Gyvenimas

2021.05.26 18:48

Filmo apie Medininkų žudynes prodiuseris Jakilaitis: tai lyg užgijusi žaizda, kuri kraujuoja vėl prilietus

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2021.05.26 18:48

Senoviniai automobiliai, uniformuoti milicininkai, ginkluoti policininkai ir aplink zujanti gausi filmavimo komanda – netoli Vilniaus esantys Rukainiai ir jų apylinkės pastarosiomis dienomis virto filmavimo aikštele. Kino ekrane ji atgims Medininkų pasienio kontrolės postu, menančiu tragiškus 1991 m. įvykius, kai čia buvo įvykdytos Lietuvos Respublikos pareigūnų žudynės.

„Postas aušroje“ – taip vadinasi šiuo metu kuriamas naujas režisieriaus Andriaus Lygnugario atkuriamosios dokumentikos filmas apie įvykius Medininkuose, kurį galės išvysti ir LRT TELEVIZIJOS žiūrovai.

Juostoje bus pasakojama apie 1991 m. liepos 31 d. įvykusią tragediją, kai sovietų milicijos ypatingosios paskirties būrio OMON smogikai iš Rygos įvykdė Medininkų pasienio kontrolės posto puolimą. Žudynių metu žuvo šeši poste budėję Lietuvos Respublikos pareigūnai: Antanas Musteikis, Stanislovas Orlavičius, Algimantas Juozakas, Mindaugas Balavakas, Juozas Janonis, Algirdas Kazlauskas.

Rugpjūčio 2 d. ligoninėje sunkiai sužeistas mirė muitininkas Ričardas Rabavičius. Vienintelis išgyvenęs žudynių liudininkas – Tomas Šernas – buvo sunkiai sužeistas.

Filmo prodiuseris žurnalistas Edmundas Jakilaitis sako, kad pagrindinis įkvėpimas kurti šį filmą buvo artėjančios Medininkų žudynių trisdešimtosios metinės – liepos 31 d., anot jo, bus puiki proga prisiminti skausmingą įvykį.

„Apie filmą pradėjome galvoti prieš gerus metus. Pirmas etapas buvo susipažinimas su byla, tada galimų pašnekovų apmąstymas, lygiagrečiai vyko domėjimasis, kas šia tema yra ką publikavęs, kokius klausimus kėlęs ir t. t.“, – portalui LRT.lt sako E. Jakilaitis.

Pasak jo, bene daugiausia klausimų kyla buvusiam Aukščiausios Tarybos – Atkuriamojo Seimo – pirmininkui profesoriui Vytautui Landsbergiui. Jis, kaip ir prokurorai, tyrėjai, to meto pareigūnai, politikai filme dalysis liudijimais ir mintimis apie Medininkų žudynes.

„Filmo žanras yra atkuriamoji dokumentika, vadinasi, siekiame parodyti visą paveikslą ir atkurti to meto įvykius, įskaitant ir patį tragiškiausią momentą, kai buvo nužudyti Lietuvos valstybės sieną saugoję pareigūnai – muitininkai, policininkai.

Norime, kad žiūrovas pajustų to meto atmosferą ir kasdienybę. Juk iš tiesų tada tik ką susikūrusiose valstybės institucijose dirbusių pareigūnų darbas prilygo žygdarbiui. Jau nekalbant apie finansines aplinkybes, kurios buvo labiau nei apgailėtinos, ar materialines, tokias kaip uniformos, ginklai, transportas ir visa kita.

Puikiai žinome, kokia buvo pareigūnų kasdienybė. Vadinamieji muitininkų vagonėliai, laikini kontrolės postai, buvo nuolat puldinėjami, deginami, naikinami. Išpuoliai prieš Lietuvos pareigūnus buvo vos ne jų kasdienybė. Kiekvieną dieną važiuodami į darbą jie negalėjo žinoti, kuo baigsis jų pamaina.

Žiūrovus tam tikra prasme norime perkelti į tą laikotarpį, suteikti galimybę pasiklausyti pareigūnų dialogų, išgirsti, kokius radijo ir televizijos pranešimus jie tuo metu girdėdavo, kokia buvo bendra atmosfera valstybėje ir visuomenėje. Tikime, jog šis filmas bus tarsi laiko mašina, nukelianti į 1991-uosius. Nors vyko neseniai, daugelį aplinkybių, su kuriomis tada susidūrė pareigūnai, turbūt net sunku įsivaizduoti“, – pasakoja E. Jakilaitis.

Filme „Postas aušroje“ atsiminimais apie kruvinąją naktį dalysis ir Medininkų žudynių metu žuvusių pareigūnų artimieji. Jiems iš naujo prabilti apie skausmingą laikotarpį nebuvo lengva, sako filmo prodiuseris.

„Man atrodo, tai yra žaizda, kuri tarsi užgyja, bet ją prilietus ji vėl pradeda kraujuoti. Kalbėdami apie tą laiką, žmonės tikrai buvo ypatingai emocionalūs. Iš tiesų, kai Lietuvoje kalbame apie 1991-uosius, daugiausia prisimename Sausio 13-osios tragediją ir didvyrius, o Medininkų tragedija tarsi lieka antrame plane. Todėl manau, kad šis filmas ir artėjantis tragedijos trisdešimtmetis bus gera proga visai visuomenei prisiminti ir pažvelgti į ypatingai skausmingą ir kruviną Lietuvos istorijos laikotarpį“, – kalba E. Jakilaitis.

Didžioji dalis filmo scenų filmuojamos Rukainiuose, netoli Vilniaus. Būtent ten šiuo metu įkurtas ekrane atgimsiantis Medininkų pasienio kontrolės postas. Kuriant filmą prisidėjo Policijos departamentas, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Muitinės departamentas – institucijos padėjo filmo kūrėjams atkurti tikslias to laikmečio detales.

„Uniformos, ryšio priemonės, policijos autobusiukas – yra daugybė dalykų, kuriuos dabar matant atrodo, jog viskas vyko ne prieš 30, o prieš 100 metų. Man regis, filmas leis ne tik sugrįžti į tą laikotarpį, pajusti tuo metu dirbusių pareigūnų herojiškumą ir suvokti, kad tai, ko gero, labiau buvo ne jų darbas, o auka valstybei ir visuomenei.

Manau, žiūrint filmą kils ir natūralus pasąmoninis pojūtis, kaip viskas pasikeitę ir kokį neįtikėtiną kelią per tris dešimtmečius nukeliavo Lietuva“, – sako E. Jakilaitis.

Akimirkos iš filmavimo aikštelės – LRT.lt nuotraukų galerijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt