Kultūra

2020.06.29 21:34

Jovaiša: pamačius, kaip vyksta sporto halės rekonstrukcija, kauniečiams gali širdis sustoti

Indrė Kaminckaitė, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2020.06.29 21:34

„Pamačius dabartinį vaizdą, atrodo kaip po būsimos Astravo katastrofos – vieni griaučiai. Nežinia, kada tai baigsis ir kuo tai baigsis. Likęs tik karkasas. Iš šventosios vietos, Kauno sporto halės, praktiškai nieko neliko. Pamačius, kaip vyksta darbai, senesnės kartos kauniečiams gali sustoti širdis“, – LRT RADIJUI sako garsus krepšininkas, Seimo narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Sergejus Jovaiša.

Rekonstrukcijos įkarštyje atsidūrusi Kauno sporto halė kelia naujas diskusijas. Kiek daugiau nei metus vyksta jos rekonstrukcija. Ar 1939-aisiais neįtikėtinai greitai pastatyta ir tuo metu buvusi vienintelė specialiai krepšiniui skirta arena Europoje yra atsakingai restauruojama kaip svarbus istorinis ir modernistinis Kauno architektūrinis objektas?


„Pamačius dabartinį vaizdą, kas ten yra, tai atrodo kaip po būsimos Astravo katastrofos – vieni griaučiai. Nežinia, kada tai baigsis ir kuo tai baigsis. Likęs tik karkasas. Iš šventosios vietos, Kauno sporto halės, praktiškai nieko neliko.

Pamačius dabartinį vaizdą, kas ten yra, tai atrodo kaip po būsimos Astravo katastrofos – vieni griaučiai.

Pamačius, kaip vyksta darbai, senesnės kartos kauniečiams gali sustoti širdis. Dėl to ir kyla klausimas: o kuo gi čia viskas baigsis? Ar čia renovacija? Ar čia rekonstrukcija? Ar čia remontas? Pradėjome truputėlį giliau domėtis, ar nebus nukrypta nuo pastato autentiškumo“, – nuogąstauja garsus krepšininkas, TS-LKD frakcijos narys S. Jovaiša.

Kartu su buvusiu Kauno meru Andriumi Kupčinsku jis kreipėsi į Kultūros ministeriją ir Kultūros paveldo departamentą ir atkreipė dėmesį, jog šis objektas, jų nuomone, yra niokojamas. Dėl rekonstrukcijos trumpam buvo sunerimusi ir architektė, Kauno tarpukario architektūros ekspertė Jolita Kančienė. Anot jos, pagrindinis halės elementas yra metalo konstrukcijos.

„Aš dažnai pro halę praeinu. Man buvo kilęs įtarimas, kad kažkas yra daroma toms konstrukcijoms, – atvirauja architektė. – Tačiau pasitikslinau ir man buvo pasakyta, kad nuo jų yra tiesiog valomos rūdys, jos bus iš naujo nudažytos, pakeisti galbūt kai kurie surūdiję segmentai.“

Pagal vykdančių projektavimą architektų kalbas, halei bus grąžintas daugmaž autentiškas vaizdas, tikina J. Kančienė. Tačiau autentiškumo, apie kurį kalba tarpukario architektūros istorikė, pasirodo, išlikę nedaug.

1939 m. pagal architekto Anatolijaus Rozenbliumo projektą pastatyta Kauno sporto halė sovietmečiu, 1962-aisiais, buvo rekonstruota. „Tada halė buvo pakeista gan kardinaliai, – tikina J. Kančienė. – Viskas pertvarkyta, pavyzdžiui, persirengimo kambariai. Sanitariniai mazgai įrengti. Pakeisti ir fasadai – išmušti nauji langai, pakeistas stogas, panaikinti stoglangiai, iškelti kiti monolitiniai stoglangiai. Tačiau jie nieko bendro su autentiškaisiais neturi.“

Man buvo pasakyta, kad nuo jų yra tiesiog valomos rūdys, jos bus iš naujo nudažytos, pakeisti galbūt kai kurie surūdiję segmentai.

Pasak jos, pagrindinis branduolys – konstruktyvas ir vidinė erdvė – vis tik išliko. „Vidinė erdvė nepakito“, – neabejoja architektė, Kauno tarpukario kultūros ekspertė J. Kančienė.

Dabar siekiama, kad sporto halė būtų kuo panašesnė į tą, kokią lietuviai regėjo 1939-aisiais, iki pirmosios rekonstrukcijos. Procesą palengvina tai, jog iki šių dienų yra išlikęs 1938-ųjų A. Rozenbliumo projektas. Pasak tvarkybos darbų projektą parengusios ir už jo vykdymo priežiūrą atsakingos architektės Dalios Laurinaitienės, pagal išlikusį A. Rozenbliumo projektą ir siekiama atkurti sporto halę.

Iki šių dienų yra išlikęs 1938-ųjų Anatolijaus Rozenbliumo projektas.

„Šiuo projektu mes norime atkurti fasadų vaizdą ir tas metalines konstrukcijas. Viskas buvo pakeista 1962 m. Mes norime grąžinti visa tai į vietą“, – tikina D. Laurinaitienė.

1972–1989 metais Kauno „Žalgiryje“ žaidęs S. Jovaiša ir buvęs Kauno miesto meras A. Kupčinskas, reikšdami susirūpinimą, kad, galbūt, halės rekonstrukcija vykdoma neatsakingai, akcentuoja, jog nugriauti visi priestatai, stadiono prietrytinio įėjimo laiptai, išgriautos beveik visos pastato konstrukcijos, iš naujo perstatytas halės interjeras ir neatpažįstamai keičiama fasadų architektūra.

Plačiau apie visa tai – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius