Naujienų srautas

Kultūra2020.02.05 19:12

Netekome Nijolės Valadkevičiūtės – universalios dailininkės, nevengusios popkultūros inkliuzų

LRT.lt 2020.02.05 19:12

Antradienį mirė grafikė, kino režisierė, animatorė, LDS narė Nijolė Valadkevičiūtė, praneša Lietuvos dailininkų sąjunga.

Atsisveikinimas vyks vasario 5 d. iki 22 val. Vilniaus laidojimo rūmuose, 3 salėje, vasario 6 d. nuo 9 val. iki 12:30 val. Laidotuvės vyks Rokantiškių kapinėse vasario 6 d., išlydėjimas iš Vilniaus 12 val. 30 min.

Žinoma menininkė Nijolė Valadkevičiūtė didžiąją gyvenimo dalį praleido Vilniuje, aktyviai dalyvavo kultūriniame gyvenime. 1970 m. baigė Vilniaus dailės institutą, tapybos specialybę, 1975 m. įstojo į Lietuvos dailininkų sąjungą, 1983 m. Maskvoje įgijo animacinių filmų režisieriaus specialybę.

Jos kūriniai dalyvavo tarptautiniuose kino ir animacijos festivaliuose, kur pelnė ne vieną apdovanojimą. Menininkė taip pat sukūrė grafikos, tapybos darbų, spektaklių dekoracijų, drabužių eskizų, dalyvavo parodose. Kūrinių yra Lietuvos dailės muziejaus fonduose, MO muziejaus kolekcijoje, privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje.

Kaip teigia menotyrininkas Kęstutis Šapoka, „Valadkevičiūtė kuria estetinį gylį, fabulą ir naratyvą, išvengdama perdėto rimtumo „metafizikos“. Ji konceptualizuoja savo kūrybą, viena vertus, per popkultūros saikingus inkliuzus, kita vertus, per specifinį „interdiscipliniškumą“, t. y. gebėjimą į kūrinį, jo fabulą ir struktūrą pažvelgti iš kelių profesinių pozicijų ‒ ne tik dailininkės, bet ir animatorės, režisierės. Šiuo požiūriu Valadkevičiūtės XX a. 8–9 dešimtmečių grafiką galima vadinti ir postmodernistine.“

Valadkevičiūtė buvo aktyvi menininkė, savo kūryba įkvėpusi aplinkinius, todėl paliko ryškų pėdsaką ją pažinojusių, su ja bendravusių žmonių atmintyje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi