Kultūra

2014.12.22 13:04

2015-ieji Prienuose – Justino Marcinkevičiaus metai

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2014.12.22 13:04

Kitąmet poetui Justinui Marcinkevičiui būtų suėję 85-eri. Norėdama pagerbti savo kraštietį Prienų savivaldybės taryba 2015-uosius planuoja paskelbti J. Marcinkevičiaus metais.

Kitąmet poetui Justinui Marcinkevičiui būtų suėję 85-eri. Norėdama pagerbti savo kraštietį Prienų savivaldybės taryba 2015-uosius planuoja paskelbti J. Marcinkevičiaus metais.

Parodoje Justino Marcinkevičiaus bibliotekoje – nedaug kam matytos poeto šeimos ir draugų nuotraukos. Prieš dvejus metus čia įrengtas Justino Marcinkevičiaus memorialinis kambarys. 

„Kaip yra pasakiusi profesorė Viktorija Daujotytė, J. Marcinkevičius turi amžinuosius namus Prienuose, savo vardo bibliotekoje. Mes tuo labai džiaugiamės, nes bibliotekoje yra ir memorialinis kambarys, ir pristatytos visos naujausios knygos: ir kritikos, ir kūrybos“, – sako Prienų J. Marcinkevičiaus bibliotekos direktorė Daiva Čepeliauskienė.

Kitąmet poetui būtų 85-eri, todėl Prienų taryba ketina savivaldybėje 2015-uosius paskelbti J. Marcinkevičiaus metais. Planuojamos parodos, tradiciniai poezijos skaitymai, literatūrinės kompozicijos, poezijos ir dainų vakarai, poeto gimtadienio išvakarėse, kovo 10-ąją, Prienuose vyks konferencija. Svarstoma įkurti poeto muziejų jo tėviškėje Važatkiemyje.

„Greičiausiai reikėtų kalbėti apie pačią aplinką, aurą, kurioje J. Marcinkevičius augo. Tai tėviškė, namas. O pastate arba kambaryje galėtų būti jo asmeninių daiktų, galbūt baldų, juolab kad mes labai glaudžiai bendraujame su jo šeima, turime jos palaikymą“, – teigia Prienų rajono savivaldybės administracijos direktorius Algis Marcinkevičius.

Poeto gimtinėje pernai prieniečiai atidengė paminklinį akmenį. Pasak poeto atminimo įamžinimo komisijos narės, kelyje Kaunas–Prienai planuota pastatyti rodyklę į J. Marcinkevičiaus tėviškę Važatkiemyje. Tokių rodyklių į Lietuvai nusipelniusių žmonių tėviškes keliuose nemažai, tačiau Susisiekimo ministerijos ir Automobilių kelių direkcijos valdininkai prieniečiams rodyklės statyti neleido. Esą toks ženklas padidintų vizualinę taršą ir blaškytų vairuotojus.

„Atsakymai, kuriuos gavo Prienų savivaldybė, kai kreipėsi, buvo labai kategoriški. Tiesiog nesuvokiama, kodėl galime pažymėti kaimo turizmo sodybas, o kaip nuvažiuoti į J. Marcinkevičiuas tėviškę – ne“, – stebisi J. Marcinkevičiaus atminimo įamžinimo komisijos narė Ramutė Šimukauskaitė.

Poetas, dramaturgas, vertėjas, „tautos balsu“ vadintas J. Marcinkevičius mirė 2011 m. vasario 16 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.