Parodą aplankiusio Lietuvos nacionalinės premijos laureato grafiko, knygų iliustratoriaus ir heraldikos specialisto Arvydo Každailio nuomone, paroda „Figūra 2020“ yra ženklas, kad dailininkai bando atgauti įgūdžius ir poreikį piešti.
Parodos „Figūra 2020“ kuratorius tapytojas Paulius Juška norėjo suburti žmogaus figūrą piešiančius dailininkus. Dalį eksponuojamų darbų sudaro natūriniai žmogaus figūros piešiniai – nuo škicų, eskizų, paruošiamųjų piešinių iki monumentalių studijų. Kita parodos dalis: ofortai, lino raižiniai, litografijos, tapybos darbai, kitokie darbai, sukurti vienaip ar kitaip panaudojant natūrinius piešinius.

Parodą aplankiusio Lietuvos nacionalinės premijos laureato grafiko, knygų iliustratoriaus ir heraldikos specialisto Arvydo Každailio nuomone, ši paroda yra ženklas, kad dailininkai bando atgauti įgūdžius ir poreikį piešti.
Dailininkas komentavo: „Deja, sovietinio tyliojo modernizmo laikais piešimas prarado savo prasmę. Nors mūsų dailės korifėjai, tokie kaip Aloyzas Stasiulevičius ar Vytautas Valius ir kiti, buvo puikūs piešėjai, jie savo kūryboje to nenaudojo. Todėl susiklostė tokia situacija – piešimas tapo mažai reikšmingu dalyku.“

„Profesorius A. Aleksandravičius mane išmokė pagrindinio dailės principo – kaip pavaizduoti bet kokį objektą iš atminties, ir, jei man reikia jį dar papildyti ar sužinoti daugiau, tada pasitelkiamas pozuotojas ar natūra. Taip susiformavo mano nuomonė, kad be piešimo dailininko nėra“, – pasakojo A. Každailis.
Pasak dailininko, jei Vilniaus dailės akademija sugebėtų parengti tokią parodą, kokia buvo „Arkos“ galerijoje, tai būtų didelė garbė Vilniaus dailės akademijai: „Šią parodą aš matau kaip tam tikrą šviesą tamsaus tunelio gale, ženklą, kad bandoma atsigręžti į didžiąsias vertybes, kurias mums suformavo Šv. Luko akademija Romoje.“

Menininko įsitikinimu, žmogaus kūnas yra indas, kuriame slepiasi jo dvasia, ir dailininkas tik žmogaus kūno formomis ją gali išreikšti: „Ne veltui yra sakoma, kad esame sukurti pagal Dievo pavidalą. Tikėkite ar netikėkite, bet tame yra kažkokios paslaptingos tiesos – žmogaus kūnas yra sakralus. Piešimas iš natūros yra kūrybinis aktas, tai yra lenktyniavimas su gamta ar aukštesnėmis jėgomis, artėjimas link jų. Menas be paslapties negali būti.“

„Mokėti piešti dailininkui yra privaloma, ir ši paroda reiškia, kad piešimo procesas dar gyvas. Noriu palinkėti, kad tokios piešinių parodos vyktų periodiškai kiekvienais metais ir kad Vilniaus dailės akademija matytų – piešimas reikalingas ir geri piešimo dėstytojai taip pat reikalingi“, – tvirtina A. Každailis.
Menininkas pridūrė: „Žinoma, būtų labai gerai, kad šie dailininkai ruoštų personalines ar grupines parodas deklaruodami, kad vaizduojamas žmogus yra pats svarbiausias dalykas, kad žmogus yra pats kertinis mūsų mąstymo ir matymo mastelis, juo ir tik juo mes formuojame savo pasaulėvaizdį ir patys save.“

Paroda „Figūra 2020“ LDS galerijoje „Arka“ veiks iki vasario 27 dienos.
Tekstą parengė Arturas Aliukas