Kultūra

2020.08.06 10:22

Šiandien gimtadienį minėtų ikoninio sriubų skardinių paveikslo autorius – Andy Warholas

Gabrielė Kloniūnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.08.06 10:22

1928-ųjų rugpjūčio 6 dieną gimė garsus amerikiečių menininkas Andy Warholas. Jis labiausiai žinomas dėl poparto meno judėjimo.

Menininkas itin gerbiamas visame pasaulyje, o gimtajame mieste – Pitsburge – net pastatytas jo muziejus.

A. Warholas gimė 1928-aisiais JAV. Nors šeima buvo neturtinga, nesulaukęs nė dešimties, Warholas gavo pirmąjį fotoaparatą. Piešimas taip pat buvo viena mėgstamiausių jo veiklų. Tėvai itin tikėjo jo talentu, todėl visas santaupas skyrė mokslams koledže.

Baigęs mokslus, A. Warholas persikėlė į Niujorką, ketindamas tapti reklamų kūrėju. Įsidarbinęs žurnale „Glamour“, sulaukė didžiulės sėkmės. Dėl kiek neįprasto stiliaus ir išskirtinės technikos pelnė ne vieną apdovanojimą.

6-ajame dešimtmetyje A. Warholas ėmė daugiau dėmesio skirti piešimui. Netrukus pradėjo kurti poparto technika. Tai – kompozicijos, kuriamos iš kasdienio vartojimo daiktų, kai mėgdžiojamas reklamų ar komiksų stilius.

1962-aisiais jis sukūrė ikoninį kūrinį – sriubų skradinių paveikslą, kurį galima iki šiol išvysti įvairiuose filmuose ar kituose kūriniuose. A. Warholas taip pat sukūrė daugybės žymių žmonių portretus: Marilynos Monroe, Elizabethos Taylor, Micko Jaggerio, Mao Zedongo ir kitų.

Ne tik dėl paveikslų, bet ir dėl unikalių filmų A. Warholas išgarėjo visame pasaulyje. Jis sukūrė per 60 filmų. Be to, jam sekėsi ir lipdyti bei fotografuoti. Jo garbei gimtajame Pitsburgo mieste 1994-aisiais duris atvėrė A. Warholo muziejus.

Plačiau – reportaže:

Prieš 92 metus gimė garsusis Andy Warholas – jo sukurtą sriubų skardinių paveikslą filmuose matome ir dabar