Eismas

2021.10.18 14:52

Teismas: sutartys su 42 vežėjais lieka galioti, bet LTSA turi sumokėti baudą

Remigijus Bielinskas, BNS2021.10.18 14:52

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA), pratęsdama sutartis su 42 keleivių vežimo įmonėmis, ribojo konkurenciją ir todėl turi sumokėti 43 tūkst. eurų baudą, nutarė teismas. Tačiau „dėl naudos valstybei“ jis paliko galioti jau pasirašytas sutartis, nors jas nutraukti prašė Konkurencijos taryba.

Vilniaus apygardos administracinis teismas spalio 15 dieną pripažino, kad LTSA pažeidė Konkurencijos įstatymą ir neleido į rinką įeiti naujiems vežėjams, todėl turi sumokėti tarybos paskirtą 43,1 tūkst. eurų baudą, tačiau panaikino nutarimo dalį, kuria LSTA buvo įpareigota nutraukti sutartis su 42 bendrovėmis.

„Nebūtų proporcinga ir adekvatu nutraukti prieš laiką esamas sutartis, kai iki jų galiojimo likę trumpiau nei pusė termino (iki 2023 metų kovo 31 dienos), neatlikus konkurencingos naujų vežėjų atitinkamuose maršrutuose atrankos, nepasirašius naujų sutarčių. Sutarčių nutraukimas anksčiau laiko sąlygotų ir valstybei didesnius nuostolius nei teikiamą naudą“, – rašoma teismo nutartyje.

Teismo sprendimu naujus tarpmiestinių maršrutų vežėjų konkursus LTSA turi surengti iki kitų metų pabaigos.

„Įpareigojimas organizuoti konkurencingą procedūrą naujiems vežėjams parinkti per Konkurencijos tarybos nustatytą terminą gali sutrikdyti tarpmiestinį susisiekimą autobusais visoje Lietuvoje. Atsižvelgiant į tai, LTSA įpareigota tai padaryti ne vėliau kaip iki 2022 metų gruodžio 31 dienos“, – pabrėžė teismas.

Sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Pernai liepą atlikusi tyrimą Konkurencijos taryba nustatė, kad tarpmiestinius maršrutus Lietuvoje aptarnauja 43 privačios ir savivaldybių valdomos įmonės – iš jų tik viena buvo atrinkta konkurso būdu, o su kitais 42 vežėjais LTSA 2018 metais tiesiog pratęsė sutartis.

Taryba LTSA skyrė baudą ir įpareigojo ją per aštuonis mėnesius nutraukti sutartis bei organizuoti naujus konkursus. Vėliau, atsižvelgdama į LTSA prašymą, taryba terminą pratęsė iki 2021 metų lapkričio.

Taryba taip pat rekomendavo Vyriausybei pavesti Susisiekimo ministerijai peržiūrėti reguliavimą, kaip reikėtų elgtis pasibaigus sutartims arba norint jas pratęsti

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt