Lietuvoje

2019.05.02 09:31

Skvernelis pristatė „planą tėvynei“: žada pensijų augimą, didesnius vaiko pinigus (papildyta)

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.05.02 09:31

Iki prezidento rinkimų likus kiek daugiau nei savaitei šalies vadovo posto siekiantis premjeras Saulius Skvernelis pristatė savo prezidentinės programos kampaniją. „Planu tėvynei“ pavadintą programą pristatęs kandidatas žadėjo didesnes pajamas ir pensininkams, ir auginantiems vaikus.

Pats premjeras sakė norintis kalbėti apie konkrečius darbus ir planus, kuriuose privaloma šalies vadovo lyderystė. Kandidatas teigė, kad tapęs prezidentu siektų, jog būtų tęsiami šios vyriausybės darbai. S. Skvernelis kalbėjo, kad jo „planas tėvynei“ laimėjus rinkimus išliks visą penkerių metų kadenciją.

„Bus galima matyti, kas nudirbta, kas suplanuota, pokyčius plane, kokie darbai padaryti, kokie nauji darbai atsiras pagal realijas. Labai svarbu, kad rinkimų kampanijos metu gyventojams suteikti lūkesčiai būtų įgyvendinti“, – sakė kandidatas.

Žada pensijų kilimą, didesnius vaiko pinigus

Kaip vieną iš svarbiausių tikslų S. Skvernelis įvardino šešėlio mažinimą. Anot jo, efektyvesnis mokesčių administravimas ir sumažėjęs šešėlis leistų kelti vidutinę senatvės pensiją, mokėti didesnius vaiko pinigus. S. Skvernelis tikino, kad mokesčių kelti neketina, o iš šešėlio tikisi ištraukti kone dvigubai daugiau lėšų, nei ištraukta iki šiol.

Kandidatas sakė užsibrėžęs tikslą, kad jo kadencijos, jei taptų prezidentu, pabaigoje Lietuva regione turėtų mažiausią šešėlinės ekonomikos lygį, o kokybiško žmonių gyvenimo vidurkis siektų Europos vidurkį. Be to, jis teigė, kad Lietuvai svarbu turėti visišką energetinę nepriklausomybę, todėl jis sieks, kad Lietuva būtų nepriklausoma nuo šiuo metų ją, kaip sakė premjeras, saistančių energijos tiekėjų.

„Be jokios abejones dėčiau visas pastangas, bendradarbiaučiau ir užtikrinčiau šios vyriausybės pradėtų reformų įgyvendinimą. Mes privalėsime daryti ne kosmetinę, o tikrą, realią teismų reformą“, – apie darbus kalbėjo S. Skvernelis.

Viena iš trijų esminių savo programos punktų kandidatas įvardino orią senatvę. Anot jo, tam, kad Lietuvos senjorai gyventų oriai, yra kelios priemonės. Jis kalbėjo, kad vyriausybės darbas lėmė 100 eurų kilusią vidutinę senatvės pensiją, tačiau, pasak kandidato, to nepakanka. S. Skvernelis kalbėjo, kad priimtas įsipareigojimas, kad kitų metų liepos 1-ąją vidutinė pensija Lietuvoje siektų 400 eurų, yra realus ir tikino, kad užtikrintų, jog to būtų pasiekta. 

Kandidatas taip pat kalbėjo, kad labai svarbi kokybiška sveikatos priežiūra, prieinamos paslaugos. 

„Taip pat galimybė mokytis visą gyvenimą, tiek, kiek nori įgyti kompetencijas ir savanoriškai kuo ilgiau išlikti darbo rinkoje. Šių žmonių išlaikymas socialiai aktyviais garantuoja ir jų kokybišką gyvenimą, gyvenimo trukmės ilgėjimą, ir buvimą valstybei, visuomenei reikalingiems“, – kalbėjo šalies vadovo posto siekiantis S. Skvernelis, pridurdamas ir tai, kad pensininkai neturėtų savo pragyvenimo sąskaita kaupti pinigus nelaimės, netekties atvejui, todėl turi būti užtikrinamos ir pakankamos išmokos netekties atveju.

S. Skvernelis taip pat kalbėjo ir apie vaiko bei šeimos politiką. Jis teigė, kad tapęs prezidentu užtikrintų paramos už vaiką, kitaip tariant vaiko pinigų, mokėjimo tęstinumą. Anot jo, jau kitais metais įmanoma pasiekti, kad už kiekvieną vaiką šeimoms būtų mokama po 70 eurų, o daugiavaikėms ar sunkiau besiverčiančioms šeimoms ir papildomus 20-30 eurų už vaiką.

„Tam politinės valios ir lyderystės turėčiau. Kalbant apie švietimą, reikia suformuoti tokią paslaugų kokybę, kad vaikai, kur jie besimokytų, galėtų įgyti tinkamą ir visapusišką išsilavinimą, neskaidant mokyklų į prestižines, neieškant būdų, kaip perkelti vaiką į tą mokyklą, kuri garantuotų geresnės kokybės išsilavinimą“, – sakė kandidatas. 

Be to, jis teigė, kad šalies vadovas turi dėti pastangas, kad kiekvienam vaikui ir jaunuoliui būtų prieinamas sportas, nes tai gerina sveikatos kokybę.

Trečiu svarbiu aspektu S. Skvernelis įvardijo regioninę politiką: „Džiaugiuosi, kad pokyčiai matomi, bet čia lyderystė labai svarbi. Kalbant apie regionų savarankiškumą, manau, kad galima deleguoti daugiau funkcijų iš valstybės pusės, stiprinti savarankiškumą ir atsakomybę savivaldybėms.“

Jo teigimu, savivaldybės galėtų spręsti su žemės, nedarbo, naujų darbo vietų kūrimo klausimus. Vienu iš didžiausių iššūkių jis įvardijo ilgalaikių bedarbių grąžinimą į darbo rinką. Taip pat, pasak kandidato, svarbu kalbėti apie investicijų pritraukimą į regionus.

Be to, kandidatas kalbėjo, kad reikia skatinti iš emigracijos grįžtančius žmones kurtis ne didžiuosiuose miestuose, o regionuose. Jo teigimu, tai užtikrinti padės paramos, teikiamos jaunoms šeimoms įsigijant pirmąjį būstą, tęstinumas.

Skvernelis: gali būti, kad nebūsiu premjeru, bus kita valdančioji dauguma

Kalbėdamas apie tai, kaip jo minimi pokyčiai vyktų, jei jis nebūtų išrinktas prezidentu, S. Skvernelis teigė, kad jie greičiausiai sustotų. Anot jo, jei rinkimus laimės kuris nors kitas iš kandidatų, gali būti, kad jis nebebus premjeru, o Seime susidarys nauja valdančioji dauguma.

„Dabar yra daug „jeigu“. Jeigu išrinktų kitą prezidentą, nėra jokios garantijos, kad likčiau premjeru, kad nesusiformuotų nauja Seimo dauguma. Tokios intencijos jau šiandieniniame Seime matosi. Gali būti, kad išrinkus prezidente Ingridą Šimonytę, visa tai, ką kalbu, būtų neįmanoma įgyvendinti“, – kalbėjo S. Skvernelis, teigdamas, kad tiek I. Šimonytė, tiek Gitanas Nausėda kritikavo ir bandė nuginčyti vyriausybės reformas.

Anot jo, realu, kad išrinkus kitą prezidentą būtų ir kitas premjeras, ir kita Seimo dauguma. Paklaustas, kaip įsivaizduoja Seime naują daugumą be naujų rinkimų, kandidatas teigė, kad gali įvykti politinių jėgų persiskirstymas.

„Viskas įmanoma ir priklauso nuo rinkimų rezultatų“, – sakė S. Skvernelis.

Be to, premjeras kritikavo ir dabartinę prezidentę Dalią Grybauskaitę sakydamas, kad jos pozicijoje nesutiktų, kad apie jį būtų kuriami filmai ar leidžiamos knygos: „Gal ir paminklai statomi.“ Tiesa, Linas Kontrimas, su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) kandidatuojantis į Europos Parlamentą, taip pat rašo knygą apie politinius procesus, vykusius nuo 2016-ųjų, tad tikėtina, kad joje bus kalbama ir apie S. Skvernelį. Jis pats sakė niekam nedraudžiantis rašyti knygų, bet sakė manantis, kad tai reikėtų daryti pasibaigus kandencijai. 

Jis net užsiminė, kad pasitraukus į „aktyvų poilsį“ ir pats rašytų knygą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.