Kultūra

2020.10.19 23:51

Grafikės parodoje – gamtos ir žmogaus sąsajos: ar prikeltum nušautą stumbrę?

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba2020.10.19 23:51

Vilniaus dailės akademijos parodų salėse „Titanikas“ atidaryta jaunos grafikės Ievos Trinkūnaitės darbų paroda. Menininkė parodoje nagrinėja žmogaus ir gamtos sąsajas, tyrinėja jų santykius.

I. Trinkūnaitės personalinė paroda „Instinktas“ – sukurta jos grafikos studijų bakalaurinio projekto pagrindu. Menininkė juo siekia atkreipti dėmesį į dabartinį pasaulį, kaip urbanistinės konstrukcijos braunasi į laukinės gamtos valdas. Darbuose ji tyrinėja žmogaus ir gamtos santykį, žmogaus elgesį gamtoje.

„Man yra labai įdomu tyrinėti žmogaus santykį su gamta, mano nuomone, žmogus nėra atskiras organizmas nuo gamtos. Tai, kas dabar vyksta aplink, mane labai inspiruoja domėtis ir atkreipti į tai dėmesį, pagrindiniai mano inspiracijos šaltiniai – asmeniniai patyrimai, ir tai, kas vyksta aplinkoje. Man atrodo, kad kai tu pasižiūri kitam į akis, visų pirma susipažįsti su savimi. Tai čia kaip ir tokia savianalizė, paties savęs“, – pasakoja grafikė.

Paroda „Instinktas“ nagrinėja, kaip urbanistinės konstrukcijos braunasi į laukinės gamtos valdas

Įkvėpimo I. Trinkūnaitė sako semiasi iš aplinkos stebėjimo, asmeninių patyrimų, taip pat išorinių įvykių stebėjimo, pavyzdžiui, autorę paveikę sausio 3 dieną nušautos stumbrės istorija.

„Tai ta istorija, kai sausio 3 dieną Utenos rajone nušovė stumbrę, sumaišė su šernu, mane tas labai paveikė, nusprendžiau tą stumbrę prikelti iš naujo. Čia tas momentas, kai žiūri tiesiai į akis, kai žiūrovas gali pasirinkti – arba išgelbėti, arba gali pasielgti taip, kaip medžiotojas. Noriu dar kartą suteikti galimybę pamąstyti apie savo veiksmus prieš kitą“, – tikina autorė.

I. Trinkūnaitė sako, kad jai įtaką darė ir kitų žmonių patirtys, pavyzdžiui, kai kurie darbai kurti po pamatytų Birutės Galdikas pasakojimų apie orangutangus.

Menininkės darbai atlikti įvairiomis technikomis – sausa adata, ofsetinė litografija, šilkografija, piešiniai anglimi ir spalvotais pieštukais, taip pat eksponuojamos Olego Sucharevo fotografijos.

Parodų salių „Titanikas“ vadovo Vido Poškaus teigimu, Ievos darbai – tarsi postūmis kitiems Vilniaus dailės akademijos absolventams eksponuoti savo darbus „Titaniko“ erdvėje.

Paroda „Titanike“ veiks iki spalio 24 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt