Gyvenimas

2019.08.11 11:54

Nuo Baltijos kelio ir Rugsėjo 1-osios neatsiejami kardeliai: ko dar nežinome apie šią gėlę?

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.08.11 11:54

Šiais metais visiems gerai pažįstamas kardelis įgavo simbolinę prasmę. Ši gėlė tapo Baltijos kelio 30-mečio ir LRT naujojo sezono simboliu. Ko dar nežinome apie kardelius, kurie daugeliui iki šiol siejasi su Rugsėjo 1-ąja?

Pasaulyje yra žinoma apie 200 kardelių rūšių. Anot VU Botanikos sodo Žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijų grupės skyriaus vedėjos dr. Gitanos Štukėnienės, dvi kardelių rūšys – paprastasis ir pelkinis – Lietuvoje auga nuo seno. Jos yra įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą.

Kardelis išpopuliarėjo apie 1980–1990 metus, kai sujudo Lietuvos gėlių selekcininkai. Didžiulių laimėjimų kardelių selekcijoje pasiekė Petras Balčikonis, kuris išvedė ne vieną kardelių veislę, kuri auga ir VU Botanikos sode.

„Kardelis nuo seno buvo populiarus ir auginamas darželiuose. Ši gėlė labiau auginama skynimui. Turbūt visi atsimename mokyklos laikus, kai Rugsėjo 1-ąją kardelius nešdavomės į pamokas“, – LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ reportaže kalbėjo G. Štukėnienė.

VU Botanikos sode galima išvysti begalę kardelių rūšių, kurių žydėjimas, tikėtina, tęsis iki pat rugsėjo mėnesio.

„Pas mus yra žiedų, spalvų ir formų įvairovė. Nors vyraujančią spalvą galima išskirti – tai būtų raudona ir jos atspalviai. Selekcininkai ir toliau kuria naujas įdomias veisles, todėl atsiranda kardelių su banguotais, garbanotais žiedais. Botanikos sode auga ir pačios naujausios, ir prieš 200 metų išvestos kardelių rūšys“, – tvirtino G. Štukėnienė.

Viena seniausių VU Botanikos sode augančių kardelių rūšių atkeliavo iš Didžiosios Britanijos. Tai smulkiažiedžiai kardeliai.

Pasak G. Štukėnienės, kardelių veislės vertinamos pagal vienu metu prasiskleidusių žiedų kiekį. Mažiausiai jų turėtų būti 6–8. Tiesa, naujoms kardelių veislėms reikalavimai dar didesni – vienu metu turėtų būti prasiskleidę apie 12 žiedų. O pačiame žiedyne – apie 20 žiedų.

„Įsivaizduokite, kokį svorį tenka atlaikyti tokiems gležniems augalams“, – sakė G. Štukėnienė.

Laukinėje gamtoje augančios ir į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos kardelių rūšys gerai žiemoja. VU Botanikos sode esančius kardelius kiekvieną rudenį būtina iškasti.

Norintiems auginti kardelius G. Štukėnienė patarė pirmiausia pasirūpinti tinkamu sodinti gumbasvogūniu. Jo kokybė ypač svarbi, nes kardelis naudoja jame sukauptas medžiagas.

„Kuo jis bus geresnės kokybės, tuo žiedynas bus didesnis. Žinoma, tai priklauso ir nuo veislės savybių“, – kalbėjo G. Štukėnienė.

Kardeliai taip pat mėgsta gerą dirvožemį, o žemę jiems reikia paruošti rudenį. Šiuos augalus būtina laistyti retai, bet gausiai.

„Juos reikia pasodinti tokioje vietoje, kuri nebūtų labai vėjuota. Kartais nutinka taip, kad žiedynai neišlaiko svorio ir nulūžta. Jeigu žmonės kardelių augina nedaug, jų žiedynus galima pririšti prie pagaliuko, kad jie nevirstų. Jeigu jis išvirsta, tuomet reikia nuskinti taip, kad gumbasvogūnis prikauptų kuo daugiau maisto medžiagų kitiems metams“, – patarė G. Štukėnienė.

Anot jos, skinant kardelių žiedus būtina palikti lapus, nes per juos gumbasvogūnis kaupia maistines medžiagas. Taip pat nereikia naudoti jokių įrankių, nes per juos plinta ligos.

Nuo Baltijos kelio ir Rugsėjo 1-osios neatsiejami kardeliai: įvairiausiomis šių margaspalvių gėlių rūšimis galite pasigrožėti VU Botanikos sode
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt