Naujienų srautas

Kultūra2019.07.31 19:13

Triumfuosime dar kartą? Lietuvos atstovas ruošiasi Venecijos architektūros bienalei

pristatys planetą iš žmonių

Dar gyvename įspūdžiais iš Lietuvos paviljono sėkmės Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje, o jau rengiamės kitam, ne mažiau svarbiam įvykiui – 2020 m. Venecijos architektūros bienalei. Tai bene svarbiausias pasaulio architektūros renginys, kuriame Lietuva savarankiškai dalyvaus jau trečią kartą.

Lietuvos Kultūros tarybos sprendimu, mūsų šaliai atstovaus Julijono Urbono ir viešosios įstaigos „Rupertas“ projektas „Planeta iš žmonių“, lankytojus viliosiantis kosminės architektūros instaliacija.

Kas vyksta su žmogumi, kai jis patenka į kosmosą? O kas nutinka architektūrai, kai ji palieka žemę? Tokiais meniniais eksperimentais, kai žemiški reiškiniai perkeliami į kosmosą, remiasi menininko J. Urbono interaktyvi architektūrinė instaliacija „Planeta iš žmonių“.

Pats menininkas sako, kad tai yra meninis tyrimas, minties eksperimentas, aptariantis architektūros vaidmenį ir galimybes naujajame kosmoso amžiuje: „Tai yra dirbtinės planetos, suformuotos iš žmonių kūnų, meninė ir mokslinė studija – galimybių studija.“

Projekto idėja paprasta: trimatis skaitytuvas skenuoja žmonių kūnus ir paverčia juos 3D modeliais, kurie įkeliami į astrofizikos simuliacijas. Ten sklandydami ir jungdamiesi vienas su kitu, jie formuoja naują planetą iš žmonių kūnų.

„Įsivaizduokite, jūs pasirenkate pozą, užsišaldote, patenkate kitur, ateinate pasižiūrėti, ir tas kažkas „kitur“ – besiformuojanti kažkokia planeta, kuri priklauso nuo pozos. Ir ta planeta vis skirtingai formuojasi“, – pasakoja J. Urbonas.

Šis menininko projektas – jo ankstesnių darbų tąsa: gravitacinės estetikos tyrimų Londono Karališkajame koledže, „Kosmica“ bienalės organizavimo ir kitų, Prieš gerą dešimtmetį pradėjęs ieškoti būdų išplėsti kosminės visuomenės įvairovę, projekto autorius sako norėjęs aktyvinti kosmoso kultūros diskursą Lietuvoje.

Architektas Rolandas Palekas tvirtina, kad viskas, kas yra apie kosmosą, pirmiausia yra apie žmogų: „Julijonas kalba ne apie kosmosą. Jis kalba apie žmogų ir laiką iš esmės. Ta tema aktuali ir architektams, mums įdomu, kiek čia bus sąlyčio su architektūra.“

„Įdomu išlaisvinti filosofiją iš žodžių, iš popieriaus, iš dvimatiškumo“, – sako „Planetos iš žmonių“ autorius, kurio inscenizuoti minties eksperimentai į kosmosą katapultuoja ne tik architektūrą, bet ir kitas meno sritis.

Kūrybinėje komandoje taip pat kuratorius Janas Boelenas, komisarė Julija Reklaitė, dirbusi kultūros atašė Italijoje rengiant ankstesnes architektūros bienales. J. Urbono ir viešosios įstaigos „Rupertas“ projektas buvo vienas iš keturių, kurie dalyvavo atrankoje į kitų metų bienalę. Jos pagrindinė tema „Kaip gyvensime kartu“.

Plačiau – laidos įraše.

Kultūros diena. Išskirtiniais kultūriniais renginiais nudžiugino jubiliejinė „Jūros šventė“
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi