Kultūra

2020.10.29 08:46

Prisiminkime: ilgametis LRT darbuotojas, režisierius Juozas Bronius Morkevičius būtų šventęs 70-metį

LRT.lt2020.10.29 08:46

Artėjant Vėlinėms prisimename anapilin iškeliavusius žmones. Ketvirtadienį ilgametis LRT darbuotojas, režisierius Juozas Bronius Morkevičius būtų šventęs 70-metį. Todėl šiandien yra puiki proga prisiminti šį žmogų, pristatyti jo kultūrinę veiklą, rašoma Žygimanto Stankevičiaus parengtame tekste.

J. B. Morkevičius gimė 1950 m. spalio 29 d. senosiose Rumšiškėse. Mokydamasis miestelio mokykloje jis dalyvaudavo įvairiose kultūrinėse veiklose, deklamuodavo ir dainuodavo.

Laisvu laiku kartu su tėvu Dominiku ir sese Dalia traukdavo dainas. Dainavimas jam ypač patiko, todėl baigdamas mokyklą jau buvo savarankiškai pradėjęs ruoštis dainavimo studijoms. Vakarais eidavo į netoli esančius Rumšiškių kultūros namus skambinti fortepijonu. Taip pat lankė dainavimo pamokas pas kaimynystėje gyvenusį muzikos mokytoją.

Režisieriaus Broniaus Morkevičiaus laida apie berniukų ir jaunuolių choro „Ąžuoliukas“ įkūrėją, meno vadovą ir dirigentą Hermaną Perelšteiną.

Dokumentinis filmas „Atmintis yra tiltas: Hermanas Perelšteinas“

J. B. Morkevičiui mokslai mokykloje sekėsi gerai, galėjo stoti į daugelį tuo metu populiarių specialybių, tačiau siekdamas svajonės jis stojo į Vilniaus valstybinę konservatoriją. Deja, įstoti į pasirinktą solinio dainavimo specialybę nepavyko dėl galutinai nesusiformavusio balso. Tačiau, laukiant balso mutacijos pabaigos, jis buvo įtrauktas į parengiamuosius kursus.

Kitais metais J. B. Morkevičius vėl bandė stoti, tačiau pasikartojo ta pati istorija. Trečiaisiais metais dar kartą pabandė stoti į solinį dainavimą ir nusprendė išbandyti jėgas stodamas į ką tik sukurtą režisūros programą. Šįkart pavyko įstoti į abu dalykus, tačiau Juozas Bronius nusprendė išbandyti save naujoje srityje ir pasirinko režisūros studijas.

Šią pirmąją režisierių grupę Lietuvos valstybinėje konservatorijoje sudarė vėliau išgarsėję kultūros atstovai: Juozas Sabolius, Janina Lapinskaitė, Saulius Vosylius ir Rimas Tuminas. Režisieriai studijų metu turėjo mokytis pačių įvairiausių dalykų – nuo šokių iki operatoriaus darbo pradmenų. Studijuodamas Juozas Bronius susigalvodavo įvairių iššūkių.

Neturėdamas užtektinai pinigų kelionėms, jis nusprendė susikrauti daiktus ir autostopu nukeliauti į Gruziją. Vėliau susiorganizavo kelionę į Bulgariją. Bronius Morkevičius, kaip tikras menininkas, nuolat turėjo įvairių idėjų ir jas realizuodavo. Po penkerių metų 1975 m. Juozas Bronius sėkmingai pabaigė studijas, kaip baigiamąjį darbą pristatęs debiutinį spektaklį „Šešėlis“.

Baigęs studijas gavo režisieriaus darbą Lietuvos televizijoje, literatūros ir meno redakcijoje. Čia debiutavo pastatęs televizijos spektaklį „Zooparke“ . Vėliau televizijos paskyrimu J. B. Morkevičius išsiųstas į Maskvos A. Lunačarskio instituto režisūros kursus. Baigęs dvejų metų trukmės studijas, toliau nuo 1980 m. iki pat 2002 m. dirbo Lietuvos televizijos režisieriumi. Įgijęs patirties J. B. Morkevičius pradėjo kurti ir filmus. Pirmasis vaidybinis filmas – „Lietaus lašai“, čia pagrindinius vaidmenis atliko Antanas Šurna ir Rolandas Butkevičius. Scenarijuje, kurį kūrė ir pats B. Morkevičius, rodyta, jog žmogus, pasisakęs prieš komunizmą, taip pat gali būti sėkmingas.

TV spektaklis pagal J. Marcinkevičiaus ir V. Marcinkevičienės pjesę „Namo“. Režisierius – Bronius Morkevičius.

Spektaklis. Juozas Marcinkevičius, Vilija Marcinkevičienė „Namo“

Atkūrus Lietuvos valstybingumą, J. B. Morkevičius pradėjo kurti dokumentinius filmus. Pirmasis šio žanro jo kūrinys „Baltas paukšti, tu sugrįžki“ vaizdavo disidentų Mindaugo Tamonio ir Algirdo Patacko gyvenimus. Vėliau J. B. Morkevičius režisavo dokumentinius filmus apie prezidentą Kazį Grinių, Mykolą Riomerį, Lietuvos kariuomenę ir daugelį kitų dalykų.

Neapsiribota tik spektakliais ir filmais. Juozas Bronius 1989 metais, gegužės mėnesį, kartu su Sauliumi Vosyliumi režisavo 6-ąją Vilniaus knygos šventę. Sausio 13 d. įvykių metu J. B. Morkevičius vadovavo tiesioginei transliacijai, vykusiai prie Aukščiausiosios Tarybos pastato. Vėliau režisavo Jono Aisčio minėjimus Rumšiškėse.

Per visą karjeros laiką J. B. Morkevičius režisavo septynis spektaklius, penkiolika vaidybinių ir dokumentinių filmų. Kartu su šiuo režisieriumi dirbo tokie garsūs aktoriai, kaip Antanas Šurna, Monika Mironaitė, Remigijus Vilkaitis, Arūnas Storpirštis, Larisa Kalpokaitė, Rolandas Kazlas ir kiti. Gaila, 2004 m. kovo 12 d. režisieriaus gyvybė užgeso. Jis palaidotas Rumšiškių miestelio kapinėse. Straipsnio autorius dėkoja režisieriaus sesei Daliai už interviu ir suteiktas fotografijas straipsniui.

Režisieriaus J. B. Morkevičiaus filme pasakojama apie 1990 metais atsikūrusią Lietuvos kariuomenę, rodomos atskiros kariuomenės rūšys, kalbinami vadai ir eiliniai kareiviai. Scenarijaus autorius Tadas Dambrauskas, operatoriai: T. Dambrauskas, Vytautas Plytnikas.

Dokumentinis filmas „Saugoti ir ginti“

Režisieriaus J. B. Morkevičiaus filme, pasitelkiant vaidybinius elementus, pasakojama apie Lietuvos konstitucinės, administracinės teisės kūrėją, VDU rektorių Mykolą Romerį. Apie jo mokslinę veiklą ir gyvenimą pasakoja teisininkai ir trys dukros, jo studentus vaidina Mykolo Romerio teisės akademijos (dabar Mykolo Romerio universiteto) studentai. Scenarijaus autoriai V. Jakimavičienė, M. Maksimaitis, operatorius Algis Liutkevičius.

Dokumentinis filmas „Mykolas Romeris“

Režisieriaus J. B. Morkevičiaus filmas apie 2000m. birželio 12–14 dienomis Vilniuje vykusį tarptautinį kongresą „Komunizmo nusikaltimų įvertinimas“, kuriame dalyvavo 24 valstybių atstovai – nukentėjusieji nuo komunistinių režimų, istorikai, teisininkai, politikai. Filme naudojant gausią archyvinę dokumentinę medžiagą, išlikusiųjų liudijimus pasakojama apie kongreso darbą. Scenarijaus autorius J. B. Morkevičius, operatorius A. Liutkevičius.

Dokumentinis filmas „Įteisintas blogis“

Režisieriaus J. B. Morkevičiaus filmas apie įmonės „Energetikos remontas“ veiklą, plėtrą, darbuotojus ir specialistus, perspektyvą. Scenarijaus autorius J. B. Morkevičius, operatorius A. Liutkevičius.

Dokumentinis filmas „Energetikos remontas“

Viešojoje erdvėje iki šiol dar nebuvo pateikta viso režisieriaus sukurtų spektaklių ir filmų sąrašo, todėl jis pridedamas:

Spektakliai

1975 m. „Šešėlis“

1977 m. „Zooparke“

1978 m. „Paskutinė lapė“

1978 m. „Muzika“

1982 m. „Viskas baigta“ (Lietuvos nacionaliniame dramos teatre)

1983 m. „Namo“

1986 m. „Mocartas“

Filmai

1982 m. „Lietaus lašai“

1984 m. „Zomšinis švarkas“

1986 m. „Pelėkautai“

1987 m. „Mocartas“

1989 m. „Atleisk mums, Viešpatie!“

1991 m. „Baltas paukšti, tu sugrįžki“

1994 m. „Dviese sūpuoklėse“

1996 m. „Prezidentas sugrįžta“

1996 m. „Atmintis yra tiltas: Hermanas Perelšteinas“

1998 m. „Saugoti ir ginti“

1998 m. „Aušros sūnūs“

1998 m. „Mykolas Riomeris“

2000 m. „Pasisiūsim naują rūbą“

2000 m. „Įteisintas blogis“

2002m. „Energetikos remontas“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt