Kultūra

2016.11.29 23:37

Netekome kompozitoriaus ir pianisto J. Andrejevo

LRT.lt, BNS 2016.11.29 23:37

Eidamas 75-uosius metus mirė žinomas Lietuvos kompozitorius ir pianistas, buvęs Lietuvos kompozitorių sąjungos, nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Julijus Andrejevas. Žinią patvirtino Lietuvos kompozitorių sąjunga.

Užuojautą dėl J. Andrejevo mirties pareiškė kadenciją baigiantis kultūros ministras Šarūnas Birutis.

„Netekome talentingo muziko ir iškilaus pedagogo, tačiau profesorius Julius Andrejevas savo meilę muzikai, savo patirtį ir meistriškumą perdavė mokiniams. Mūsų atmintyje išliks jo nuveikti darbai, muzikinis palikimas“, – sakė jis. 

J. Andrejevas buvo žinomas fortepijono pedagogas, dirbęs Lietuvoje įvairių lygių muzikos mokyklose, taip pat privačioje Vigo konservatorijoje Ispanijoje. Kompozitoriaus kūryboje dominuoja kūriniai fortepijonui, pedagoginis repertuaras bei kamerinė muzika.

J. Andrejevas gimė 1942 m. sausio 7 d. Kaune. Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademija, LMTA) baigė Aldonos Dvarionienės fortepijono (1965) ir Eduardo Balsio kompozicijos (1971) klases. 1964–2011 su pertraukomis dėstė Vilniaus Balio Dvariono muzikos mokykloje, nuo 1965 m. (su pertrauka 1991–1998) dirbo LMTA; nuo 1989 m. – LMTA docentas, nuo 2010 m. – profesorius.

1974–1982 metais J. Andrejevas buvo ansamblio „Musica Humana“ klavesinininkas ir pianistas. 1984–1989 m. ėjo Lietuvos kompozitorių sąjungos (LKS) valdybos sekretoriaus, 1989–1991 m. – LKS pirmininko pareigas. Nuo 1991 iki 1998 m. kompozitorius gyveno Ispanijoje, dėstė Vigo privačioje konservatorijoje „Mayeusis“, vadovavo fortepijono skyriui, buvo direktoriaus pavaduotojas, nuo 1996 – profesorius. 1999–2001 m. J. Andrejevas užėmė Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro generalinio direktoriaus postą.

J. Andrejevas buvo vienas iš B. Dvariono jaunųjų pianistų ir stygininkų konkurso, organizuojamo nuo 1974 m., iniciatorių. Kaip atlikėjas koncertavo buvusiose Sovietų Sąjungos respublikose, Čekoslovakijoje, Jugoslavijoje bei Prancūzijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Ispanijoje, Izraelyje. Kompozitoriaus kūriniai skambėjo tarptautiniuose festivaliuose Lietuvoje, Vokietijoje, Izraelyje, Japonijoje, Švedijoje, Lenkijoje, Ispanijoje, Suomijoje, JAV, Rusijoje.

1987 m. J. Andrejevui suteiktas Nusipelniusio meno veikėjo garbės vardas, 2000 m. apdovanotas Lietuvos Nepriklausomybės medaliu, 2012 m. apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje.

Iš pradžių J. Andrejevas savo kūrybinę veiklą daugiausia siejo su teatru, parašė muziką ne vienam dramos spektakliui, kino filmui. Vėliau daugiausia dėmesio kompozitorius skyrė smulkių formų kameriniams žanrams, muzikai vaikams, pedagoginiam repertuarui.

Savo kūryboje J. Andrejevas rėmėsi tiek klasikinėmis tradicijomis, tiek ir įvairiomis XX a. muzikos išraiškos priemonėmis (serijine technika ir kt.). Jo muzikai būdingas emocinis raiškumas, nuosekli dramaturgija, muzikinės medžiagos vieningumas, dažnai pasitelkiami polidermiškumas bei poliritmija.

Užuojautą pareiškė Seimo pirmininkas

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis Seimo ir savo vardu pareiškė nuoširdžią užuojautą dėl prof. J. Andrejevo mirties jo artimiesiems ir kolegoms.

„Netekome talentingos, kūrybiškos ir Lietuvos vardą pasaulyje garsinusios asmenybės. Prof. Juliaus Andrejevas į Lietuvos istoriją įeis ne tik kaip profesionalus savo srities specialistas – kompozitorius ir pedagogas, bet ir nuoširdžiai savo kraštą mylėjęs patriotas, aktyviai prisidėjęs prie Sąjūdžio veiklos. Telydi šviesų prof. Juliaus Andrejevo vardą amžina pagarba“, – rašo Seimo pirmininkas V. Pranckietis.