Kultūra

2020.09.04 16:57

Keramikos bienalėje lėkščių ir puodų atsisakyta: autoriai įrodo, kad medžiagos neriboja kūrėjo fantazijos

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.04 16:57

Šeštą kartą surengtoje Vilniaus keramikos bienalėje eksponuojami 42 menininkų darbai, kuriuos atrinko tarptautinė komisija. Keramikai teigia, kad vis dar turi įrodinėti, jog keramika – tai ne vien taikomasis menas ir parodoje LDS galerijoje „Arka“ pateikia konceptualius kūrinius.

Vienoje parodoje – pažintis su Vilniuje kuriamos keramikos įvairove. Menininkų darbai, sukurti iš molio, porceliano, akmens masės, naudojant ir virvę, veidrodį ar medžio skridinį – bienalės kuratoriai teigia, kad keramika seniai nebėra tik taikomasis menas.

Plačiau – reportaže:

Žinios. Latvija ketina imtis apribojimų keliautojams iš Lietuvos – sergamumo COVID rodiklis viršija ribą

Pasak parodos kuratorės Solveigos Gutautės, „keramikų naudojamos medžiagos neriboja kūrėjo fantazijos, todėl ekspozicijų salėje tiek skirtingų kūrinių“. 6-osios sostinės keramikos meno bienalės „Naujas/Fresh“ eksponatai vos telpa penkiose galerijos „Arka“ salėse.

Čia vietos skirta ir jaunimui, geriausiems studentų darbams, ir praėjusios bienalės pagrindinės prof. Liudviko Strolio premijos laureatės Milenos Pirštelienės personalinei parodai „Vanduo“. Baltos ir juodos pustoniais sukurti M. Pirštelienės darbai – tarsi dangoraižių miesto maketas – kviečia susimąstyti apie miesto ir gamtos skirtumus, planetos urbanizacijos pasekmes.

Kviestinė parodos viešnia, Rūta Pakarklytė, šiuo metu Norvegijoje kurianti lietuvių menininkė. Autorė yra daugybės apdovanojimų, tarp jų ir „Ceramica Multiplex“ aukso medalio, laimėtoja. Autorės kūrinys Lietuvos keramikos bienalėje pristatomas pirmą kartą.

Monika Gedrimaitė savo darbą „Objektas nr. 4“ lipdo ekspozicijoje. Kad minkštas ir dar šlapias molis nesugriūtų, per metro aukščio kompoziciją menininkei tenka nuolat džiovinti fenu. „Iki parodos pabaigos jis sudžius, o gal ir suskils“,– sako M. Gedrimaitė. Jai svarbu, kad parodos lankytojai pamatytų neišdegtą, ką tik menininko pirštais lytėtą medžiagą.

Po parodos kūrinys vėl virs molio mase. Pasak menininkės, „turbūt kaip ir daugelis, turiu dvi kūrybos kryptis, viena jų – funkcinių indų ir vazų gaminiai, o kita dalis – ten, kur mano širdis skraido: instaliacijos, skulptūros. Iš šio molio esu lipdžiusi darbus ir anagamos degimui, kai malkomis kūrenamoje krosnyje kūriniai kaitinami penkias paras“.

Bienalės renginių programą papildė ir teorinė konferencija „Šiuolaikinės keramikos tendencijos“. Kaip teigia organizatoriai, svarbu žinoti, kokios šiuolaikinio keramikos meno tendencijos vyrauja kaimyninėse šalyse, pristatyta viena iš technologinių naujovių, dominanti menininkus – keramikos spausdinimas 3D būdu.

Paroda Vilniuje, galerijoje „Arka“, veiks iki rugsėjo 26 dienos.