Naujienų srautas

Kultūra2019.03.05 14:10

„Graži ir ta galinga“ ieško, kas šiandien yra moteris

Klaipėdos Jaunimo teatro aktorės jau antrą kartą susiburia į grupę. Prieš porą metų spektaklyje „Graži ir ta kita“ aktorės dainavo apie santykius tarp vyrų ir moterų. Šiemet, pasivadinusios „Graži ir ta galinga“, kalba apie tai, kodėl moterys apskritai gali dainuoti.

„Graži ir ta galinga“ tai penkių Klaipėdos Jaunimo teatro aktorių spektaklis-koncertas. Scenoje aktorės Asta Zacharovaitė, Vaiva Kvedaravičiūtė, Rugilė Latvėnaitė, Ieva Pakštytė ir Marija Žemaitytė pasakoja apie Lietuvos istorijoje vietą išsikovojusias moteris: Barborą Radvilaitę, Boną Sforzą, Dalią Grybauskaitę, Žemaitę arba Teklę Sabatijauskaitę. Tačiau „Graži ir ta galinga“ imasi klausimų, aktualių šiandien: lyčių lygybės, LGBT temų ir moterų teisių.

„Buvo labai daug diskusijų, ar imti feminizmo temą. Man atrodo, kai žmonės išgirsta žodį „feminizmas“, labai dažnai užsiblokuoja. Nors mes penkios ir turime geras sąlygas, pagarbą iš vyrų, bet jautėme tokį globalų poreikį kalbėti apie tas moteris, kurios nežino, kad gali būti geriau, apie tas, kurios yra užaugusios sąlygose, kai yra tvarkoje, kai su tavim nepagarbiai elgiasi, diskriminuoja“, – sako grupės narė, aktorė Marija Žemaitytė.

Koncerte aktorės, kartu su dramaturgijos asistente Kristina Steiblyte, ieško moterų, kūrusių Lietuvos istoriją. Tačiau svarbiausia, kūrėjų manymu, buvo atrasti ryšį tarp moterų, gyvenusių prieš kelis šimtmečius ir modernios lietuvės. „Mums pačioms buvo didelis atradimas matyti, kad nors ir giliniesi į moters, kuri gyveno prieš šimtus metų, istoriją, tiek randi savęs joje!“ – pasakoja M. Žemaitytė. 

„O kodėl mes norim kalbėt apie bonas, kurių mes iš tikrųjų nepažįstame, kai galim pasiimti žmogų, kuris yra šalia? Taigi sugalvojome [pakalbinti] mano močiutę, kuriai dabar 93 metai. Uždavinėjau jai paprastus klausimus: kas yra moteris, kokia moteris yra galinga, kokia moteris yra ragana, ar aš graži. Atrodo, kad ji – neišsemiamas patirčių lobynas: ir žinių, ir patarimų. Ji iš tikrųjų graži ir galinga moteris“, – sako aktorė Vaiva Kvedaravičiūtė.

Tačiau kalbant apie stiprias ir galingas moteris šiandien – neįmanoma išvengti to, kad pernai teatro ir kino pasaulyje nuskambėjo seksualinio priekabiavimo skandalas. Priekabiavimu buvo apkaltinti režisierius Jonas Vaitkus, kino kūrėjas Šarūnas Bartas (abu jie kaltinimus neigė). M. Žemaitytė mano, kad labai svarbu, kad tokie atvejai „pagaliau išėjo į viešumą“.

„Labai gerai atsimenu, kaip po #metoo skandalo priėjau prie dėstytojo Valentino Masalskio ir pasakiau: „Dėstytojau, kaip ačiū, kad pas mus šito nebuvo“. Jis atsakė: „Durne tu, tai kaip galėjo būt?“. Sakiau: „Taip, galit taip reaguoti arba tikrai labai ačiū“. Teatre to [seksualinio priekabiavimo] yra nemažai, mes esam tikrai labai laimingos, kad buvome augintos mokytojo, kuris yra labai išmintingas ir nenukrypstantis, kur nereikia. Bet mes pažįstame aktores, kurios pakliuvo į tuos skandalus, arba tiesiog drauges, kurios ne teatre, bet buvo to paliestos. Aš manau, kad tai yra labai didelis dalykas, kad pagaliau tai išėjo į viešumą“, – teigia M. Žemaitytė.

Plačiau klausykitės LRT RADIJO laidoje „Kultūros savaitė“ nuo 15 min. 


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi