Naujienų srautas

Eismas2019.12.11 20:36

Specialisto pamokos, kaip neapsigauti perkant naudotą automobilį

Būna dienų lyg tyčia, nusiperki išsvajotą automobilį, kuriam taupei kelis mėnesius ar net metus, o jis po poros dienų nuo įsigijimo sugedo. Pinigai sumokėti, pardavėjui tu jau nebe draugas, o laisvalaikį arba pietų pertraukas leidi mindamas autoservisų slenksčius. Kažkur girdėta istorija?

Perkant naudotą automobilį žmogus įsigyja ir dalelę jo istorijos. Tai ne tik titulai, kuriuos jis galbūt yra pelnęs praeityje už saugumą, bet ir per laiką užderėjusios problemos. Vieni pardavėjai bando „pamiršti“ automobilio trūkumus ir jų skelbimuose tiesiog nepamini, o ir patys pirkėjai, netikusią prekę nurašo kaip savo klaidą, tačiau taip daryti nederėtų.

Apie išeitis, ką daryti, jei neseniai nusipirktas automobilis pradėjo byrėti, papasakojo įmonės „Autopretenzija“ pardavimų vadovas Ramūnas Mackevičius. Specialistas iš karto prisiminė istoriją, kurioje pirkėjas neliko prie suskilusios geldos tik dėl to, kad netylėjo.

„Įsigijo kaimynas automobilį, paturėjo jį savaitę, ir automobilis pradėjo byrėti. Pirmą kartą parašėm pardavėjui, kuris pasakė netrukdyti jam dirbti. Negavus atsakymo teko sėsti ir domėtis teismų praktika, kaip tokioje situacijoje elgtis. Surinktą informaciją nusiuntėme pardavėjui, kuris iš karto pradėjo derėtis. Susitarė su kaimynu abiem pusėms tinkamą pinigų sumą ir klausimas buvo išspręstas, abi pusės liko patenkintos“, – pamokančia patirtimi pasidalijo specialistas.

Prieš perkant automobilį būtina paruošti „namų darbus“

R. Mackevičius atkreipia dėmesį, kad dauguma pardavėjų naudoja panašią prekės aprašymo formą, kuri dažnai prasilenkia su realybe. Jis tikina, kad kai kurių faktų nutylėjimas brangiai kainuoti gali pačiam pardavėjui.

„Nors daiktas yra nenaujas, pardavėjas turėtų būti sąžiningas. Atsidarykite bet kokį lietuvišką portalą, kuriame parduodami automobiliai. Aprašymai labai gražūs, automobiliai be defektų, savininkė močiutė neva važinėjo tik iš namų į bažnyčią. Realybėje yra šiek tiek kitaip. Visų pirma, perkant automobilį reikia pasiruošti namų darbus. Pradžioje reikia pasižiūrėti, kas yra pardavėjas. Jei tai įmonė – pasitikrinti jos reputaciją, jei fizinis asmuo – tuomet sunkiau, bet dabar socialinėje erdvėje daugėja žmonių, kurie aprašo savo patirtis perkant vienokį ar kitokį automobilį. Įsigyjant automobilį, reikia išsisaugoti automobilio skelbimą, nes tai bus įrodymas. Reikia susirinkti kuo daugiau įrodymų. Perkant automobilį iš aikštelės – nusifotografuoti automobilį. Dar galima įsirašyti pokalbį su pardavėju, jei jis yra sąžiningas, sutiks. Pardavėjas pats save apsidraus nurodydamas automobilio defektą“, – kaip nesuklysti perkant automobilį pasakojo R. Mackevičius.

Ką daryti, jei automobilis sugedo vos jį nusipirkus?

Nieko nėra amžino, ne išimtis ir automobiliai. Su metais jie sensta, genda. Specialistas tikina, kad jei automobilis suges, tai turėtų nutikti per pirmuosius 2–3 mėnesius. O jei gedimas yra rimtas ir tuo labiau nepaminėtas pardavėjo, tuomet pirkėjas gali naudotis savo teisėmis ir atgauti pinigus, arba dalį pinigų, pagal susitarimą.

„Pirkėjas pagal įstatymą turi teisę per 2 metus nuo automobilio pirkimo pareikšti pretenziją. Kitas svarbus momentas, žmogus turi teisę per 6 mėnesius nuo automobilio pirkimo kreiptis į teismą, jei nepavyksta susitarti su pardavėju gražiuoju“, – apie pirkėjų galimybes pasakojo specialistas.

R. Mackevičius tikina, kad kiekviena situacija yra individuali, todėl, jei pirkėjui kyla abejonių, ragina kreiptis į specialistus.

„Yra atvejis, kai vienas žmogus atgavo pinigus per 3 savaites. Tiesa, pardavėjas buvo labai sąžiningas, todėl procesas vyko labai greitai. Tačiau dažniausiai užtrunkama 3–4 mėnesius“, – pasakojo R. Mackevičius.

Parengė Paulius Vaitekėnas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi