Gyvenimas

2019.10.02 10:50

Priklausomybė nuo raminamųjų vaistų: kaip jos atsikratyti?

Sveikatos apsaugos ministerija kartu su Lietuvos psichiatrų bendruomene, įvertinusi itin didelį raminančių vaistų suvartojimo mastą, gydytojams nustatė rekomendacijas pacientams rečiau skirti raminamųjų vaistų ir taip sumažinti prie raminančių vaistų pripratusių asmenų skaičių.

Lietuvoje benzodiazepinų receptų skaičius per 2018 metus siekia beveik 200 tūkst., o per šių metų pirmąjį pusmetį buvo 74 tūkst.

Laura, prieš kelerius metus atsikračiusi priklausomybės alkoholiui, ilgainiui rado kitokį būdą kovai su stresu ir nerimu. Viešintis nenorinti moteris LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ pasakojo, esą raminantys vaistai prieš kelerius metus jai pasirodė pats lengviausias būdas problemoms spręsti. Tačiau pradėjusi juos vartoti moteris nesitikėjo, kad tai peraugs į rimtą priklausomybę.

„Iš gydytojų ir aplinkinių mane pasiekė žinia, kad yra tabletė, kuri gali išspręsti mano nepaaiškinamas baimes. Aš pabandžiau ir man labai patiko jos povekis“, – pasakoja Laura.

Anot moters, tabletė vos per dešimt minučių išsprendžia visas problemas. „Praeina kažkiek laiko, praeina puė metų, ir nerimas vėl atsinaujina, ima stiprėti, o vaistų tam pačiam poveikiui reikia vis daugiau“, – apie užburtą vaistų ratą pasakoja moteris ir prisipažįsta, kad nors iš pradžiu neplanavo didinti dozių, jos savaime sparčiai augo.

Metus pavartojusi vaistus, moteris teigia esą supratusi, kad negali be jų gyventi, o kai pabandė nutraukti vartojimą, prasidėjo dar didesnės problemos.

„Kai staiga nustojau vartoti tikrai dideles vaistų dozes, man prasidėjo psichozė, haliucinacijos. Vienam negalima to daryti“, – prisiminimais dalijasi moteris.

Ji su džiaugsmu prisimena, kaip pateko į ilgalaikę priklausomų žmonių reabilitaciją, kur sutiko tokių pačių žmonių, kaip ji – priklausomų, tačiau nusiteikusių keisti savo gyvenimo būdą. „Ten man pavyko pripažinti savo priklausomybę, pasižiūrėti į save ir savo gyvenimą iš šalies bei apgalvoti, kaip jį galima pakeisti“, – pasakoja Laura.

Laura jau 6-erius metus nevartoja jokių vaistų ir grįžti į praeitį nenori, tačiau, moters teigimu, kovoti su priklausomybe reikia nuolat – juk tabletė problemos neišsprendžia, o tik padeda nurimti trumpam laikui.

Psichiatrai pripažįsta: žmonės tikrai dažnai piknaudžiauja benzodiazepinais – vaistais, gydančiais nemigą, nerimą bei kitus sutrikimus. Anot specialistų, pacientai nesiklauso gydytojų nurodymų, patys sprendžia, kada ir kiek jiems vartoti, o tai lemia liūdnas pasėkmes.

„Benzodiazepinai – sukeliantys priklausomybę vaistai. Tai – geri vaistai, bet jų vartojimas turi būti trumpalaikis, ne ilgiau kai mėnuo, ir tada tuos vaistus palaipsniui reikia nutraukti“, – sako gydytojas psichiatras Edgaras Čiūras.

Pasak gydytojo, yra keli faktoriai, kurie padidina tikimybę priklausomybės nuo vaistų išsivystymui.

„Priklausomybė padidėja tiems, kurie turi kitų priklausomybių, pavyzdžiui, priklausomybę alkoholiui ar narkotinėms medžiagoms. Tokie žmonės priklauso didesnės rizikos grupei tapti priklausomais nuo benzodiazepinų“, – sako gydytojas E. Čiūras.

Toksikologė Gabija Mikelevičienė teigia, kad ilgą laiką raminančius vaistus vartojantiems žmonėms atsiranda psichologinė priklausomybė – žmogus mano, kad negavęs įprastos dozės įprastu laiku nemiegos ir nerimaus. Dėl to svarbu sudaryti pacientui individualų planą, pagal kurį bus paskirti kiti vaistai bei palaipsniui nutrauktas raminančiųjų vartojimas.

Jei pastebima, kad jau išsivystė priklausomybė, greičiausiai tai yra nutraukimo sindromas. Tada tokius žmones šeimos gydytojai siunčia arba pas psichiatrus, arba pas toksikologus, jiems atliekama detoksikacija, po kurios atsistato receptirų autrumas. Tada sumažėja nerimas, baimė ir kiti dalyai, dėl kurių žmogus vis didina vaistų dozes“, – sako gydytoja toksikologė G. Mikelevičienė.

Pasak gydytojos, stebuklingų vaistų, išsprendžiančių visas problemas, nėra. Tam tikromis situacijomis jie gali būti skiriami, bet svarbiausia išsiaiškinti jų vartojimo priežastį ir klausytis specialistų nurodymų, o ne spręsti, kaip vartoti vaistus savarankiškai.

Išsamiau – reportaže (nuo 31.20 min.).

Priklausomybė nuo raminamųjų vaistų: kaip jos atsikratyti?