Kultūra

2020.07.31 23:58

Palangoje – išskirtiniai akmens amžiaus radiniai bei papuošalai

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.31 23:58

Lietuvos nacionalinis muziejus Palangoje kviečia pasižvalgyti po pajūrio akmens amžių – Nidos, Šventosios apylinkėse vykdytų archeologinių kasinėjimų radiniai pirmą kartą grįžo į pajūrį, į ekspoziciją.

Briedžių briedė – apeiginė lazda, kuriai daugiau nei 5 tūkstančiai metų. Ji rasta pajūrio apylinkėse.

„Jos meninis lygis, mes galim didžiuotis, yra pats aukščiausiais iš visų rastų to gyvūno. Visos smulkmenos, nepasakysi, kad šuniukas ar dar kažkas – iš karto matosi, kad briedis“, – apie lazdą pasakoja restautratorius Jonas Petuchovas.

Ekspozicijoje – tiksli kopija, mat tikroji apeiginė lazda iš lenkto briedžio rago yra Lietuvos nacionalinė vertybė, iš saugyklos ištraukiama vos kelioms valandoms. Į Palangos burmistro Jono Šliūpo memorialinę sodybą atvykę archeologai ir restauratoriai atvežė ir kitų lobių: čia eksponuojama paroda „Pajūrio akmens amžius“.

„Pamatysite ne tik keramikinius dirbinius, kurie yra apie 4–6 tūkst. metų senumo, bet taip pat čia galima pamatyti medžio, kuris yra labai sunkiai išliekanti medžiaga“, – pasakoja Nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Ekspozicija – iš archeologės Rimutės Rimantienės lobyno, ji aplink Šventąją ir Nidą kasinėjo prieš pusę amžiaus. Radiniai atskleidžia, kaip akmens amžiuje pajūryje gyveno žmonės.

„Prie pajūrio lagūnų gyvenusių medžiotojų – ruonių ir miško žvėrių, – žvejų, gintaro apdirbėjų palikimas, tai jų kasdieninės buities įrankiai, medžioklės įrankiai. Būtent akmens amžiuje visos pagrindinės gintaro papuošalų formos ir buvo sukurtos. Tai yra pakabučiai, karoliai, sagutės“, – aiškina parodos kuratorė Dalia Ostrauskienė.

Akmens amžiaus gyventojai pačiais primityviausiais įrankiais ne tik pasigamindavo buities rakandų, bet ir kitokių dirbinių. Parodoje – amuletai iš ilčių, strėlių antgaliai, gintaro dirbiniai, buitinė keramika iš Nidos apylinkių.

Lietuvos nacionalinis muziejus į parodą Palangoje kviečia iki spalio, o šį savaitgalį vyks edukacinės dirbtuvės – bus galima iš arčiau pamatyti archeologų, restauratorių darbą.