Baltarusijos režimui toliau iš šalies neišleidžiant Lietuvos krovininių transporto priemonių ir žadėjus jas konfiskuoti, vežėjai teigia kol kas neturintys oficialios informacijos apie vilkikų ir puspriekabių konfiskaciją. Anksčiau teigta, kad tai galėtų prasidėti kovo 10 dieną.
Nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ vadovas teigia girdintis apie Baltarusijos muitinės raginimus transporto priemones pristatyti į muitinę jų „inventorizavimui“.
„Indikacijų apie konfiskavimą kol kas nesigirdi ir tokių žinių neturime, todėl situacija iš esmės yra nepakitusi“, – BNS pirmadienį sakė Erlandas Mikėnas.
„Linavos“ vadovo teigimu, sulaikytų vilkikų ir puspriekabių savininkai gauna prašymus pristatyti jas į muitinę, tačiau tai nėra oficialiai patvirtinti nurodymai. E. Mikėnas neskuba vertinti, ar tai galėtų reikšti pasirengimą konfiskuoti transportą.
„Gavome žinių, kad vyksta pačių transporto priemonių inventorizacija. Bet patvirtinti, ar paneigti tos informacijos, deja, negaliu. Tai yra informacija iš vežėjų, kurie turbūt informaciją gavo iš vairuotojų, o ar ji teisinga, ar neteisinga, pasakyti negaliu“, – teigė E. Mikėnas.
„Kiek aš suprantu iš tų pranešimų, tai muitinės pareigūnai prašo pristatyti transporto priemones, bet kokiam tikslui, komentuoti negaliu“, – pridūrė jis.
Savo ruožtu TTLA generalinis sekretorius Povilas Drižas sako taip pat neturintis žinių, kad prasidėjo krovininių transporto priemonių konfiskacija. Anot jo, nė viena aljanso įmonė negavo kvietimų atvykti į Baltarusijos muitinę.
„Šią dieną niekas nepasikeitė nuo praeitos savaitės“, – BNS pirmadienį sakė P. Drižas.
Kaip rašė BNS, Lietuvos įmonės nuogąstauja, kad Baltarusija pradės įgyvendinti savo grasinimus ir imsis konfiskuoti nuo spalio sulaikytus vilkikus.
„Linavos“ duomenimis, kovo 10 dieną suėjo keturių mėnesių terminas, po kurio Minsko režimas gali konfiskuoti Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos (ES) vežėjų transporto priemones, privalomai laikomas specialiose stovėjimo aikštelėse.
Minskas Lietuvos vilkikams uždraudė judėti šalies viduje reaguodamas į Lietuvos sprendimą praėjusių metų spalio pabaigoje dėl kontrabandinių balionų grėsmės uždaryti pasienio punktus. Vėliau, lapkričio 10 dieną, nurodyta, kad už kiekvieną stovintį Lietuvos sunkvežimį bus imamas 120 eurų mokestis už dieną, o nesumokėjus mašinos bus konfiskuotos.
Nacionalinis krizių valdymo centras skaičiuoja, jog remiantis „Linavos“ pateiktu papildytu 1418 transporto priemonių sąrašu, nuo pernai spalio pabaigos iki vasario 27 dienos į Lietuvą negrįžo 550 Baltarusijoje įstrigusių Lietuvos vilkikų ir puspriekabių, o 868 jau yra Lietuvoje.
Savo ruožtu naujausiais „Linavos“ surinktais duomenimis iš informaciją jai pateikusių įmonių, Baltarusijoje yra įstrigę 1472 vilkikai ir puspriekabės.
Kiek anksčiau E. Mikėnas yra sakęs, kad bendras Baltarusijoje įstrigusių Lietuvos transporto priemonių skaičius yra apie 4 tūkst., iš kurių 1,25 tūkst. – vilkikai.

