo per išankstinius rinkimus gali užtrukti ilgiau nei įprastai.

„Norėčiau visus įspėti turėti kantrybės šiandieną, nes, atsižvelgiant į tai, kad išankstinio balsavimo metu labai daug rinkėjų pasinaudojo teise balsuoti, turime labai daug išankstinio balsavimo vokų. Atitinkamai išankstinio balsavimo biuletenių skaičiavimas trunka gerokai ilgiau. Dėl šios priežasties rinkimų rezultatai bus paskelbti vėliau, nei mes esame įpratę. Rinkimų komisijos turės labai daug darbo ir skaičiavimo“, – sako L. Matjošaitytė.

Fiksuoja pažeidimus: dažniausi skundai – dėl agitacijos

Kaip informavo Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis, rinkimai kol kas vyksta sklandžiai, rimtesnių pažeidimų nebuvo užfiksuota.

Policija gavo 46 (18 iš jų – išankstinio balsavimo metu) pranešimus apie galimus pažeidimus, daugiausiai dėl neleistinos agitacijos, galimų papirkimų, įtartinų asmenų ar automobilių prie rinkiminių apylinkių, viešosios tvarkos pažeidimų apylinkėse. Nemaža dalis pranešimų nepasitvirtino.

Ikiteisminių tyrimų nepradėta, ANK protokolų nėra.

13 val. gautas pranešimas, kad Pakruojo r. Sosdvario k. rinkimų apylinkėje padėtas sprogmuo, kuris sprogs po vienos valandos. Apžiūrėta rinkimų apylinkė, planas SKYDAS nebuvo įvestas, nes asmuo policijai žinomas, tai jau septintas šio asmens melagingas pranešimas šiemet apie galimą sprogmenį. Asmuo (gimęs 1972 m.) sulaikytas, pristatytas į policijos komisariatą.

Kitas protokolas surašytas už tai, kad 14.54 val. gautas pranešimas, kad Švenčionių r. Naujo Strūnaičio k. neblaivus vyras (gimęs 1956 m.), nustatytas 2,89 prom. girtumas, atvykęs į apylinkės komisiją elgėsi neadekvačiai, reiškė pretenzijas, sugadino jam išduotus biuletenius.

Dar vienas įvykis registruotas sostinės 1 policijos komisariate dėl to, kad vyras, atėjęs balsuoti, sužinojo, kad jo vardu jau buvo prabalsuota ir pasirašyta dalyvio sąraše. Surinkta medžiaga pagal LR baudžiamojo kodekso 173 str. 1 d. (rinkimų ar referendumodokumento suklastojimas, arba suklastoto panaudojimas), aplinkybės tiriamos toliau.

Rinkimus stebinti nevyriausybinė organizacija „Baltosios pirštinės“ teigia 19 val. duomenimis iš piliečių sulaukė daugiau nei 150 pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus. 

Pasak organizacijos vadovės Marijos Šaraitės, daugiausiai tai susiję su agitavimu. 

„Pirštinių“ savanorių Lietuvoje yra daugiau nei 300, jie keliauja po visas savivaldybes. Sekmadienį daugiausia pranešimų yra susiję su agitacijos draudimo laikotarpiu, ypač dažni atvejai – skleidžiama agitacija socialiniuose tinkluose. Žinoma, nuo ryto jau prasideda vis daugiau pranešimų dėl rinkimų komisijų darbo. Tai būtent tiek dėl biuletenių, tiek dėl neantspauduotų ar netaisyklingai užplombuotų balsadėžių“, – sako M. Šaraitė.

VRK pirmininkė L. Matjošaitytė teigia, kad daugiausia pranešimų komisija yra gavusi dėl kandidatų plakatų mieste. „Aktreipiame dėmesį, jog šiandieną galioja agitacijos draudimo laikotarpis, tačiau visi išoriniai plakatai, stacionarūs stendai, kuriuose yra politinė reklama ir kurie buvo pastatyti iki agitacijos draudimo pradžios, t. y. iki 1 val. nakties iš penktadienio į šeštadienį, galimi“, – pabrėžia L. Matjošaitytė.

Jos teigimu, svarbiausia, kad balsavimo patalpoje ir 50 metrų atstumu aplink rinkimų apylinkę nebūtų agitacijos. 

L. Matjošaitytė taip pat tvirtina, kad VRK gauna nemažai skundų dėl agitacijos socialiniuose tinkluose. Pirmininkė primena, kad tokia agitacija taip pat negalima. 

Prezidento rinkimuose dalyvauja eurokomisaras Vytenis Andriukaitis, filosofas Arvydas Juozaitis, europarlamentaras Valentinas Mazuronis, ekonomistas Gitanas Nausėda, Seimo nariai Mindaugas Puidokas ir Naglis Puteikis, premjeras Saulius Skvernelis, Seimo narė Ingrida Šimonytė ir europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis.

Jei nė vienas kandidatas šiame ture nesulauks daugiau nei pusės balsuoti atėjusių rinkėjų paramos, du daugiausiai surinkę kandidatai varžysis antrajame ture gegužės 26-ąją.

Penkerių metų kadencijai išrinktas prezidentas pakeis du kartus iš eilės šalies vadovės pareigas ėjusią Dalią Grybauskaitę, kuri kadenciją baigs liepą.

Naudojami Vyriausiosios rinkimų komisijos žemėlapių portale vrk.maps.arcgis.com publikuojami žemėlapiai

Referendumu dėl pilietybės išsaugojimo žmonėms siūloma spręsti, jie pritaria ar nepritaria, kad Lietuvos pilietis pagal kilmę, įgijęs europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos pilietybės nepraranda. Be to siūloma, kad pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustatytų konstitucinis įstatymas. Dabar tai nustato paprastas įstatymas. Konstituciniam įstatymui priimti ar jam pakeisti reikia didesnio Seimo narių balsų skaičiaus nei paprastam.

Kitu referendumu žmonių klausiama, ar jie pritaria, ar nepritaria  Seimo narių mažinimui nuo 141 parlamentaro iki 121.

Vyriausioji rinkimų komisija primena, kad, skirtingai nei savivaldos rinkimuose, prezidento rinkimuose ir referendumuose žmonės gali balsuoti bet kurioje rinkimų apylinkėje. Rinkėjai, balsuojantys ne savo apylinkėje, turės palaukti, kol komisijų nariai patikrins, ar jie nebalsavo ten kur yra deklaravę gyvenamąją vietą. 

Iki balsavimo pabaigos galioja agitacijos draudimas.

Rinkimų dieną sodins gėles

Ankstyvą rytą į Vilniaus Antakalnio rajone esančią apylinkę atvyko balsuoti konservatorių kandidatė Ingrida Šimonytė. Viename iš referendumų – dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo – politikė nedalyvavo. Paklausta, kodėl balsuoti atvyko taip anksti ryte, I. Šimonytė sakė, kad vėliau turės lankyti ligoninėje gulinčią mamą.

Kalbėdama apie tai, kokių savybių reikia šalies vadovui, kandidatė sakė: „Gebėjimo priimti sprendimus tada, kada reikia, gebėjimo kalbėtis su skirtingų nuomonių žmonėmis, ieškoti konsensuso ir gebėjimo deramai atstovauti Lietuvai tarptautinėje erdvėje.“

Politikė kalbėjo neslepianti, kad jaučia nemažą fizinį nuovargį, tačiau sakė, kad politikoje yra ne pirmą dieną, todėl prie visko yra pripratusi. Ji sakė suprantanti, kad tai yra vieno etapo pabaiga, o po jo – seks kitas etapas. Paklausta, kiek tikisi surinkti balsų I. Šimonytė atsakė: „Labai greitai pamatysime.“ 

I. Šimonytė sakė sekmadienį ketinanti sodinti gėles, o vakare rinkimų laukti štabe su rėmėjais. Ji pripažino jaučianti jaudulį, tačiau sakė, kad tai nėra situacija, su kuria negalėtų susitvarkyti.

Džiaugėsi sukauptais įspūdžiais

Sekmadienį kartu su žmona prezidento rinkimuose balsavo kandidatas į prezidentus Vytenis Povilas Andriukaitis.

Politikas žurnalistams sakė, kad dalyvavo tik prezidento rinkimuose, o abu referendumus ignoravo ir atsisakė juose dalyvauti.

„Kaip sąmoningas pilietis noriu, kad referendumo iniciatoriai pateiktų kiekvieno referendumo teigiamus ir neigiamus aspektus ir poreikio vertinimą“, – savo sprendimą aiškino V. P. Andriukaitis.

Pasak kandidato, referendumas turėtų būti sąmoningas piliečių apsisprendimas, jis piktinosi, kad referendumai turėtų būti organizuojami kitaip ir tai vadino nusikaltimu prieš piliečius, nes, anot jo, referendumai buvo inicijuojami remiantis tik gandais ir emocijomis bei nepagrįstais argumentais.

V. P. Andriukaitis baiminosi, kad neįvertinus visų aplinkybių gali kilti chaosas, o tai jis lygino su „Brexitu“ Didžiojoje Britanijoje.

„Tokio chaoso aš nenoriu“, – tikino V. P. Andriukaitis.

V. P. Andriukaitis išreiškė viltį, kad piliečiai balsuos už tą kandidatą, kuriam niekas nedaro įtakos, kuris bendraus su užsienio vadovais ir nebus naujokas politikos srityje.

Pasak kandidato į prezidentus, rinkimų rezultatų eis laukti nusiteikęs labai gerai. V. P. Andriukaitis džiaugėsi susitikimais su įvairiais žmonėmis, sukaupta patirtimi ir patirtais įspūdžiais.

„Lietuva gali, o jei ji gali ir žmonės tiki, tai kuo čia nusivilti?“ – klausė V. P. Andriukaitis.

A. Juozaitis: olimpiečiai moka finišuoti

Sekmadienį Klaipėdoje balsą prezidento rinkimuose ir dviejuose referendumuose atidavęs kandidatas į prezidentus Arvydas Juozaitis sako, kad prezidentinėse lenktynėse nė kiek nepavargo. Pasak jo, olimpiečiai moka finišuoti.

„Olimpiečiai moka finišuoti, mano stiprioji pusė buvo finišas, todėl iki paskutinės (debatų – ELTA) laidos Lietuva buvo nustebinta. Galiu pasakyti, kad nė kiek nepavargau, priešingai, pamenu, kai olimpiniame baseine praplaukiau, tai atrodė, kad galiu apsisukti ir vėl iš naujo plaukti. Tai rinkimuose panašiai - tik balsas nukentėjo, o visas organizmas veikia kaip laikrodis“, – Eltai sakė A. Juozaitis. 

Paklaustas, ar atėjęs prie balsadėžės nesvarstė, sekdamas vieno kandidato pavyzdžiu, balsą perduoti kitam, A. Juozaitis pabrėžė, kad jis jau seniai apsisprendęs. 

„Lietuvoje vis dar svarsto koks 30–40 nuošimčių, už ką balsuoti, o aš jau seniai įsitikinęs, seniai apsisprendęs, nėra nė ko kalbėti“, – teigė jis.

Kandidatas į prezidentus paėmė abu referendumų dėl pilietybės ir Seimo narių skaičiaus mažinimo biuletenius, tačiau, teigė jis, ne abu referendumus jis palaiko.

Prezidento rinkimuose ir referendumuose dėl pilietybės išsaugojimo bei Seimo narių skaičiaus mažinimo balsavęs filosofas sakėsi, kad iki dalyvavimo komandos štabe dar turėsiantis leistis į kelionę iš uostamiesčio į Vilnių, bus dar keli susitikimai bei pietūs su broliu.

V. Adamkus palinkėjo būsimam šalies vadovui būti sąžiningam

Sekmadienį Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus atidavė savo balsą šalies vadovo rinkimuose ir referendumuose. „Man pasirinkimas buvo labai lengvas“, – įmetęs biuletenius į balsadėžę teigė V. Adamkus.

V. Adamkus sakė, kad rinkdamasis už ką balsuoti prezidento rinkimuose, vadovavosi „savo patirtimi“. Jis pabrėžė neabejojantis pasirinkto kandidato „patirtimi, žiniomis, įsipareigojimu valstybei ir Lietuvos žmonėms“.

Prezidentas palinkėjo būsimam šalies vadovui būti sąžiningam ir „pildyti įsipareigojimus“. V. Adamkus pažymėjo, jog naujasis šalies vadovas turės ne tik nustatyti Lietuvos užsienio politikos kryptį, rūpintis nacionalinius saugumu, bet ir prisidėti prie šalies gyventojų gerovės didinimo vidaus politikos priemonėmis.

„Socialiniai klausimai, neišspręstos problemos, kurias turime. Kalbame apie reformas, bet jos niekur nejuda“, – sakė V. Adamkus.

Kalbėdamas apie referendumą dėl pilietybės išsaugojimo, prezidentas rėmėsi asmenine gyvenimo patirtimi: „Išgyvenęs 50 metų už šalies ribų, žinau, ką reiškia prisirišimas ir meilė Lietuvos žmonėms. Galvoju, kad referendumas turi užtikrinti visiems lietuviams, kur jie bebūtų, kur begyventų, jeigu jie turi meilę ir ryšį savo kraštui, jiems turi būti suteikta galimybė“.

V. Adamkus abejojo, ar Seimo narių sumažinimas padėtų išspręsti problemas, kurios susijusios ir su Seimo požiūriu į jo paties darbą.

Prezidentas teigė pasitikintis, kad jo palaikomas kandidatas pateks į antrą prezidento rinkimų turą: „Tikiu, kad žmonės pamatys jo savybes, jo padorumą ir jo viziją Lietuvos ateičiai.“

V. Mazuronis: Lietuva po rinkimų keisis

Kandidatas į prezidentus europarlamentaras Valentinas Mazuronis sako, kad Lietuva išrinkus naują šalies vadovą keisis. 

„Tikiu, kad po šitų rinkimų Lietuva pasikeis. Eis laisvesniu keliu, Lietuvos valstybę stiprinančiu turtingesniu mums visiems keliu“, – žurnalistams teigė kartu su žmona Vilniuje sekmadienį balsavęs europarlamentaras. 

V. Mazuronis balsavo abiejuose referendumuose.

„Jeigu valstybės vardu yra paskelbtas referendumas, tai politikui (...) nedera rodyti nepagarbos paskelbtam referendumui ir reikia balsuoti“,  –  teigė V. Mazuronis.

V. Pranckietis rinkimuose tikisi 60 proc. aktyvumo

Sekmadienį rinkimuose balsavęs Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis tikisi apie 60 proc. rinkėjų aktyvumo.

„Manau, kad aktyvūs (rinkėjai – BNS), aš tikiuosi kokių 61–62 proc.“, – žurnalistams sakė Seimo pirmininkas.

Per praėjusių prezidento rinkimų pirmąjį turą balsavo 52 proc. rinkėjų. 

V. Pranckietis taip pat sakė, kad ragins „valstiečius“ tęsti darbą valdžioje, nepriklausomai nuo to, kokie bus pirmojo turo rezultatai.

V. Landsbergis: nemėgstu, kai mane apgaudinėja

Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis sekmadienį valią išreiškė tik prezidento rinkimuose – nedalyvavo nė viename iš referendumų.

„Referendumai yra sukti ir apgaulingi ir aš nemėgstu, kai mane apgaudinėja“, – pabrėžė jis.

Kalbėdamas apie prezidento rinkimus, jis akcentavo, kad šis postas Lietuvoje labai galingas.

„Už tą, kuris turi ir protą, ir širdį“, – paklaustas, už kokį kandidatą į prezidentus balsavo, atsakė jis.

V. Landsbergis tvirtino besitikintis gerų poslinkių ir žmonių apgynimo.

S. Skvernelis į žurnalisto klausimą anglų kalba atsakė lietuviškai

Sekmadienį rinkimuose balsavęs „valstiečių“ kandidatas į prezidentus, premjeras S. Skvernelis teigė, kad, jei jis būtų išrinktas šalies vadovu, daug dėmesio skirtų užsienio politikai.

„Mūsų užsienio politika turėtų tapti nacionaline – ginti Lietuvos ir jos žmonių interesus. Pirminiai žingsniai bus, kalbant apie strateginę partnerystę, turėti kontaktą su strateginiais partneriais, užmegzti jį ir kalbėtis apie abipusio, dvišalio bendradarbiavimo stiprinimą“, – žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Premjeras neslėpė tikintis, kad jam pavyks patekti į antrąjį prezidento rinkimų turą. „Tikiuosi rimtos kovos antrame ture ir pasiryžęs tą daryti. Aš nesirenku, kuris kandidatas gali būti parankesnis. Tai yra žmonių valia. Svarbiausia, kad žmonės turėtų pasirinkimą, galimybę rinktis. Džiaugiuosi, kad jie tai turi. Tikiuosi, kad tokią galimybę žmonės turės ir antrame ture“, – komentavo kandidatas į prezidentus.

S. Skvernelis pažymėjo, kad rinkimų kampanija jam buvo sudėtingas laikotarpis, tačiau jis tvirtino jos metu nepavargęs, mat yra prie tokio gyvenimo tempo įpratęs.

Anksčiau „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigė, kas S. Skvernelis pasitrauks iš premjero pareigų, jei prezidento rinkimuose nepateks į antrąjį turą, tačiau pats S. Skvernelis apie tai kalbėti neskubėjo.

„Šiandien aš nekalbu apie tai. Palaukime rezultatų. Tada galėsime svarstyti toliau, kas bus“, – komentavo S. Skvernelis.

Šį klausimą uždavė ir iš užsienio atvykę žurnalistai. Klausimą jie S. Skverneliui pateikė anglų kalba, tačiau premjeras į šį klausimą atsakė lietuviškai.

Kandidatas į prezidentus neslėpė, kad balsavo ne tik prezidento rinkimuose, bet ir abiejuose referendumuose. Savo ruožtu jis teigė esantis nustebęs, kad kai kurie kandidatai į prezidentus, politikai nusprendė nebalsuoti referendume dėl Seimo narių skaičiaus sumažinimo.

„Labai keistai atrodo, kad žmonės, politikai rinkiminės kampanijos metu gražiai suokia, čiulba, kad reikia turėti pilietinę visuomenę, kad žmonės patys turi spręsti svarbiausiais gyvenimo klausimais, o rodo kitokį pavyzdį, bijodami žmonių. Reikia dalyvauti, pasirinkti, o kaip balsuoti, tai yra kiekvieno reikalas“, – aiškino S. Skvernelis.

Jis teigė jaučiantis jaudulį, mat prezidento rinkimuose dalyvauja pirmą kartą. „Didžiausias jaudulys, aišku, dėl to, kad tai yra ir mano darbo vertinimas“, – pažymėjo S. Skvernelis.

Kandidatas į prezidentus balsuoti atvyko kartu su žmona Silvija Skvernele ir abu vaikais. S. Skvernelė, paklausta, kodėl neleido vyrui parduoti jų namo kitam kandidatui į prezidentus V. Mazuroniui, lakoniškai pasakė, kad jai namai tiesiog patinka.

Palaikiau“, – teigė S. Skvernelio žmona, paklausta, ar palaikė sutuoktinio sprendimą kandidatuoti į prezidentus. S. Skvernelis teigė sekmadienį vyksiąs su vaikais į koncertą, o vakare keliaus į rinkimų štabą laukti rinkimų rezultatų.

G. Kirkilas: po rinkimų naujo prezidento lauks įtempta ES darbotvarkė

Valdančiosios Soicialdemokratų darbo partijos vadovas (LSDDP) vadovas Seimo vicepirmininkas Gediminas Kirkilas sako, kad po rinkimų naujojo prezidento lauks įtempta Europos Sąjungos klausimų darbotvarkė, o prognozuoti šalies vadovo rinkimų baigtį itin sudėtinga.

„Rinkimų kampanija labai neišsiskyrė, gal nebent tuo, kad nebuvo aiškaus lyderio kaip per paskutinius dvejus rinkimus,  D. Grybauskaitė buvo aiškus lyderis.  Čia yra keletas lyderių ir manau, kad šiandien net ir sociologai nedrįstų pasakyti, kas laimės“, – žurnalistams sekmadienį sakė G. Kirkilas. Jis su žmona balsavo sostinės Raitininkų rinkimų apylinkėje. 

Anot jo, daug kas gali priklausyti ir nuo rinkėjų aktyvumo. Politiko vertinimu, didesnis aktyvumas anksčiau labiau būdavęs palankus kairesniems kandidatams.

„Pirmieji prezidento darbai bus pakankamai sudėtingi, nes reikės dalyvauti formuojant Europos Komisiją, vyksta labai aštri kova.  Turime kitų labai daug klausimų, susijusių su ES. Pavyzdžiui, kita finansinė perspektyva, kur ne viskas dar mus tenkina. Pavyzdžiui, mes nesutinkame su tuo, kad būtų mažinamas solidarumo paketas, manau, kad ne visai tenkina Lietuvą žemės ūkio išmokos“, – sakė G. Kirkilas. 

Anot jo, ne mažiau svarbūs bus „Rail Baltica“, Ignalinos atominės uždarymo tolesnio finansavimo klausimai, prezidento pozicija bus svarbi sprendžiant Brexit'o klausimą.

LSDDP vadovas sako balsavęs abiejuose referendumuose.

E. Gentvilas: galbūt reikia kitokio prezidento nei D. Grybauskaitė

Liberalų sąjūdžio lyderis Eugenijus Gentvilas teigia, kad Lietuvai šiuo atveju reikia kitokio prezidento nei kadenciją baigianti šalies vadovė Dalia Grybauskaitė.

Klaipėdoje sekmadienį balsavęs politikas sako, kad naujajam šalies vadovui reikės sutaikyti politinę bendruomenę.

„Čia kaip tik reikalingas kitoks požiūris nei D. Grybauskaitės, kuri, atvirkščiai, įpildavo žibalo (...). Prezidentas turi ieškoti santarvės politinėje bendruomenėje ir visoje valstybėje, tai gal kaip tik reikalingas kitoks prezidentas“, – BNS sakė E. Gentvilas.

Prezidento rinkimuose varžosi devyni kandidatai. Jei prireiks, antrasis turas vyks po dviejų savaičių. D. Grybauskaitės antroji kadencija baigiasi liepą.

A. Kubilius po balsavimo: šiandien laukimo diena

Sekmadienį prezidento rinkimuose savo balsą atidavė buvęs Lietuvos premjeras Andrius Kubilius.

Po balsavimo A. Kubilius sakė, kad jo nuotaika rinkimų dieną yra gera. 

„Nuotaikos neblogos, pamatysime, kaip bus. Tikiu, kad po dviejų savaičių tikrai turėsime galimybę pasirinkti tokią prezidentę ar prezidentą, kuriuo galėsime didžiuotis“, - Eltai teigė A. Kubilius.

Rinkimų rezultatų buvęs premjeras lauks būstinėje kartu su Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) bendrapartiečiais.

„Šiandien tokia diena laukimo. Lauksime su partijos bičiuliais būstinėje, po to matysime, žiūriu ramiai (į rinkimus. - ELTA)“, - Eltai sakė A. Kubilius.

Sekmadienį Lietuvoje vyksta Prezidento rinkimai, referendumas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo ir referendumas dėl Konstitucijos 55 straipsnio pakeitimo.

Šalies vadovą Lietuvos piliečiai renka iš 9 kandidatų: ekonomisto Gitano Nausėdos, buvusios finansų ministrės Ingridos Šimonytės, premjero Sauliaus Skvernelio, eurokomisaro Vytenio Andriukaičio, filosofo Arvydo Juozaičio, Seimo narių Mindaugo Puidoko ir Naglio Puteikio, eroparlamentarų Valdemaro Tomaševskio ir Valentino Mazuronio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt