Kultūra

2020.07.30 23:33

Šimtamečiame Klaipėdos elinge – opera „Skrajojantis olandas“ apie užkeiktąjį šmėklų laivo kapitoną

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba2020.07.30 23:33

Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kviečia į iki šiol sudėtingiausią ir didžiausią pastatymą. Pirmą kartą Richardo Wagnerio opera „Skrajojantis olandas“ skamba šimtamečiame Klaipėdos elinge.

Richardo Wagnerio opera „Skrajojantis olandas“ statoma šimtamečiame Klaipėdos elinge, apsuptame Danės upės, Kuršių marių, Pilies uostelio. Kūrėjai sako, kad tai – pati tinkamiausia vieta pažinti užkeiktąjį šmėklų laivo kapitoną, pasmerktą visą amžinybę ieškoti ištikimos nuotakos.

Klaipėdos laivų statykloje – Wagnerio operos „Skrajojantis olandas“ pastatymas

„Mes esam toje stichijoje, kur ir gimė šita opera. Wagneris sukūrė šitą operą skatinamas – arba tiesiog tam verpete – jis bėgo nuo savo gyvenimo aplinkybių laivu ir jam laive gimė šitos operos temos. Taip kad manau, jog mes esam kaip tik toje vietoje, kur reikia būti“, – sako muzikos vadovas ir dirigentas Modestas Pitrėnas.

Pasak operos koncepcijos autoriaus ir režisieriaus Daliaus Abario, viena įspūdingiausių konstrukcijų Lietuvoje – Pauliaus Lindenau laivų statyklos metalinis elingas – ir sukūrė visą scenografinį vaizdinį.

„Vienas iš labai emocingų dalykų – laivo, būtent, tikro laivo – buvimas „Skrajojančiame olande“, be abejo, yra specialiųjų efektų. Visos scenografijos plotis siekia beveik 50 metrų, tai iš tiesų yra daug, o kai kurios scenos vyksta net 17 m aukštyje – kaip 6 aukščio pastato stogas“, – pasakoja koncepcijos autorius D. Abaris.

Darbas aukštyje, per keliasdešimt metrų nuo dirigento ir orkestro – solistams – nauja patirtis.

„Tų papildomų emocijų ir tų papildomų pipirų, ir kitų jausmų atsiranda tikrai. Bet šalia to aukščio yra ir visų kitų faktorių, kurie tikrai nepadeda operos dainininkams, atlikėjams, muzikantams, aktoriams – turime ir papildomo vandens, netgi jeigu nelis – tikimės, tai vandens tikrai turėsim“, – sako režisierius.

Operoje Olando partiją atliks Almas Švilpa, Zentos – Sandra Janušaitė, Dalando – Tadas Girininkas. „Skrajojantis olandas“ bus atliktas tik kartą, rugpjūčio 1-ąją tūkstančiui žiūrovų.

Tai – pirmasis festivalio „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“ renginys – Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras kvies į 12 teatralizuotų ir kamerinės muzikos koncertų, šokio ir edukacinių spektaklių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt