Gyvenimas

2020.11.22 10:15

Kontroversiškasis obuolių actas: kurios jo naudos – pramanas, o kurios įrodytos moksliškai?

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2020.11.22 10:15

2017 metais klausimas „Kokia yra obuolių acto nauda?“ pateko į „Google“ ieškomiausių klausimų, susijusių su sveikata, dešimtuką. Ir nors susidomėjimas šiuo produktu neblėsta iki šiol, tikroji obuolių acto nauda vis dar išlieka kontroversiška. Mokslininkai kalba apie teigiamas obuolių acto savybes, tačiau pastangos jas pagrįsti kai kada išlieka ribotos.

Nauda – prieštaringa

Pastaruoju metu viešojoje erdvėje obuolių actas neretai aptarinėjamas kaip sveikatai palankus produktas, kurį vertėtų įtraukti į racioną. Kai kada net patariama dieną pradėti nuo stiklinės vandens, pagardinto ne, pavyzdžiui, citrina, o pora šaukštelių obuolių acto.

Tiesa, biomedicinos mokslų daktarė docentė Sandrija Čapkauskienė atkreipia dėmesį, kad obuolių acto nauda vertinama prieštaringai. Mokslo žurnaluose galima aptikti tyrimų, įrodančių obuolių acto naudą, tačiau jų nėra daug. Todėl, norint patvirtinti tam tikrus teiginius apie obuolių acto naudą, reikia tikslesnių klinikinių tyrimų.

„Nors obuolių sidro acte nėra daug vitaminų ar mineralų, jame galima rasti nedidelį kiekį kalio ir obuoliui būdingų rūgščių. Aukštos kokybės acte taip pat yra kai kurių aminorūgščių ir antioksidantų.

Tiek grūdų, tiek vaisių actas, fermentuojamas tradiciniais metodais, pasižymi antibakteriniu, priešinfekciniu, antioksidaciniu poveikiu. Acto antibakterinį ir priešinfekcinį poveikį daugiausia nulemia jame esančios organinės rūgštys, polifenoliai ir melanoidinai.

Kai kuriuose tyrimuose rašoma, kad obuolių actas gali sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje, tačiau tai patvirtinančių tyrimų nėra daug, o jų rezultatai paremti atliekant bandymus su gyvūnais.

Obuolių acte esančios medžiagos padeda kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje, įsijungia į lipidų apykaitos reguliavimą, svorio metimą. Beje, obuolių actas skaido riebalus ir gleives, todėl padeda reguliuoti riebalų apykaitą organizme.

Tiesa, svarbu pažymėti, kad tokias prielaidas patvirtinančių tyrimų yra nedaug, todėl, norint patvirtinti šiuos teiginius apie obuolių actą, reikėtų tikslesnių įrodymų“, – portalui LRT.lt aiškina daktarė S. Čapkauskienė.

Pajutus nemalonius simptomus, būtina nutraukti vartojimą

Obuolių actą paprastai rekomenduojama vartoti ryte, prieš pusryčius, arba vakare, prieš einant miegoti. Anot S. Čapkauskienės, obuolių actą privalu maišyti su vandeniu, bet geriausia ne gerti, o naudoti ruošiant tam tikrus patiekalus.

„Obuolių actą būtina skiesti vandeniu. Patariama pradėti nuo vieno arbatinio šaukštelio obuolių acto, sumaišyto su viena stikline šilto vandens. Su vandeniu sumaišytą obuolių actą rekomenduojama gerti ryte, 20 minučių prieš valgį, ir vakare, prieš einant miegoti. Vis dėlto geriausia obuolių sidro actą įtraukti į savo mitybą per patiekalus, pavyzdžiui, salotų užpilus ar naminį majonezą“, – nurodo daktarė S. Čapkauskienė.

Pažymėtina, kad obuolių actą reikia vartoti itin atsargiai. Pajutus nemalonius simptomus, obuolių acto vartojimą reikėtų nutraukti arba dėl to pasitarti su gydytoju, įspėja S. Čapkauskienė.

„Išgėrus obuolių sidro acto vakare, prieš miegą, rekomenduojama apie pusvalandį išbūti vertikalioje padėtyje ir tokiu būdu įsitikinti, kad nesudirginta stemplė, nepasireiškė refliukso simptomai. Jeigu pavartojus obuolių sidro acto atsiranda nemalonus šalutinis poveikis, pavyzdžiui, ima pykinti, atsiranda pilvo pūtimas ar refliuksas, nutraukite jo vartojimą ir šiuos simptomus aptarkite su gydytoju“, – pataria daktarė S. Čapkauskienė.

Obuolių acto vengti turėtų asmenys, sergantys skrandžio ligomis (turintys skrandžio opų, sergantys gastritu), besiskundžiantys kasos uždegimais. Pasak S. Čapkauskienės, alergija obuolių sidro actui pasitaiko gana retai, tačiau, jeigu pavartojus obuolių acto pasireiškė alerginė reakcija, jo vartojimą reikia nedelsiant nutraukti. Obuolių actas nerekomenduojamas ir vaikams.

Nėra vieno stebuklingo produkto, padedančio numesti svorio

Obuolių actas neretai minimas kaip produktas, padedantis mažinti svorį. Kaip aiškina daktarė S. Čapkauskienė, yra tyrimų, įrodančių, kad obuolių actas suteikia sotumo jausmą, tačiau teigti, jog produktas tikrai padeda atsisveikinti su papildomais kilogramais, dėl tyrimų stokos nebūtų tikslinga.

„Keleto publikuotų su žmonėmis atliktų mokslinių tyrimų rezultatai įrodo, kad actas gali padidinti sotumo jausmą. 2009 metais atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 175 nutukę žmonės, parodė, kad kasdien vartojant obuolių sidro actą sumažėjo pilvo riebalų ir svoris.

Kadangi šis tyrimas truko tris mėnesius, tikrasis obuolių acto poveikis kūno svoriui atrodo gana kuklus. Beje, nereikia pamiršti kitų veiksnių, tokių kaip mityba ir fizinis aktyvumas, turinčių efektyvų poveikį svorio kontrolei“, – aiškina S. Čapkauskienė.

Pasak jos, mokslininkai teigia, kad obuolių sidro actas gali prisidėti prie svorio mažinimo skatindamas sotumą, mažindamas cukraus kiekį kraujyje ir gerindamas jautrumą insulinui.

„Tačiau tai nereiškia, kad obuolių sidro actas gali veikti kaip terapinė priemonė ir ja būtų galima pakeisti savo gydymą. Reikia laikytis tinkamos mitybos, fizinio aktyvumo principų, vartoti gydytojo paskirtus medikamentus ir tik tada pamėginti į mitybą įtraukti tam tikrus produktus, pavyzdžiui, obuolių sidro actą, kad pagerintų organizmo funkcionavimą“, – sako S. Čapkauskienė.

Svarbi acto rūšis ir kiekis

Įdomu tai, kad, pavyzdžiui, spirito acto, be kurio sunkiai apsieina daržovių konservavimas žiemos sezonui, neretai primygtinai rekomenduojama vengti. Kodėl obuolių actą, priešingai, skatinama vartoti?

„Į klausimą, kuo obuolių actas pranašesnis už kitų rūšių actą, tiksliai atsakyti sunku. Obuolių sidro acto stiprumas 5–6 proc., jis gana malonaus ir švelnaus skonio. Paprastai actą renkamės pasikliaudami skonio, kvapo receptoriais. Galbūt obuolių acto populiarumą gali lemti ir tai, kad jis labiau aptartas mokslininkų. Kaip kad obuolys labai svarbus sveikatai, taip iš jo pagamintas actas pasižymi sveikatai naudingesnėmis savybėmis“, – svarsto S. Čapkauskienė.

Nutarus gerti obuolių actą, reikėtų atkreipti dėmesį į jo rūšį. „Patariama rinktis nerafinuotą, nefiltruotą, ekologišką, aukštos kokybės obuolių actą. Filtruotas actas bus skaidrus, permatomas, filtracijos metu praradęs kai kuriuos elementus, kurie suteikia naudos sveikatai. Nefiltruotas obuolių actas bus rudesnės spalvos, su nuosėdomis. Tai optimalus variantas tiems, kurie ieško natūralesnės, organinės medžiagos“, – nurodo S. Čapkauskienė.

Ne mažiau svarbu ir suvartojamas kiekis. Ar kasdien geriamas obuolių actas neišgrauš skrandžio ir nepridarys kitų bėdų? „Tam, kad būtų juntamas obuolių acto poveikis, patariama jį vartoti kuo ilgiau. Geriausia pradėti nuo 1–2 arbatinių šaukštelių (5–10 ml) obuolių acto, sumaišyto su didele stikline vandens.

Vėliau kiekį galima padidinti iki 1–2 valgomųjų šaukštų (15–30 ml) obuolių acto, taip pas skiesto su dideliu kiekiu vandens. Tačiau vėlgi mokslinių įrodymų, patvirtinančių šiuos teiginius, yra nedaug, o tikslių žmonėms rekomenduojamų obuolių acto dozių nurodyta nėra“, – paaiškina S. Čapkauskienė.

Žinoma, kaip ir vartojant kitus produktus, būtinas saikas. Net ir tikintieji obuolių acto nauda turėtų suprasti, kad per didelis šios rūšies acto kiekis gali turėti šalutinį poveikį.

„Per didelis obuolių acto kiekis gali sukelti žalingą šalutinį poveikį – dantų emalio eroziją ir galimą vaistų sąveiką. Obuolių sidro actas yra saugus, jei jo nevartojate per daug, tačiau turint skrandžio opų, skrandyje esant bakterijai Helicobacter pylori acto vartoti negalima, nes jis gali dar labiau padidinti dirginimą“, – įspėja S. Čapkauskienė.

Taip pat skaitykite