2018.06.19 10:01

Išvargta pergalė: dominavę anglai tik paskutinėmis rungtynių minutėmis palaužė geležinę Tuniso gynybą

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2018.06.19 10:01

Anglijos futbolo rinktinės žaidėjai rungtynių baigtį galėjo nuspręsti jau per pirmąsias 20 minučių, tačiau teko vargti iki paskutinių rungtynių minučių. Jau per teisėjo pridėtą laiką Harry Kane`as smeigė savo antrąjį įvartį ir kėlė iš savo vietų daugiatūkstantinę sirgalių minią – Anglijos rinktinė parodė charakterį ir sunkiose rungtynėse šventė pergalę 2:1 (1:1).

Tai buvo tik antrasis šių rinktinių susitikimas istorijoje. O pirmasis įvyko dar prieš 20 metų, kai 1998 metų birželio 15 dieną Anglijos nacionalinė rinktinė Marselyje pradėjo savo ambicingą žygį Prancūzijoje vykusiame pasaulio futbolo čempionate. Pirmiausia nuo jų puolimo neatsilaikė Tunisas – po Alano Shearerio ir Paulo Scholeso įvarčių vieni iš turnyro favoritų šventė pergalę 2:0.

Tuomet Anglijos rinktinės sudėtyje žaidė tokie kamuolio virtuozai kaip Teddy Sheringhamas, Michaelas Owenas, Davidas Beckhamas, o gynyboje – Gary Neville`as, Solas Campbellas, Tony Adamsas. Vienas iš gynybos ramsčių tose rungtynėse buvo ir dabartinis Anglijos komandos vairininkas Garethas Southgate`as.

G. Southgate`as, Reuters/Scanpix nuotr.

Šįkart jis su Tunisu jau kovos ne kaip žaidėjas, o kaip vyriausiasis komandos treneris. O ir jo komandoje nėra tokių žvaigždžių kaip tąkart. Tiesa, puolime žiba tokie žaidėjai kaip Marcusas Rashfordas, Raheemas Sterlingas ir Harry Kane`as. Tačiau rinktinė itin jauna ir su didele našta. Ji siekia išvalyti savo mundurą po nesėkmingo 2010 metų pasaulio futbolo čempionato – grupėje likę antri anglai šešioliktfinalyje net 1:4 nusileido principiniams varžovams vokiečiams.

Tačiau tai dar ne blogiausia – pergalė 1:0 grupės etape prieš Slovėniją buvo paskutinis geras rezultatas anglams. 2014 metais Brazilijoje „trys liūtai“ net neišsikrapštė iš grupės – patyrė du pralaimėjimus, nulinėmis lygiosiomis sužaidė su Kosta Rika, kuriai tos rungtynės jau nieko nebelėmė.

Tik 5 žaidėjai prisimena tą fiasko pasibaigusį čempionatą – Gary Cahillas, Philas Jonesas, Jordanas Hendersonas, R. Sterlingas ir Danny Welbeckas.

Pasigerinti savo sirgaliams jie ir kolegos mėgino jau pirmosiose rungtynėse su Tunisu.

Beveik 44 tūkst. vietų Volgogrado stadione Nabilo Maaloulo treniruojami Afrikos atstovai pradėjo savo penktąjį žygį pasaulio čempionate – kol kas visi keturi prieš tai buvę baigėsi jau po grupės etapų. Tiesa, sėkmingas draugiškų rungtynių maratonas ir net pasiektos lygiosios su Portugalija suteikė vilčių, kad šįkart gali būti ir kitaip.

Pirmąsias rungtynes G grupėje pirmadienį sužaidė Belgijos nacionalinė rinktinė – ji po vangaus pirmojo kėlinio nugalėjo Panamos komandą.

Startinės rungtynių sudėtys:

Rungtynėms teisėjavęs kolumbietis Wilmaras Roldanas paskelbė ne tik rungtynių, bet ir visą griaunančio anglų uragano pradžią.

Jau trečią minutę Jesse Lingardas turėjo puikią progą pasižymėti, tačiau idealiai sužaidė Tuniso rinktinės vartininkas Mouezas Hassenas.

Čia pat laimę galva pamėgino ir gynėjas Harry Maguire`as, tačiau M. Hassenas vėl parodė savo galimybes.

Tačiau visą meistriškumą jis pademonstravo 11-ą minutę, kai atlaikė kito Anglijos rinktinės gynėjo Johno Stoneso puikų smūgį galva. Nors ir pademonstravęs puikius sugebėjimus, jis nesugebėjo kamuolio išmušti toliau, o tuo pasinaudojo iš labai arti kamuolį į vartus pasiuntęs Harry Kane`as.

Tiesa, tokį įstabų žaidimą M. Hassenas rodė jausdamas didžiulį skausmą – 15-ą minutę jis su ašaromis veide dėl peties traumos paliko aikštę, o vietoj jo į vartus stojo Faroukas Benas Mustapha.

62 proc. kamuolį kontroliavę anglai per pirmąsias 20 minučių atliko net 4 smūgius į vartų plotą. Išties puiki pradžia!

Tiesa, pasibaigus anglų atakų cunamiui progų turėjo ir Tunisas, tačiau abu jų mėginimai skriejo šalia vartų.

Kai Tuniso rinktinė sunkiai ieškojo kelių link anglų vartų, tai jie patys sugalvojo padėti Afrikos atstovams. Kyle`as Walkeris 33-ią minutę itin kvailai baudos aikštelėje prasižengė prieš Fakhreddine`ą Beną Youssefą ir teisėjas nedvejodamas parodė 11 metrų baudinio link.

Vėliau jis dar buvo nubaustas geltona kortele, o prieš baudinio žymos stojęs Ferjani Sassi pasiuntė kamuolį į vartus. Tiesa, Anglijos rinktinės ir Liverpulio „Everton“ vartininkas Jordanas Pickfordas reagavo į smūgį ir kamuolį sugebėjo liesti pirštų galais.

40-ą minutę 57 proc. kamuolį valdę anglai turėjo puikią progą, kai po sumaišties baudos aikštelėje galva galėjo pasižymėti Dele Alli – kamuolys buvo prie pat vartų linijos. Po 4 minučių jau Jesse Lingardas galėjo išvesti savo komandą į priekį, tačiau per Tuniso vartininką permestas kamuolys atsimušė į virpstą.

Teisėjas dar pridėjo 3 minutes, nors gana daug laiko buvo iššvaistyta buvo dėl M. Hasseno traumos ir vaizdo teisėjo panaudojimo. Pirmas 45 minutes aikštėje siautėję anglai kamuolį kontroliavo 58 proc. laiko, atliko 5 smūgius į vartų plotą, o iš viso – 12 smūgių. Tuo metu Tunisas tik kartą sudrebino vartų plotą, o iš viso atliko 4 smūgius. Gera Anglijos rinktinės pradžia, bet ne rezultatas.

Antrąjį kėlinį komandos pasitiko be pasikeitimų. O anglai vėl nuo pat pirmųjų minučių pradėjo aktyviai spausti varžovus.

Sužaidus valandą anglai vis aktyviau ieškojo kelių link varžovų vartų, o Tuniso futbolininkai į apkasus savo aikštės pusėje lindo vis giliau.

G. Southgate`as 68-ą minutę įnešė pokyčių į savo komandos žaidimą – R. Sterlingą pakeitė puolėjas Marcusas Rashfordas. Šis „Manchester United“ talentas gali įnešti ir nestandartinių sprendimų įvairiapusiame Anglijos nacionalinės ekipos žaidime.

Likus žaisti 20 minučių šiose rungtynėse „liūtai“ jau buvo atlikę net 15 smūgių varžovų vartų link (Tunisas – 4), o 6 smūgiai skriejo į vartų plotą (Tunisas – 1). Nors ir visiškai dominuodami aikštėje, rungtynių favoritai niekaip nesugebėjo persverti rezultato savo naudai.

74-ą minutę buvo atliktas Tuniso gynybą stiprinantis keitimas – puolėjas Naimas Slits vietą ant žaliosios vejos užleido vietą saugui Mohamedui Benui Amorui.

78-ą minutę baudos aikštelės prieigose buvo prasižengta prieš D. Alli. Itin pavojinga proga! Tačiau prie kamuolio stojęs Ashley Youngas kamuolį perkėlė ne tik per sienelę, bet ir per vartus.

Likus žaisti 10 minučių D. Alli vietą aikštėje užleido Rubenui Loftus-Cheekui. Likus 5 minutėms Wahbį Khazrį pakeitė Saberas Khalifas. Paskutinis keitimas Tuniso rinktinės gretose.

O anglai toliau vargo. Puikios progos neišnaudojo M. Rashfordas, kai praleido komandos draugo į baudos aikštelę skersuotą kamuolį. Laikas vis labiau tiksėjo, o sirgaliai laukė lemiamo šturmo, kuriam liko vos 4 teisėjo pridėtos minutės.

Jis čia pat – rungtynėse dvejopą įspūdį palikęs gynėjas Harry Maguire`as po kampinio galva pasiuntė kamuolį arčiau vartų, o čia kamuolio jau laukęs H. Kane`as įsūdė kamuolį į vartus. 2:1 ir anglai jau pradėjo švęsti.

Rungtynių teisėjui paskelbus rungtynių pabaigą tapo aišku, kad kaip ir prieš 20 metų, taip ir šiemet Anglijos futbolininkai čempionatą pradėjo pergale prieš tą patį Tunisą. Ši Afrikos komanda taip pat verta pagyrų už pasiaukojančią gynybą ir nepalūžimą iš rikiuotės rungtynių pradžioje iškritus komandos vartininkui.

Žiūrint į statistiką, toks rezultatas yra logiškas, mat anglai kamuolį kontroliavo 60 proc. laiko, atliko net 17 smūgių, iš kurių 7 skriejo į vartų plotą (Tunisas – atitinkamai 6 ir 1).

Anglija – Tunisas 1:2

11` [0:1] Harry Kane`as

35` [1:1] Ferjani Sassi (11 m baudinys)

90+1` [1:2] Harry Kane`as

Geriausiu rungtynių žaidėju buvo paskelbtas du įvarčius pelnęs H. Kane`as. Po rungtynių jis teigė, kad rungtynių baigtį buvo galima nuspręsti jau pirmajame kėlinyje.

„Mes gerai jautėmės pirmajame kėlinyje. Jo metu mes galėjome pelnyti du ar tris įvarčius ir anksti užbaigti rungtynes. Bet pasaulio čempionate su kiekviena komanda reikia kovoti ir mes turėjome prie to prisitaikyti. Aš esu patenkintas tuo, kaip mes žaidėme“, – teigė jau 16 įvarčių vilkint rinktinės marškinėlius pelnęs futbolininkas.

Jam antrino ir komandos strategas G. Southgate`as.

„Net esant lygiam rezultatui aš buvau labai patenkintas komandos žaidimu. Mes sukūrėme daugybę progų pirmajame kėlinyje, mes dominavome, buvo kantrūs ir ieškojome gerų galimybių pasižymėti“, – teigė pasaulio čempionate vyriausiojo trenerio pareigose debiutavęs strategas.

Savo komandos draugų pasirodymu buvo patenkintas ir 11 metrų baudinį realizavęs F. Sassi.

„Mes gerai žaidėme gynyboje ir nemanau, kad nusipelnėme pralaimėti. Antrajame kėlinyje gynybos linijoje žaidė 5 futbolininkai, kas leido mums uždaryti erdves. Mes darysime viską, kad laimėtume prieš Belgiją“, – teigė 5-ą įvartį rinktinės gretose pelnęs saugas.

Šią dvikovą ir kitas FIFA 2018 rungtynes stebėkite per LRT – oficialų čempionato transliuotoją.