Dizaineriui Tomui Fordui dabar nelengvas metas. Neseniai palaidojęs vyrą, 60-ies kūrėjas liko vienišu tėvu. Tačiau tai – ne pirmasis jo gyvenimo išbandymas. Anksti tapęs „Gucci“ vadovu, išgelbėjusiu mados namus nuo bankroto, T. Fordas nuo pat vaikystės sunkiai dirbo, leidosi į painias seksualinės tapatybės paieškas, o vėliau nugrimzdo į alkoholio liūną.
Mados dizaineris, kino kūrėjas Thomas Carlyle`as Fordas gimė 1961 m. Teksase, JAV gyvenusioje finansų maklerių šeimoje. Kalbama, jog T. Fordas nuo mažens domėjosi mada ir estetika – būdamas vos šešerių kambariuose perstatinėdavo baldus ir komentuodavo mamos šukuoseną, atsiliepdavo apie jos avimus batelius, rašė dienraštis „Austin American-Statesman“.
Baigęs mokyklą, T. Fordas išvyko į Niujorką, kur ėmė krimsti meno istorijos mokslus. Po metų studijas metė, bet pradėjo kitas – ėmė mokytis interjero architektūros. Į Niujorką atvykęs studentas žavėjosi didmiesčiu, mėgo lankytis garsiame Brodvėjaus teatre „Studio 54“ – jame pirmą sykį apsilankė su rašytoju Ianu Falconeriu. Vėliau ne viename interviu T. Fordas užsiminė, kad kūrėjas buvo pirmoji jo meilė, rašoma „GQ“.

Po mokslų T. Fordas ėmė ieškoti darbo. Svajojo apie mados pasaulį, ir nors neturėjo tinkamo išsilavinimo, jis mėnesį kiekvieną dieną atkakliai skambino garsiai JAV dizainerei Cathy Hardwick, kol ši, neiškentusi, sutiko pakviesti jį į darbo pokalbį.
Vėliau dizainerė knygoje „Newsmakers“ prisiminė: „Žadėjau jam nesuteikti jokių vilčių. Paklausiau, kokie jo mėgstamiausi Europos dizaineriai. Jis man atsakė, kad „Armani“ ir „Chanel“. Po kelių mėnesių paklausiau, kodėl būtent jie. Jis atšovė: „Todėl, kad tuo metu vilkėjai kažką iš „Armani“. Ji įdarbino T. Fordą asistentu.
Po poros metų T. Fordas pradėjo dirbti su prekiniu ženklu „Perry Ellis“, tačiau ir čia užsibuvo vos porą metų. Kita jo stotele tapo Milanas ir mados namai „Gucci“, 1990 m. išgyvenę smarkią krizę. Įsidarbinęs dizaineriu, jau 1992 m. T. Fordas tapo „Gucci“ dizaino vadovu. Po poros metų jis dar sykį pakilo pareigose, o „Gucci“ pardavimai 1995–1996 m. išaugo net 90 procentų.

Visgi 2005 m. dizaineris įkūrė savo prekinį ženklą „Tom Ford“. Jis ėmė kurti drabužius ir aksesuarus, skirtus „kultūringiems, daug keliaujantiems ir pasiturintiems“ vyrams bei moterims, 2015 m. skelbė CNBC. T. Fordo kurtais rūbais puošėsi daugybė garsenybių: 2011 m. dramblio kaulo spalvos derinį vilkėjo pirmoji JAV ponia Michelle Obama, T. Fordo rūbus dėvėjo Beyonce, Jennifer Lopez, Anne Hathaway, Johnny Deppas, Ryanas Goslingas ir daugelis kitų žvaigždžių.
Mados pasaulio aukštumas pasiekusiam T. Fordui sekasi kurti ne tik rūbus, bet ir kiną. 2005 m. jis įsteigė filmų gamybos įmonę „Fade to Black“, o 2009 m. debiutavo su pirmąja režisuota juosta „A Single Man“. Joje pasirodė ir T. Fordo augintiniai – 6 trumpaplaukių foksterjerų veislės šunys, skelbė „ABC News“. 2016 m. dienos šviesą išvydo filmas „Nocturnal Animals“, Venecijos kino festivalyje pelnęs Didįjį žiuri prizą.
Žiniasklaidą neseniai apskriejo liūdna žinia, kad T. Fordas palaidojo savo vyrą. Tiesa, seksualinės tapatybės garsus dizaineris ėmė ieškoti tik studijų metais. „Tik būdamas 17-os ir atvykęs į Niujorką supratau, kad esu gėjus. Iki tol turėjau merginų, buvau su jomis laimingas, o jos buvo laimingos su manimi. Ko gero, tada net nežinojau, kad homoseksualumas egzistuoja“, – T. Fordą cituoja leidinys „Hindustan Times“.

1989 m. T. Fordas susipažino su žurnalistu Richardu Buckley. Tuo metu T. Fordui buvo 25-eri, o R. Buckley – 38-eri. Vyrai iš karto krito vienas kitam į akį ir ėmė susitikinėti nepaisant to, jog tais pačiais metais R. Buckley buvo diagnozuotas gerklės vėžys ir atlikta operacija.
2012 m. surogatinė motina mylimiesiems pagimdė sūnų, kuriam tėvai suteikė Alexanderio Johno „Jacko“ vardą. 2014 m., kai JAV buvo įteisinta tos pačios lyties asmenų santuoka, T. Fordas ir R. Buckley susituokė. Sutuoktiniams priklauso namai Niujorke, Los Andžele, Santa Fė ir Londone.
Santuokoje jie pragyveno septynerius metus – 2021-ųjų rugsėjį, būdamas 72-ejų, R. Buckley mirė. Mirties priežastis – senatvė ir ilgą laiką kamavusi prasta sveikata.
Nors ilgus metus gyveno su vyru, 2019 m. leidiniui „Vogue“ T. Fordas prisipažino pasvarstantis, kad yra biseksualus. „Nežinau, ar esu biseksualus, tačiau žinau, kad nesu vien gėjus. Mano seksualinė tapatybė nėra nekintanti. Su Richardu gyvenu 23-ejus metus, myliu jį ir esu jam ištikimas, tad šiame gyvenimo etape nemiegu su moterimis. Nors nežinau, kaip būtų, jei būčiau vienišas – yra daug man patrauklių moterų“, – su „Vogue“ žurnalistu Olivier Lalanne kalbėjo T. Fordas.

Dizaineris visada buvo atviras su žiniasklaida – jis be užuolankų kalba apie savo seksualinį gyvenimą, o pastaruoju metu vis garsiau pasidžiaugia dėl to, jog jau ilgiau nei dešimtmetį nebegeria. Praeityje T. Fordas prisipažino turėjęs rimtų problemų su alkoholiu.
„Man užėjo depresija. Kai sergi depresija, imi daugiau gerti, o kai pradedi daugiau gerti, depresija tik gilėja. <...> Tada dar neturėjau vaiko, porą metų man nesisekė karjeroje. Nuoširdžiai manau, kad jei nebūčiau nustojęs gerti, manęs nebebūtų tarp gyvųjų, – „Harper`s Bazaar“ 2015 m. sakė T. Fordas. – Manau, kad viena iš priežasčių, kodėl ėmiau nekontroliuojamai gerti, buvo tai, jog gyvenau Londone.
Čia per dieną gali laisvai išgerti 10 gėrimų ir tai bus laikoma normaliu dalyku. Pamenu, kartais sakydavau draugams, kad man atrodo, jog turiu problemų su alkoholiu. Jie sakydavo, kad neturiu, ir pasiūlydavo dar išgerti.“

2019 m., kalbėdamas su „Vogue“ žurnalistu Robu Haskelliu, T. Fordas prisipažino galvojęs, kad alkoholis jam padėdavo palaikyti kūrybinį įkvėpimą ir energiją. „Visada maniau, kad jeigu esi laimingas, vadinasi, tu kvailas. Vis dar manau, kad laimė neegzistuoja, ir jeigu mes negalvotume, kad ji yra, būtume daug laimingesni.
Gėrimas ir narkotikai padėjo man patirti pačius kūrybiškiausius momentus. Siaubingai bijojau, kad išsiblaivęs nebegalėsiu kurti. Užtrunka laiko, kol vėl tampi, koks buvęs. Dabar mano priklausomybė – darbas, bet ji man teikia didžiulį pasitenkinimą. Darbas padeda man negalvoti apie tai, kad esame tik mažytė šios planetos dėmė tarp galybės kitų planetų“, – leidiniui kalbėjo T. Fordas.
Išsikapstęs iš alkoholizmo liūno, T. Fordas ėmė laikytis sveikesnės gyvensenos principų. „Yahoo Media“ jis kalbėjo, kad pažiūrėjęs „Netflix“ dokumentinį filmą „What the Health“ nutarė tapti veganu, o 2019 m. duodamas interviu „The New York Times“ žurnalistei Maureen Dowd prasitarė, kad gerą išvaizdą jam padeda palaikyti ir botulino injekcijos.







