Kultūra

2015.09.21 16:10

„Istorijos detektyvai“: kur paslėptas partizanų vado kapas?

LRT televizijos laida „Istorijos detektyvai“, LRT.lt2015.09.21 16:10

Lietuvos partizanų palaikus išniekindavo, juos numesdavo miestelių aikštėse ant grindinio, vėliau – užkasdavo ten, kur niekas negalėdavo jų rasti. Kartais sumesdavo į šulinį, kaip Kapčiamiestyje, ar vietoje, kur palaidoti partizanai, įrengdavo stadioną, kaip Merkinėje. Dabar Merkinėje įrengta atminimo vieta ir paminklas partizanų vadui Adolfui Ramanauskui-Vanagui.  

Jis buvo vienas iš paskutinių partizanų vadų. Po to, kai Adolfas Ramanauskas-Vanagas buvo suimtas, kankintas ir nuteistas mirties bausme, jo laidojimo vieta niekur nebuvo užrašyta, bijant, kad informacija gali nutekėti.

„Istorijos detektyvų“ komanda rado dokumentus, kuriuose nurodoma informacija, kur gali būti palaidotas legendinis partizanų vadas.

Kadangi politinių kalinių mirties bausmės vykdymas sutapdavo su kriminalinių nusikaltėlių mirties bausmės vykdymu, pagal rastus dokumentus, matoma, kad tą pačią 1957 metų lapkričio 29 d., kai buvo sušaudytas partizanų vadas, egzekucija buvo įvykdyta dar dviem kriminaliniams nusikaltėliams. Padarius prielaidą, kad egzekucija galėjo būti vykdyta visiems kartu, laidojimo vieta taip pat gali sutapti.

„Šitų aktų teisėtumą turėjo tikrinti vienas iš LTSR prokurorų. Reikalas tas, kad to paties prokuroro pavardė sutampa ir ant Adolfo Ramanausko akto, ir ant tų dviejų kriminalinių nusikaltėlių, sušaudytų tą pačią dieną, aktų. Tai reiškia, kad prokuroras buvo tikrai tas pats. Iš to galim daryti išvadą, kad ir šaudymo vieta galėjo būti ta pati“, – pasakoja Darius Indrišionis, „Istorijos detektyvų“ redaktorius.

Daugiau apie galimai rastą Adolfo Ramanausko Vanago laidojimo vietą žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidoje „Istorijos detektyvai“. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.