Svarbi valanda. Lietuvos Krašto apsaugos ministras Kijeve aptarė įtemptą saugumo situaciją – ar kas pasikeitė regione po Bideno ir Putino pokalbio?

I TEMA. Įtampa dėl Ukrainos

Kijeve šiandien lankėsi Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Į Ukrainą nugabenta ir simbolinė paramos dalis – kelios dešimtys šarvinių liemenių ir balistinių diržų. Netrukus Ukrainą turėtų pasiekti kone penki šimtai tokių liemenių. Jų užteks vienam batalionui. Per septynerius metus Lietuva Ukrainai suteikė paramos už šešis milijonus eurų, kitąmet numato skirti dar už milijoną.

Maliukevičius apie Bideno ir Putino pokalbį: tai apima ne tik Ukrainą, bet ir mus

Lietuvos Krašto apsaugos ministras sako, kad Rusijos keliama grėsmė Ukrainai reali, tad palaikymas Kijevui būtinas. Pasak ministro, po vakarykščio Jungtinių Valstijų ir Rusijos prezidentų pokalbio, teigiamas žingsnis tik tai, kad jis įvyko. Įtampos kupiną situaciją dėl Ukrainos komentuoja VU TSPMI dėstytojas Nerijus Maliukevičius.

II TEMA. Sankcijos Baltarusijai įsigaliojo, bet baltarusiški kroviniai toliau gabenami per Lietuvą

Įsigaliojo vasarą paskelbtos Jungtinių Valstijų sankcijos Baltarusijai, turėjusios iki šiol skaudžiausiai smogti Lukašenkos režimą finansuojančiai trąšų eksporto milžinei „Belaruskalij“. Tačiau sankcijoms įsigaliojus „Belaruskalij“ trąšos per Lietuvą keliauja kaip keliavusios – dar bent mėnesiui, skelbia Lietuvos geležinkeliai. Sako, už jų gabenimą apmokėta avansu.

Auštrevičius apie „Belaruskalij“ avansą „Lietuvos geležinkeliams“: užtenka blaškytis, pinigus reikėtų kuo greičiau grąžinti

Kokios sankcijos jau taikomos? Po pernai įvykusių ir vakarų nepripažintų rinkimų Baltarusijoje, ES ir Jungtinės Valstijos atskirais paketais iš viso sankcijas šiuo metu įvedė 72 įmonėms ir beveik 230 asmenų. Skirtingais ekonomistų skaičiavimais, dėl sankcijų Baltarusijos bendrasis vidaus produktas gali mažėti apie 10 proc., o tai maždaug 6 mld. eurų. Režimas anksčiau užsiminė apie 3 kartus mažesnius praradimus. Ar sankcijos gali pakeisti Lukašenkos elgesį, klausiame europarlamentaro Petro Auštrevičiaus.

III TEMA. Žygimanto Pavilionio ir Astos Skaisgirytės konfliktas

Konservatoriui Žygimantui Pavilioniui viešai kaltinant prezidento patarėją Astą Skaisgirytę kiršinant Gitaną Nausėdą su užsienio reikalų ministru Gabrieliumi Landsbergiu, Prezidento kanceliarija raštu kreipėsi į parlamentarą bei Seimo Etikos ir procedūrų komisiją. Pasak Prezidentūros, klausimų kelia ne tik Pavilionio viešai skleidžiama informacija apie Skaisgirytę, bet ir Prezidentūrą pasiekiantys parlamentaro pasirašyti raštai. Juose, kaip teigiama rašte, konservatorius be jokio teisinio pagrindo reikalauja Skaisgirytę atsakyti į dešimtis klausimų. Kanceliarijos teigimu, tokia Pavilionio veikla kelia rimtą susirūpinimą dėl to, ar parlamentaras nelaužo duotos Seimo nario priesaikos.

Bruveris apie Pavilionio ir Skaisgirytės konfliktą: keista, kai valdantieji svaidosi apkaltomis, atrodome kaip audringa demokratija

Prezidentūra kreipėsi į Seimo etikos sargus kaltindama Užsienio reikalų komiteto pirmininką Žygimantą Pavilionį psichologiniu spaudimu Nausėdos patarėjai Astai Skaisgirytei. Pasak prezidentūros, kyla klausimas dėl priesaikos sulaužymo. Situaciją komentuoja „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas Vytautas Bruveris.

IV TEMA. Paskelbti Lietuvos nacionalinių premijų laureatai

Šią popietę paskelbti Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai. Premija įvertintas tarpdisciplininio meno kūrėjas Dainius Liškevičius, vasarą sulaukęs „Šeimų maršo“ dalyvių kaltinimų valstybės simbolių išniekinimu. Nacionalinės premijos taip pat skirtos choro dirigentui, kompozitoriui Vytautui Miškiniui, menotyrininkei Agnei Narušytei, aktoriui Vidui Petkevičiui, fotomenininkui Remigijui Treigiui, etnomuzikologei Daivai Vyčinienei.

Kultūrologė apie Lietuvos nacionalines premijas: atsiliekame nuo europietiškų tendencijų

Nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis įvertinami reikšmingiausi kultūros ir meno kūriniai, Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurti per pastaruosius septynerius metus, taip pat įvertinama ir viso gyvenimo kūryba. Nacionalines premijas komentuoja kultūrologė Rita Repšienė.

Ved. Deividas Jursevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau