Panorama. Lietuva atsižvelgs į „Frontex“ pastabas dėl migrantų, tačiau apgręžimo politikos nekeičia (su vertimu į gestų k.)

Kazachstano prezidentas saugumo pareigūnams nurodė šaudyti į neramumus keliančius žmones be jokio įspėjimo. Kiek anksčiau šalies lyderis tvirtino, kad tvarka šalyje beveik atkurta, bet vietoje dirbantys reporteriai, nors ir ribojamas ryšys, praneša, kad ir šiandien Almatoje girdėti šūviai. Dėl įtampos Turkija porai dienų stabdo skrydžius į Kazachstaną. Į šalį atvykus Rusijos pajėgoms, situaciją aptarė ir šalių lyderiai.

Nors naujų užsikrėtimų koronavirusu kasdien daugėja, pastarąją parą fiksuota beveik pusketvirto tūkstančio, Santaros klinikų vadovas teigia, kad gydymo įstaigoje situacija išlieka stabili. Tačiau Vyriausybė jau rengiasi galimam naujam karantinui, ir šiandien pritarė mokėjimo už prastovas pakeitimams, jei jis vėl būtų įvestas. Pasak premjerės, karantinas būtų trumpas, bet griežtas.

Vėl pasikeitimai prezidento komandoje. Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja komunikacijai ir komunikacijos grupės vadovė Raminta Stanaitytė-Česnulienė šiandien pranešė paliekanti prezidento komandą. Pasak jos, tai asmeninis sprendimas, politologai linkę tuo abejoti. Ekspertai sako – pokyčiai bet kurio prezidento komandoje yra natūralus procesas, vis dėlto esą Nausėdos komandos kaita, lyginant su ankstesnių prezidentų, yra didesnė.

Pirmininkavimą Europos Sąjungai perėmusi Prancūzija sieks greito Europos atsakomojo smūgio Kinijai dėl spaudimo Lietuvai, praneša įtakingas Briuselio leidinys „Politico“. Vis dėlto įrankis, kurį Briuselis galėtų panaudoti prieš Kiniją, dar nė neparengtas. Seimo opozicija siūlo Taivaniečių atstovybę Vilniuje, dėl kurios ir kilo Pekino pyktis, pervadinti.

Nors sienų apsaugos agentūra „Frontex“ fiksavo 30 rimtų incidentų pasienyje su Baltarusija, vidaus reikalų viceministras Arnoldas Abramavičius sako, jog kol kas neketinama atsisakyti migrantų apgręžimo politikos. Tačiau į pastabas Valstybės sienos apsaugos tarnyba atsižvelgs ir tęs kartu su „Frontex“ operaciją tol, kol pasienyje neliks grėsmių.

Lietuvių kariams padėjusių afganistaniečių vertėjų Raseiniuose nelieka: pasibaigus bendrabučio nuomos sutarčiai, šeimos persikėlė į Vilnių, Kauną, Klaipėdą. Ten ieško darbo, planuoja studijuoti. Nespėję susirasti nuomojamo būsto, bus apgyvendinti pabėgėlių priėmimo centro patalpose.

Lietuva pervedė Europos Žmogaus Teisių Teismo priteistą kompensaciją – 100 tūkst. eurų vienam iš Rugsėjo 11-osios išpuolių organizatorių palestiniečiui Abu Zubeidai už neteisėtą kalinimą vadinamajame Centrinės žvalgybos agentūros kalėjime netoli Vilniaus. Lietuva to nepripažino – teigė, esą pastatas Antaviliuose buvo žvalgybos paramos centras.

Artėjant kitą savaitę įvyksiančioms svarbioms deryboms su Rusija, NATO užsienio reikalų ministrai surengė neeilinį virtualų pasitarimą. Per jį derinta pozicija dėl Rusijos kariuomenės telkimo prie Ukrainos ir Maskvos saugumo reikalavimų. Aljansas kartoja – dialogas reikalingas, bet nuolaidžiauti Maskvai neketinama.

Lietuva užbaigė Lietuvos ir Lenkijos dujotiekio statybas, visas dujotiekis iki Lenkijos sienos užpildytas dujomis. Jis turėtų pradėti veikti metų viduryje, tačiau tikslią datą žadama paskelbti suderinus ją su Lenkijos dujų perdavimo sistemos operatore.

Gyventojai, pridavę seną ir įsigiję mažiau taršų automobilį, jau gali kreiptis 2 tūkst. eurų kompensacijos. Tam skirta milijonas eurų. Išmokas bus galima gauti utilizavus taršų automobilį ir jį pakeitus transporto priemone, kurios išmetamas anglies dioksido kiekis – iki 130 gramų kilometrui.

Prezidentas Gitanas Nausėda su kultūros bendruomenės atstovais aptarė kultūros prieinamumą regionuose, kultūros politikos formavimą ir finansavimą. Kultūros ministras patikino, kad šiemet didėja ne tik biudžetas, bet ir finansinė paskata nevyriausybinėms meno organizacijoms, tačiau Meno kūrėjų asociacija sako, kad daugelis liks nieko nepešę.

Tęsiame pažintį su naujais UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ objektais. Prieš kelis mėnesius per iškilmingą UNESCO posėdį Lietuvos narystės 30-mečiui paminėti, įteikti nauji liudijimai dokumentinio paveldo saugotojams: nacionalinį registrą papildė dar 9 objektai. Šįkart kviečiame susipažinti su Vrublevskių bibliotekoje saugomais unikaliais XV amžiaus Čekijos karalystės dokumentinio paveldo dokumentais.

Ved. Eglė Bučelytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau