Kultūra

2016.08.02 20:33

Unikalus sieninės tapybos darbas Valkininkuose nyksta akyse

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.02 20:33

7-ajame dešimtmetyje dailininkų Algirdo Steponavičiaus ir Birutės Žilytės sukurta sieninė tapyba tuometei Valkininkų vaikų sanatorijai „Pušelė“ yra vienas vertingiausių to laikotarpio lietuvių monumentaliosios dekoratyvinės tapybos kūrinių, tačiau jau kelis dešimtmečius akyse nyksta.

Į Kultūros vertybių registrą įrašytus objektus paskelbus valstybės saugomais, jie įgyja aukštesnį apsaugos lygį ir šių objektų savininkai gali pretenduoti į valstybės finansinę paramą paveldo tvarkybos darbams.

Pernai Valkininkų „Pušelės sieninę tapybą įtraukus į šį sąrašą, buvo parengtas restauravimo projektas ir pateiktas Kultūros paveldo departamentui. Jį parengusi restauratorė Indrė Valkiūnienė teigia, kad sieninės tapybos būklė apgailėtina, juo labiau, kad nėra atlikti konservavimo darbai ir ji toliau yra.

„Būklė iš tiesų labai bloga, o bloga, nes irimo procesas kol kas nestabdomas, netgi konservavimo darbai nebuvo atlikti ir kol kas jokios pradžios nėra. Vadinasi, freska toliau yra dėl to, kad yra atlikta polivinilo acetatinės temperos technika, kuri, jeigu nepažeista, turėtų būti labai atspari, ir ilgaamžė, bet pažeidus bent keliose vietose, patenka oras ir drėgmė, dėl to ji pradeda lukštentis dideliais plotais“, – paaiškino restauratorė I. Valkiūnienė.

Daugiau nei 100 kvadratinių metrų 12 kompozicijų freska ištapyta siaurame koridoriuje, kuriuo vaikai iš gydomųjų korpusų patekdavo į mokyklą ir valgyklą. 1969-aisiais pradėtą ir trejus metus kurtą freską pradžioje saugojo ant metalinių stovų ištiesta virvė. Pasak restauratorės, per tyrimą nustatyta, kad daugiausia pažeidimų – tyčiniai. Irimo procesą greitina ir kažkada per pastato remontą išklotos plokštės, kurios yra rūgštinės ir kenkia ne tik freskai, bet ir žmogui.

Kultūros paveldo departamentui pateikta paraiška nebuvo patenkinta ir lėšų sieninės tapybos restauravimui neskirta.

„Problema tai, kad valdytojas parengė netinkamus procedūriškai dokumentus, jei parengs, vėl bus svarstoma“, – teigė Kultūros paveldo departamento direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis.

Pasak kultūros paveldo departamento, lėšų neskirta, nes šis objektas į Kultūros vertybių registrą įrašytas kaip nekilnojamasis, o pagal Restauravimo programą finansavimas galėtų būti skirtas tik kilnojamosioms kultūros vertybėms. Tačiau pagal

kultūros ministerijos patvirtintą nekilnojamųjų ir kilnojamųjų kultūros vertybių išsaugojimo darbų finansavimo tvarką, būtent toks atvejis yra numatytas, kai skiriamos lėšos ir nekilnojamojo kultūros paveldo statinio vertingosioms savybėms, dailės kūriniams.

Dailininkai B. Žilytė ir A. Steponavičius sukūrė du sieninės tapybos kūrinius – kavinei „Nykštukas“ Vilniuje, kuri jau sunaikinta, ir Valkininkų „Pušelei“, – kurią dar galima išgelbėti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.