Kultūra

2019.08.14 21:55

Komiksai – visai nevaikiškas reikalas: paroda, suvienijusi Baltijos šalis

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.08.14 21:55

Penktadienį Vilniaus Dailininkų sąjungos galerijoje, Vokiečių gatvėje, bus atidaryta Baltijos šalių komiksų paroda. Trečius metus rengiamoje parodoje šįkart kuratorės ir dailininkės seserys Šimulynaitės nutarė pažvelgti, kaip atrodo komiksas Baltijos šalyse iš skirtingų taškų, todėl paroda parengta bendradarbiaujant su Latvijos ir Estijos komiksų asociacijomis.

Trečią kartą rengiamoje parodoje vis daugėja dalyvių, sako viena parodos kuratorių Ula Šimulynaitė. Anot jos, pernai parodoje dalyvavo 16, šiemet 50 kūrėjų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos.

Visų trijų šalių menininkai darbus kūrė skirtingomis temomis. Lietuvos dalis pavadinta „Situacijos“, atrinkti 16 menininkų gavo užduotį stebėti miestą ir pagauti kokį nors kasdienio gyvenimo momentą ir užfiksuoti viename lape.

„Komiksas – tai rišli istorija, pasakojama iš viršaus į apačią, iš kairės į dešinę, forma laisva, viršus apačia, kairė dešinė ir vaizdas“, – pasakoja parodos kuratorė U. Šimulynaitė.

Lietuvos kūrėjų komiksus papildys dar kelių menininkų vaizdo darbai, instaliacijos ar piešiniai, tarp jų – Izraelyje gyvenančio tapytojo Leo Ray piešinių komiksinis koliažas.

Latvių kūrėjų dalis „Nauji požiūriai“, darbai sukurti interpretuojant apleistų, tuščių erdvių tema. Estijos kolekcija „Spooky Folk“, baugusis folkloras, pradėta kurti prieš penkerius metus, autoriai buvo kviečiami įsivaizduoti ir sukurti dviejų puslapių komiksą, įkvėptą Estijos folkloro, kuriame apstu šiurpių elementų.

„Tas pasakas lengva suprasti kaimyninėse šalyse, o komiksų autoriai, skirtingo amžiaus – nuo menų akademijos studentų iki labai garsių Estijos kūrėjų, grafikos dizaineriai bei iliustruotojai, o kitiems komiksai – hobis, todėl ir stiliai visų labai skirtingi“, – aiškina Estijos parodos kuratorė Mari Laaniste.

Lietuvos ir Latvijos, Latvijos ir Estijos menininkų komiksų bendrą parodą kuruojantys 7 kuratoriai vienbalsiai sako – komikso žanras jų šalyse nėra populiarus, tačiau Latvijoje jau 12 metų leidžiamas komiksų žurnalas.

„Žurnalą pradėjome leisti 2007-aisiais, prieš 12 metų, ir nuo to laiko stengiamės atrasti ir įtvirtinti komiksus Latvijoje. Kai pradėjome nebuvo komiksus kuriančių menininkų, kvietėme juos specialiai mums kurti, keturis kartus per metus leidžiame komiksų antologiją, į kurią įtraukiame ne tik Latvijos, bet ir Lietuvos ir Estijos menininkų darbus“, – sako Latvijos parodos kuratorė Sanita Muižniece.

Paroda Dailininkų sąjungos galerijoje Vilniuje, Vokiečių gatvėje, bus atidaryta penktadienį ir veiks iki rugpjūčio pabaigos, vėliau iš Vilniaus ji keliaus į Kauną ir Klaipėdą.

Plačiau – reportaže (nuo 30.20 min):

Panorama. Italija ir Ispanija sako griežtą ne migrantams: tuo tarpu dėl įtampos pilnuose žmonių laivuose bet kurią minutę gali kilti kruvinos riaušės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt