Kultūra

2018.06.02 23:32

Tatamis – japoniškas kilimas, atstojęs ir lovą, ir kėdę, ir stalą

Japonų namai ilgai buvo neįsivaizduojami be tatamio - minkšto kilimo ant grindų, kuris atstodavo ir lovą, ir kėdę, ir stalą. Tačiau keičiantis gyvenimo būdui tradicinį japoniško interjero elementą pamažu išstumia tradiciniai baldai, o tatamio meistrai nerimauja, kad gali likti be darbo.

Tatamis – šiaudinis kilimas, apsiūtas spalvota medžiaga, tiesiamas japonų namuose ant grindų. Ant jo japonai darydavo viską – miegodavo, valgydavo, skaitydavo. Tačiau šiandien gyvenimo būdas keičiasi, o tatamių reikia vis mažiau.

Hiroshi Janai yra vienas iš nedaugelio meistrų, kurie vis dar gamina tatamius rankomis. Tačiau paklausa mažėja, kiniški įrenginiai tatamius gamina greičiau ir pigiau, todėl jis nerimauja, kad liks be darbo.

 „Anksčiau daugybė meistrų gamindavo tatamius rankomis, bet iš mano kartos jų beveik neliko, taip pat ir žmonių, kurie ruošia jiems reikiamas medžiagas ir įrankius – šiaudus, adatas, audinius“, – apgailestauja tatamio meistras.

Gaminant tatamį, labai svarbu išlaikyti taisyklingas proporcijas. Dydis skiriasi priklausomai nuo regiono, tačiau geležinė taisyklė – plotis turi sudaryti pusę ilgio.

Išsamiau apie tatamius – Julijos Petrošiūtės reportaže.