Kultūra

2015.09.08 13:45

A. Mončio muziejuje – skulptoriaus A. Kasparavičiaus paroda

Marija Gabrienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Antano Mončio namuose-muziejuje Palangoje atidaryta Algio Kasparavičiaus paroda, kurioje savo darbais iš akmenų, metalo ar stiklo autorius prabyla apie subtilų vidinį žmogaus pasaulį.

Antano Mončio namuose-muziejuje Palangoje atidaryta Algio Kasparavičiaus paroda, kurioje savo darbais iš akmenų, metalo ar stiklo autorius prabyla apie subtilų vidinį žmogaus pasaulį.

Pats pavadinimas „Ex oriente lux“ („Iš Rytų sklinda šviesa“), pasak skulptoriaus, yra lyg įvadas į tai, apie ką kalba parodos eksponatai – žmogų, jo vidinį pasaulį. Ryte pabudęs pamatai pro langus sklindančią šviesą, tačiau kaip tu elgiesi dieną ir kas tau nutinka (konfliktuoji ar draugauji), kaip pinsis santykiai su kitais – viskas priklauso nuo paties žmogaus. Apie tai ir kalba A. Kasparavičiaus sukurti objektai – musės, nukritęs ir sudužęs šviestuvas, perskelta širdis, širma.

„Kai žmonės konstruoja santykius, lyg ir nori iš pradžių būti atviri. Įvykus konfliktui kas nors meta akmenį pro tą skaidrią širmą, ją sudaužo ir ji pasidaro nepermatoma. Kitas pykdamas atgal atsako tuo pačiu ir iš to skaidrumo lieka tiktai duženos“, – sako skulptorius.

Menininkas kviečia žmones susilaikyti nuo akmenų lavinos į savo ir kitų širdis, o jei tai neišeina, bent sustoti ir pagalvoti.

Dailininkė Jūratė Stauskaitė pastebi: simboliška, kad paroda eksponuojama A. Mončio namuose-muziejuje, kuriam šiemet sukanka 15 metų. A. Kasparavičiaus kūryba, grafikės teigimu, artima žymaus lietuvių skulptoriaus, ne vieną dešimtmetį gyvenusio ir kūrusio Paryžiuje, A. Mončio kūrybai.

„Juos sieja toks, vadinčiau, jausminis egzistencinis modernizmas. Nes formos lyg ir modernios, bet jos nėra tiktai forma dėl formos, kas yra būdinga modernizmui“, – sako J. Stauskaitė.

„Jis man sakė: man nesvarbu būt žinomam. Svarbu, kad aš viską, ką aš turiu viduje, išleidžiu į skulptūrą, – apie A. Mončį sako jo bičiulė Karolina Masiulytė-Paliulienė.

Skulptoriaus A. Kasparavičiaus paroda A. Mončio namuose-muziejuje veiks iki gruodžio vidurio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.