Gyvenimas

2020.09.02 21:30

Unikauskas patarė, kaip užkirsti kelią arba atsikratyti jau esamo pilvo pūtimo be vaistų

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2020.09.02 21:30

Dujų kaupimasis – natūralus procesas, kurį galima pažaboti taip pat natūraliomis priemonėmis, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Tačiau pilvo pūtimo galima ir visai išvengti: atkreipkite dėmesį ne tik į tai, ką valgote, bet ir į tai, kaip tai darote.

Pilvo pūtimas, arba meteorizmas, yra normali virškinimo proceso dalis, tačiau ji gali kelti diskomfortą, skausmą. Kai žarnyne kaupiasi dujos, žarnyno raumenys pradeda spazmuoti, atsiranda diegliai. Daugeliu atvejų dėl dujų kaupimosi sukelto skausmo nėra ko jaudintis – jis praeina, tačiau jo galima ir visai išvengti ir netgi natūraliais būdais. A. Unikauskas paruošė keletą patarimų, kaip atsikratyti pilvo pūtimo be vaistų.

„Ar išeinančios dujos yra bekvapės, ar su kvapu, priklauso nuo bakterijų veiklos: ką jūs joms davėte valgyti, jos tą ir išleidžia į žarnyną, o paskui tai išleidžiate jūs. Galbūt kelias dienas maitinotės nevykusiai? Nesistebėkite, kad yra kvapas. O jeigu jūsų mityba buvo normali, maitinotės teisingai, greičiausiai dujos bus bekvapės“, – pasakoja daktaras.

Santaros klinikų gydytoja gastroenterologė Goda Denapienė teigia, jog pilvo pūtimas gali būti tiesiog fiziologiškai jaučiamas simptomas, tačiau tai gali būti ir labai rimtos ligos pranašas.

„Reikėtų sunerimti, jei pilvo pūtimą lydi tokie simptomai, kaip tuštinimosi sutrikimas, jeigu išmatose yra kraujo arba, pavyzdžiui, jeigu yra labai stiprus pilvo skausmas. Viena vertus, tai gali būti tiesiog pilvo spazmai, kita vertus, tai gali būti ir besiformuojantis auglys, dėl kurio žarnyne maistas praeina sunkiau. Užtai visada siūlau tartis su gydytoju, kad nebūtų paties žmogaus simptomų interpretavimo“, – kalba laidos viešnia.

Geras sukramtymas svarbus todėl, kad tada maistas susmulkinamas mechaniškai, suvilgomas seilėmis, pradedamas virškinti, užtai reikia valgyti neskubant, kad maistas bakterijoms būtų pateikiamas jau gerokai apvirškintas.

Neretai žmonės patys pastebi, kada jiems pučia pilvą: taip gali nutikti persivalgius, suvalgius per daug sunkiai virškinamo, riebaus, saldaus maisto. Dujos formuojasi, nes žarnynas negali suvirškinti ir absorbuoti suvartoto cukraus, krakmolo, baltymų, skaidulų. Kai tai patenka į storąją žarną, žarnyno bakterijos puola maistą, jį suvalgo, suskaido ir išskiria vandenilį, anglies dioksidą, kartais – ir metaną. Žinoma, jeigu jūs valgysite maistą, kuris pagamina daugiau dujų, pilvą pūs labiau, sunkesniais atvejais gali atsirasti ir diegliai.

Klauskite daktaro. Meteorizmas, arba pilvo pūtimas – kaip atsikratyti pilvo ūko be vaistų pagalbos?

Paprasti patarimai, padėsiantys užkirsti kelią dujų kaupimuisi

1. Valgykite mažiau maisto produktų, kurie sukelia dujų kaupimąsi

„Jeigu pilvo pūtimas yra dėl vidurių užkietėjimo, nes viena iš priežasčių gali būti užkietėję viduriai, tokiam ligoniui rekomenduosime, pavyzdžiu, valgyti daugiau augalinio maisto, daugiau skaidulų turinčio maisto, kad tuštinimasis būtų stabilesnis, pilvo pūtimas būtų lengvesnis. Bet jei žmogui pučia pilvą, pavyzdžiui, nuo žalių daržovių, tokiam žmogui patarsime valgyti mažiau skaidulinio maisto, daugiau virto, kad pilvo pūtimas būtų lengvesnis. Tai labai priklauso nuo priežasties ir tas pats maisto produktas vienam žmogui gali skatinti, kitam – mažinti pilvo pūtimą“, – komentuoja G. Denapienė.

2. Valgykite lėčiau, maistą gerai sukramtykite

Pasak gastroenterologės, lėtai valgyti reikia tam, kad neprirytume oro. Be to, reikia ne tik lėtai valgyti, bet ir valgant nekalbėti.

„Virškinimas iš tiesų prasideda burnoje, netgi, sakyčiau, smegenyse, pamačius maistą, todėl reikėtų valgyti malonioje aplinkoje. Bet geras sukramtymas svarbus todėl, kad tada maistas susmulkinamas mechaniškai, suvilgomas seilėmis, pradedamas virškinti, užtai reikia valgyti neskubant, kad maistas bakterijoms būtų pateikiamas jau gerokai apvirškintas. Jeigu valgome labai skubėdami, ir prisiryjame labai daug maisto, nes sotumo jausmas ateina tik po maždaug 20 minučių“, – aiškina ji.

3. Nekramtykite gumos

Kramtydami gumą prisivalgote oro, be to, joje yra saldiklių. Visa tai gali provokuoti ir pilvo pūtimą, ir viduriavimą.

4. Nerūkykite ir negerkite per šiaudelį

Šie du dalykai taip pat skatina oro rijimą, vadinasi – ir pilvo pūtimą.

5. Venkite gazuotų gėrimų

Kartais labai veiksmingos paprastos priemonės yra kiekvienos šeimininkės virtuvėje. <...> Rekomenduoju vartoti tokius prieskonius, kaip kuminą, pankolį, ciberžolę, kardamoną, įvairias prieskonines žoleles, kaip petražoles, krapus, čiobrelius, kuriuos vartojant išmoningai, su jais ruošiant maistą jis tampa ne tik skanesnis, bet ir geriau suvirškinamas.

A. Unikauskas su laidos viešnia pasidalijo patarimais ir tiems, kuriuos jau kamuoja pilvo pūtimas.

Obuolių actas didina skrandžio rūgšties ir sveikų bakterijų kiekį žarnyne

„Žmogui, kuris jau kenčia nuo išsipūtusio pilvo, patariu vartoti obuolių actą. 2 šaukštus ekologiško, nefiltruoto obuolių acto įpilkite į stiklinę vandens ir gerkite maždaug 20 minučių prieš valgį. Tai ilgainiui gali palengvinti virškinimo sutrikimus, įskaitant refliuksą. Pamėginkite – jūs niekuo nerizikuojate. Galite pradėti nuo arbatinio šaukštelio ir pažiūrėti, kaip jausitės. Tai maistinė medžiaga, ne vaistas“, – pažymi laidos „Klauskite daktaro“ vedėjas.

Susikaupusių dujų sukeltus nemalonius simptomus mažina gvazdikėlių aliejus

Į stiklinę vandens įlašinkite 2–5 lašus gvazdikėlių eterinio aliejaus ir gerkite tokį gėrimą. Tai padės atsikratyti dujų kaupimosi, taip pat pagelbės kovojant su žagsuliu, pagerins virškinimą.

„Aš visada esu už saikingą visa ko vartojimą. Jeigu tai vartojama su saiku – galima bandyti. Kita vertus, nėra nei vienos priemonės, kuri tiktų visiems žmonėms. Taip kad reikia vertinti labai individualiai“, – priduria G. Denapienė.

Padėti gali ir tiesiog aktyvintoji anglis

Ši priemonė turi savybę į save sutraukti įvairias medžiagas, taip pat ir susidariusias dujas, dėl to aktyvintąją anglį kovoje su dujų ūku pilve taip pat galima pasikviesti į pagalbą.

Vartokite virškinimo fermentus

Virškinimo fermentai gali padėti suskaidyti, pavyzdžiui, piene esančią laktozę, jie gali atstoti riebalus skaidančią lipazę, krakmolą skaidančią amilazę, baltymus skaidančią proteazę ir t. t.

„Virškinimo fermentų, kurie padeda virškinti, yra vaisiuose, daržovėse, žalumynuose, bet, kaip minėjau, toli gražu ne visiems žmonėms to užtenka. Vaistinėse parduodami pramoniniu būdu sukoncentruoti fermentai, pavyzdžiui, gyvulinės kilmės, gaminami iš kiaulių kasų, augalinės, gaminami iš papajų“, – sako gastroenterologė.

Probiotikų turintys maisto produktai palaiko sveiką virškinimo traktą

„Dar vienas puikus ginklas prieš dujų kaupimąsi yra probiotikai. Jų turintys maisto produktai padeda palaikyti sveiką virškinimo traktą, gerosios bakterijos žarnyne palengvina dujų kaupimosi simptomus, mažina skausmą ir pan. Tai tinka sergantiems ir dirgliosios žarnos sindromu“, – tvirtina A. Unikauskas.

Dujų kaupimosi sukeltą diskomfortą gali palengvinti fizinis aktyvumas

Vaikščiojimas, bėgiojimas, tiesiog judėjimas – bet kokia fizinė veikla, pasak G. Denapienės, yra išgyvenimo pagrindas. Sau padėsite ir darydami pilvo masažą pagal laikrodžio rodyklę – būtent taip suvirškinta masė juda žarnynu.

Gastroenterologė dalijasi ir dar vienu itin naudingu patarimu: „Kartais labai veiksmingos paprastos priemonės yra kiekvienos šeimininkės virtuvėje. Tai yra prieskoniai. Mes, lietuviai, esame pripratę prie pipirų ir druskos, bet savo pacientams rekomenduoju vartoti tokius prieskonius, kaip kuminą, pankolį, ciberžolę, kardamoną, įvairias prieskonines žoleles, kaip petražoles, krapus, čiobrelius, kuriuos vartojant išmoningai, su jais ruošiant maistą jis tampa ne tik skanesnis, bet ir geriau suvirškinamas.“

Žinokite, kad dujų kaupimasis – natūralus procesas, kurį galima pažaboti taip pat natūraliomis priemonėmis, pabrėžia A. Unikauskas.

Plačiau – gruodžio 9 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Česnauskaitė.

Klauskite daktaro. Meteorizmas, arba pilvo pūtimas – kaip atsikratyti pilvo ūko be vaistų pagalbos?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt