Gyvenimas

2019.07.28 16:59

Degučiuose įkurtame plaktukų muziejuje yra ir eksponatas virtam kiaušiniui daužti

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“2019.07.28 16:59

Eksponatai iš įvairių žemynų, kai kurie pagaminti 19 amžiaus viduryje, o dėl kai kurių tekę kaip reikiant pakovoti. Visa tai ne apie meno ar istorinių vertybių, o apie plaktukų muziejų. Jį netikėtai sau pačiam vieną dieną Degučių kaime Vilkaviškio rajone įkūrė Saulius Matusevičius.

„Gyvenimas ėjo savo vaga. Sugalvojome su žmona statyti pavėsinę. Statyti padėjo kaimynas. Kaimynas atėjo be plaktuko ir paprašė paskolinti. Padaviau purviną, ne tokį, kokiu jis pratęs dirbti. Jis vėliau atsinešė savo, o aš po truputį ėmiau domėtis plaktukais ir susidomėjimas virto muziejumi“, – paklaustas, kaip šovė mintis kurti tokį muziejų, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ sakė S. Matusevičius.

Plaktukus vyras renka nuo 2015-ųjų, šiuo metu muziejuje yra apie 870 eksponatų. Čia ir plaktukas-peilis, šifravimo mašinos plaktukas, plaktukas mėsai, 1850-ųjų gamybos vokiškas girininko plaktukas medžiams žymėti, taip pat masažiniai plaktukai, ar plaktukų formos auskarai, sąsagos.

Kelerius metus plaktukus renkantis S. Matusevičius iš pradžių prikaupė gana daug įprastų plaktukų, bet dabar eksponatus renkasi gerokai atidžiau.

„Tapau išrankesnis, jau nebeimu bet ko. Kai sau renki – vienas dalykas, o kai atsiranda muziejus, kai renki žmonėms – kas kita. Žmonės nori istorijų ir įdomesnių plaktukų“, – teigė S. Matusevičius.

Iš dabartinių muziejaus eksponatų lankytojus labiausiai pralinksmina plaktukas-šaukštelis. Aukso spalvos įrankis yra skirtas virtam kiaušiniui sudaužyti ir valgyti.

Pačiam S. Matusevičiui brangiausias yra senas Prancūzijos vyndarių naudotas plaktukas. Jis taip pat turi dvi funkcijas – viena puse užkalamos talpos, kita – išimamas kaištis.

Aptikęs šį plaktuką S. Matusevičius ilgai negalėjo jo atsisiųsti iš Prancūzijos. Galiausiai eksponato sulaukė tik po keturių mėnesių, kai vienas geras bičiulis padėjo išspręsti tarptautines logistikos bėdas.

Neįprasto muziejaus įkūrėjas džiaugiasi, kad jame daugėja ne tik eksponatų, bet ir lankytojų.

Pasakojimas apie plaktukų muziejų – laidos įraše (nuo 1.15.02 val.):

Labas rytas, Lietuva! Šeštadienis I dalis. Ekskursija ir pažintis su Paežerių dvaru
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.