Kultūra

2020.01.23 21:50

Vilniaus Reformatų skvere planuojama pastatyti paminklą reformacijai

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.23 21:50

Reformatų skvere, Vilniuje, dar šiemet ketinama pastatyti paminklą reformacijai. Šalia paminklo bus įamžintos archeologų atkastos svarbių evangelikų reformatų bendruomenei pastatų vietos. Kaip teigia paminklo iniciatoriai, jis bus skirtas ir lietuviškos raštijos pradininkams.

Akmens dirbinių gamykloje atsargiai, kad neįskiltų akmuo, pjaunama kolona būsimam paminklui. Jis bus skirtas Reformacijai ir lietuviškos raštijos pradininkams. Ant dešimties keturių metrų aukščio kolonų bus išgraviruoti iškiliausi Didžiosios ir Mažosios Lietuvos reformatoriai, raštijos pradininkai, kaip Abraomas Kulvietis, Jonas Bretkūnas ar Juodasis ir Rudasis Radvilos. Akmens apdirbėjai tikisi iki vasaros išpjauti, nupoliruoti ir graviruoti kolonas.

„Bus panaudotos trys spalvos: pats fontanas bus iš juodos spalvos, visa ta aikštelė bus iš tamsaus ir šviesiai pilkos, ir kolonoms yra pasirinktas tamsiai pilkas granitas, kuris yra pas mus atkeliavo iš Pietų Afrikos“, – pasakoja „Žybartuvos“ direktorius Andžejas Orlovskis.

Paminklą ir nedidelį fontaną ketinama įrengti Vilniuje, Reformatų skvere. Savivaldybė skyrė apie 130 tūkstančių eurų infrastruktūrai, bus įrengti pamatai, apšvietimas. Lėšas pačiam paminklui renka Reformacijos istorijos ir kultūros draugija.

Panorama. Valstybinis apsivalymas: po dar vieno taršos plastiku šaltinio radinio – Seimo bandymai lopyti bedantę aplinkos apsaugos sistemą

„Paminklo sąmatinė vertė, ta dalis, kurią mes, kaip draugija, finansuojame, sąmatinė vertė yra 230 tūkst. eurų“, – teigia Reformacijos istorijos ir kultūros draugijos pirmininkas Donatas Balčiauskas.

Prieš trejus metus paminklo konkursą laimėjo skulptorė Dalia Matulaitė ir architektas Jūras Balkevičius. Tačiau archeologams Reformatų skvere atkasus buvusios medinės bažnyčios pamatus, kapines ir konsistorijos pastato likučius – keitėsi ir paminklo vieta, ir vaizdas.

Kultūros istorikė Ingė Lukšaitė sako, kad reformacijos nuopelnai Lietuvos raštijai – didžiuliai. Paminkle bus įamžintos dešimt svarbiausių Didžiajai ir Mažajai Lietuvai asmenybių.

„Mes buvome kryžkelėje, mes galėjome likti naudoti svetimas kalbas raštui, ir buvo tokių visuomenių, tautų, kurios taip ir padarė, o jie padėjo pagrindus, reikėjo sukurti intelektualinį kalbos klodą. Tai tiems žmonėms, Lietuvos raštijos pradininkams, mes dar esame labai skolingi“, – tvirtina kultūros istorikė dr. Ingė Lukšaitė.

Evangelikai reformatai šioje Vilniaus vietoje įsikūrė prieš 400 metų, kai dėl nesutarimų su katalikais buvo iškelti už miesto gynybinės sienos. Paminklą skvere planuojama atidengti metų pabaigoje. Tačiau lėšos jam dar renkamos. Vasario 5-ąją žymūs Lietuvos solistai rengia paramos paminklui koncertą Valdovų rūmuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.