Kultūra

2018.07.17 07:05

Nauja kultūros renginių finansavimo tvarka gąsdina renginių organizatorius

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.07.17 07:05

Lietuvoje keičiama kultūros finansavimo tvarka. Kultūros ministerija kuria regionines ekspertų tarybas, spręsiančias, kurių kultūros projektų jų apskrityje reikia. Menininkai nuogąstauja, kad regionuose smuks renginių kokybė.

Violončelininkas Vytautas Sondeckis ketvirtus metus vasarą iš Vokietijos grįžta į Lietuvą ir Anykščių rajone prie Šimonių girios gyvenantiems vaikams rengia meistriškumo kursus. Vaikai čia mokosi ir koncertuoja su muzikantais, dėl kurių varžosi pasaulio koncertų salės. Į neįprastus koncertus, kurie pirmiausia skiriami aplinkinių kaimų gyventojams, klausytojai važiuoja kelis šimtus kilometrų.

„Mes būtinai turime dirbti darbą regionuose: eiti pas žmones, groti koncertus, įvairiai publikai ir šviesti ją. Svarbu tuomet, kai norisi, kad piliečiai ir jų vaikai būtų išauklėti ir supažindinti su pasaulio kultūra, patys dalyvautų tame pasauliniame kultūriniame gyvenime“, – sako V. Sondeckis.

Kultūros ministerija atkreipė dėmesį į regionus ir nusprendė nuo kitų metų jiems skirti dvigubai daugiau lėšų nei iki šiol – tris milijonus eurų. Tačiau kultūros projektus rinks naujai kuriamos regioninės ekspertų tarybos. Jos bus sudaromos iš savivaldybių atstovų, apskrities kultūros žmonių ir vieno kultūros tarybos nario. Tiesa, regionams skirtų pinigų negalės prašyti didžiųjų miestų - Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos - kultūros organizacijos.

Anykščių mieste didžiausius kultūros renginius organizuoja būtent Vilniuje veikiančios įstaigos. Tai - Bardų muzikos festivalis „Purpurinis vakaras“, vaikų ir jaunimo literatūros festivalis „Nuotykiai tęsiasi“ ar „Velnio akmuo“. Vien jame 2018 metais apsilankė šeši tūkstančiai žmonių. Pilni visi viešbučiai ir kavinės

Anykščių savivaldybės atstovė sako, kad didžiųjų miestų organizacijos turbūt ieškos, kaip apeiti Kultūros ministerijos tvarką. Tikėtis, kad vietos bendruomenės bus tokios pat kūrybiškos ir organizuotos, kad suvaldytų didžiulius festivalius ar į mažą miestelį pritrauktų žymių žmonių, naivu. 

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.