Naujienų srautas

Kultūra2020.05.15 23:04

Parodoje „Objektyve – portretas“ susijungia tapyba ir fotografija

Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus Tolerancijos centre penktadienį atidaryta tapybos ir fotografijos paroda „Objektyve – portretas“.

Ši paroda turėjo būti atidaryta kovo pabaigoje, bet per visą karantino laikotarpį ji buvo prieinama tik muziejaus interneto puslapyje, parengta virtuali jos versija, o pradėjus veikti muziejams, dabar ją galima apžiūrėti ir gyvai.

Parodoje eksponuojami darbai iš Vilniaus Gaono žydų muziejaus rinkinyje saugomų Lietuvos žydų dailininkų portretų kolekcijos.

Parodą papildo ir fotomeninkės Aleksandros Jacovskytės fotografijos, kuriose užfiksuoti portretuojamieji.

„Apsijungia ir tapyba, ir fotografija. Tai yra Lietuvos žydų dailininkai. Naujai, galima sakyti, atrandami ir tie patys seniai žinomi dailininkai. Ir būtent jų portretai, kuriuos fotografavo Aleksandra, įvairiomis gyvenimo aplinkybėmis, eilę metų. Tai yra jos surinkta autentiška kolekcija“, – pasakojo parodos kuratorė Ieva Šadzevičienė.

Parodoje Samuelio Bako, Mošės Rozentalio, Adasos Skliutauskaitės, Augustino, Raimondo ir Ramunės Savickų, Elenos Zavadskienės, Solomono Teitelbaumo, Adomo ir Jokūbo Jacovskių darbai. Pati Aleksandra Jacovskytė įamžinta 1987-aisiais Elenos Zavadskienės tapytame portrete.

Panorama. Pritaręs įstatymui dėl 200 eurų senjorams, prezidentas siūlo vienkartines išmokas ir vaikams

Aleksandra Jacovskytė sako, kad greta tapybos darbų eksponuojamos nuotraukos praplečia kontekstą. Pavyzdžiui ji atrado, kad jos brolio Adomo Jacovskio nutapytas kitas brolis Jokūbas toje pačioje vietoje kaip ir jos darytoje fotografijoje.

„Toje pačioje vietoje, mano kambaryje, sienos fone, aš radau jo jaunystės 1982-ais nufotografuotą Jokūbą ir 2016-ais. Tas derinys, visiškai tapo įdomus“, – svarsto parodos fotografijų autorė ir kuratorė Aleksandra Jacovskytė.

Jacovskytė sako, viena vertus gerai pažįstamus žmones fotografuoti gal geriau pavyksta, kita vertus nepažįstamą žmogų fotografuojant daugiau netikėtumo.

„Vos ne pavojus, kad daryti tas pačias fotografijas, o kai nelabai gerai žmogų žinai, toks šviežias matymas“, – sako A. Jacovskytė.

Vienas įdomiausių parodos akcentų, pasak kuratorių, trys prieš kelis metus įsigytos ir pirmą kartą muziejuje eksponuojamos avangardinės fotografijos pradininko Mano Ray, gimusio žydų emigrantų iš Kauno šeimoje, fotografijos, taip pat Aleksandros Jacovskytės prieš dešimtmetį pieštas Mano Ray portretas.

Muziejuje bus rengiami parodą lydintys virtualūs pokalbiai su parodoje pristatomų kūrinių autoriais – pirmasis gegužės 20-ąją parodoje „Objektyve – portretas“. Tai pirmasis toks pokalbis apie meną iš susitikimų serijos.

Pokalbio svečiai – dailininkai Raimondas Savickas ir jo duktė Ramunė Savickaitė, papasakosiantys apie Savickų šeimoje užgimusią menininkų kartą, šeimos istorijas tampančias įkvėpimo šaltiniu kūrybai.

Pokalbyje dalyvaus ir menininkė Aleksandra Jacovskytė, parodą apjungiančių foto-portretų autorė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi