Kultūra

2020.06.23 16:48

Kūryboje menininkė klausia: kodėl visi myli drugelius, bet efektyviai mindo tarakonus?

LRT.lt2020.06.23 16:48

Pristatomame cikle tapytoja Adelė Liepa Kaunaitė kvestionuoja standartų, primestų ir ideologizuotų normų problematiką, akcentuodama meilės sampratos dirbtinumą, jos pajungimą kažkieno kontroliuojamai socialinei mašinerijai.

Liepos 1 d., trečiadienį, 18 val., LDS galerijoje „Arka“ atidaroma menininkės (g. 1990) personalinė paroda „Meilės mašina“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kūryboje menininkė retoriškai klausia, kodėl „visi paprasčiausiai myli drugelius, bet efektyviai mindo tarakonus“? Šiuo būdu autorė referuoja į stereotipizuotus įsitikinimus, neva estetiškai patrauklūs, teigiami ir mieli objektai natūraliai priimami kaip mylėtini, o neatitinkantys įsivaizduojamo kanono – atstumiami ir niekinami.

Situaciją menininkė reflektuoja ekspresyviuose tapybos darbuose, suteikdama figūratyvių arba abstrahuotų įvaizdžių nematomoms, bespalvėms ir/ar bekvapėms geopatogeninėms zonoms. Šioms autorė priskiria ir meilę. Kertiniais parodos kūriniais autorė persvarsto meilės mechanizmą, pastarąjį įkūnydama mėsmalės pavidalu. Tai atskleidžia pagrindinę ekspozicijos mintį, kuria A. L. Kaunaitė tiek primena, tiek kitu rakursu žvelgia į didelę įtaką žmonėms darantį jausmą, kuris gali tapti tiek pozityvia, tiek negatyvia egzistencine patirtimi.

Kartu menininkė žiūrovams siūlo mąstyti apie savo pačių patyrimą meilės kontekstuose, sprendžiant, kaip gajus ir įvairiais pavidalais nuolat vykstantis jausmas ar jo stoka veikia savivertę, moralinę ir psichologinę būsenas. Meilė funkcionuoja žmogaus gyvenime ne tik romantiniais, bet apskritai labai skirtingais aspektais, kartais net tapdama galinga neracionalių sprendimų jėgos raiška, kurią A. L. Kaunaitės darbuose ženklina virvutės, pajungiančios, įgalinančios ir kontroliuojančios meilės marionete virstantį žmogų.

A. L. Kaunaitė yra lietuvių jaunosios kartos menininkė, surengusi daugiau kaip 20 personalinių parodų, aktyviai dalyvauja grupiniuose projektuose ir pleneruose, yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė.

Paroda galerijoje „Arka“ veiks iki liepos 29 d.