Svarbi valanda. Premjerė ir prezidentas aptarė privalomą galimybių pasą vaikams nuo dvylikos metų

Galimybių pasas vaikams: nemokamo testavimo mokyklose atsisakyti neplanuojama. Grupė organizacijų dėl galimybių paso nuo 12 metų Prezidento prašo išaiškinimo kreiptis į Konstitucinį Teismą. Šiuo klausimu Prezidentas Gitanas Nausėda šiandien susitiko su premjere Ingrida Šimonyte. Prezidentas pabrėžė – galimybių pasas privalo būti epidemijos valdymo įrankis, o ne priverstinis skiepijimosi skatinimo instrumentas, todėl valstybė turi užtikrinti vaikams galimybę nemokamai periodiškai testuotis. Premjerė patikino – nemokamas testavimas mokyklose išliks.

Kol kas Izraelyje tėvai dar nemoka už vaikų nuo penkerių metų greituosius testus, jei šie nepasiskiepiję ir nori gauti žaliąjį pasą. Tačiau greitai tokios išlygos gali nebelikti. Kol kas vaikų skiepijimas Izraelyje vyksta vangiai, tad norėdama paskiepyti kuo daugiau vaikų valdžia planuoja tai daryti tiesiog mokyklose.

Nuo pandemijos pradžios gydymo ligoninėse prireikė 1200 vaikų. Beveik 200 teko gydyti reanimacijoje. Ir, nors vaikų sergamumas tarp visų amžių grupių sudaro kelis procentus, pastaruoju metu jis auga: vien rugsėjį-spalį į ligoninės paguldyti beveik 400 vaikų, pusšimtis – į reanimaciją. Anot sveikatos mokslų universiteto profesorius Mindaugo Stankūno, į ligonines dažniausiai pakliūva vaikai iki 6 metų.

Širinskienė palieka valstiečius: apžvalgininko teigimu, skaudžiausia jai buvo Karbauskio išdavystė. Viena iš labiausiai matomų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narių Agnė Širinskienė paskelbė pasitraukianti ir iš partijos, ir iš frakcijos Seime. Kaip vieną priežasčių politikė nurodo frakcijos narių pavydą. Partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad Širinskienė nepritapo prie daugumos, o jos darbus esą padarys kiti.

Savivaldybių finansinis savarankiškumas: merai prašo pasitikėti jais labiau. Prezidentas su Seimo frakcijų vadovais aptarė pataisas dėl savivaldos finansų. Socialinė ir ekonominė atskirtis tarp Lietuvos regionų ir jų viduje yra bene didžiausia per dvidešimt metų bei viena didžiausių Europos Sąjungoje. Atskirų savivaldybių įvertinimas skiriasi ne procentais, bet kartais ir varijuoja tarp šešių ir dviejų dešimtųjų balų iš dešimties Vilniuje ir dviejų Ignalinos rajone. Prieš metus partijos sutarė stiprinti regionų savarankiškumą, tačiau šie esminių pokyčių kol kas nepastebi. Aktualiausias savivaldybėms klausimas - galimybė laisviau skolintis investicijoms ir turėti didesnes nuosavas pajamas – kol kas nėra sprendžiamas, nors derybų procesas visus metus buvo intensyvus. Tad artimiausiu metu savivaldos laukia iššūkis – norėdamos pasinaudoti Europos Sąjungos fondais, projektams turės skirti bent 15 procentų savų lėšų, o šis šaltinis labai ribotas.

Prancūzijoje ultradešinieji pasirengę „atkovoti“ šalį: Zemmouras didžiuojasi vadinamas prancūziškuoju Trumpu. Iki Prancūzijos prezidento rinkimų – keturi mėnesiai, bet aistros verda. Ultradešiniųjų pažiūrų kandidatas Ericas Zemmouras net buvo lengvai sužeistas, kai per jo pirmą rinkimų kampanijos mitingą kilo muštynės. Jo komanda ketina kuriamą partiją pavadinti siejant su rekonkista – atkariavimu. Zemmouras sako, kad laimėjus rinkimus, tai bus ne dar viena prezidentų kaita, o gražiausios šalies pasaulyje atkariavimo pradžia.

JK parlamente – skandalas dėl narkotikų: medžiagų pėdsakų rasta 11 iš 12 parlamento tualetų. Jungtinės Karalystės parlamente kilo skandalas dėl narkotikų vartojimo. Daugėjant įrodymų, kad parlamente atvirai vartojamos kanapės ir kokainas, Bendruomenės rūmų pirmininkas reikalauja jau kitą savaitę pradėti tyrimą. Pasigirdo įtarimų, kad vienas iš buvusių parlamentarų ne tik pats platino narkotines medžiagas, bet ir įdarbino vieną narkotikų prekeivį, tad šiam už neleistinas medžiagas mokėta iš parlamento biudžeto.

Ved. Rasa Tapinienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau