Kultūra

2021.03.08 17:17

Minint Moters dieną Vilniuje prie prezidentūros šokio grupė kvietė ratifikuoti Stambulo konvenciją

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.08 17:17

Pasauliui minint Tarptautinę moters dieną, didžiuosiuose miestuose rengtos akcijos, smerkiančios smurtą prieš moteris bei raginančios siekti lyčių lygybės. Vilniuje prie prezidentūros šokio grupė „Spokšok“ atliko lietuvišką protesto dainos „Bella ciao“ versiją. „Valdžioje yra moterų, bet nematome, kad būtų vykdoma moterų lygybę skatinanti politika“, – teigė viena iš akcijos organizatorių. 

„Mes nutarėme Lenkijoje vykusių mitingų metu atliktą dainą pritaikyti lietuviškoms realijoms, pavyzdžiui, karantinas. Mūsų valdžia daug kalba apie moterų problemas, bet nieko nedaro. Mes metai iš metų keliame tuos pačius reikalavimus ir vėl juos turime kartoti“, – LRT TELEVIZIJAI teigė Kovo 8-osios organizacinio komiteto narė Jolanta Bielskienė.

Prie prezidentūros – moterų protestų dainos: siekė atkreipti dėmesį į padėtį Lietuvoje ir paremti Lenkijos moteris

Kovo 8-osios iniciatyvinė grupė pirmą posmą dainavo lenkiškai – siekta atkreipti dėmesį į neprieinamą medikamentinį nėštumo nutraukimą, išreikšti paramą už savo teises kovojančioms Lenkijos moterims. Akcijoje taip pat raginta kuo skubiau ratifikuoti Stambulo konvenciją.

Iniciatyvos autorės sako, kad valstybė nesugeba pasirūpinti nuosekliu švietimu apie Stambulo konvencijos naudą. O štai Varšuvoje ruošiamasi protestams prieš abortų draudimą.

„Pastaruoju metu iš prezidentūros girdime nekokias žinias moterų atžvilgiu. Akcijos prieš abortus, ateinančios iš prezidentūros aplinkos. Kai visuomenėje vyko aršūs debatai dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo, prezidentūra, užuot ėmusi šviesti visuomenę, koks tai yra dokumentas, pradėjo kalbėti apie vos ne kunigo inkviziciją. Norėtume, kad šviestų prezidentūra, o ne palaikytų barikadų kasimą“, – teigė J. Bielskienė.

„Pirmas reikalavimas yra kuo skubiau suteikti finansinę paramą moterims, kurios dirba pirmosiose linijose ir gauna mažus atlyginimus. Per karantiną jų situacija dar labiau pablogėjo. Antras reikalavimas – įteisinti įstatymu medikamentinį nėštumo nutraukimą“, – tvirtino J. Bielskienė.

Organizatorių teigimu, karantinas tik pablogino moterų situaciją, kadangi užsidarius namuose nukentėjusioms nuo smurto artimoje aplinkoje moterims gauti pagalbą yra sunkiau, o pabėgti nuo smurtaujančio partnerio – itin sudėtinga.

„Valdžioje yra moterų, bet nematome, kad būtų vykdoma moterims palanki politika, moterų lygybę skatinanti politika. Nebuvo išreikšta jokia parama demokratinėms jėgoms Lenkijoje“, – kalbėjo Kovo 8-osios organizacinio komiteto narė J. Bielskienė.

Parengė Austėja Mikuckytė-Mateikienė