Panorama. Paankstinta revakcinacija ir galimybių pasai vaikams nuo 12 metų

Kadenciją baigianti Vokietijos kanclerė antrą kartą per tris dienas paskambino Aleksandrui Lukašenkai. Po tokių pokalbių, pasak Lietuvos užsienio reikalų ministro, gali švelnėti ir planuojamos sankcijos Minsko režimui. Prasidėjus kontaktams su režimu, dalis migrantų su daiktais, lydimi Baltarusijos pareigūnų, paliko stovyklą prie Lenkijos Kuznicos pasienio posto. Kur link jie pajudėjo, nepranešama. Į Lietuvą praėjusią parą neįleista daugiau nei 60 migrantų.

Baltarusija laikinai nutraukė naftos tranzitą į Lenkiją naftotiekio „Družba“ atšaka. Įmonės „Transneft“ atstovų teigimu, naftotiekiui prireikė neplaninio remonto, kuris turėtų trukti tris dienas. Visgi tikinama, kad sutarti naftos kiekiai Lenkiją pasieks. Dar praėjusią savaitę Aliaksandras Lukašenka pagrasino stabdyti rusiškų dujų tranzitą į Europą, atsakant į bet kokias naujas ES sankcijas dėl migrantų krizės. Visgi, Rusijos vadovas Lukašenkos grasinimus tuomet sukritikavo akcentuodamas, kad šalis ir toliau laikysis įsipareigojimų.

Vyriausybės sprendimu galimybių pasas bus reikalingas ir vaikams nuo 12 metų. Jo bus reikalaujama tik laisvalaikio pramogoms, o ne ugdymui ar neformaliam švietimui. Pasak Sveikatos apsaugos ministro – tokiu žingsniu siekiama apsaugoti vaikus. Prekybininkų atstovai sako – galimybių pasas jau seniai ne pandemijos valdymo priemonė, o įrankis skatinti žmones skiepytis, tarp jų ir vaikus.

Nuo šiandien leidus anksčiau pasiskiepyti stiprinamąja COVID-19 vakcinos doze, skiepijimo centruose nusidriekė eilės. Žmonių – dvigubai daugiau nei įprastai. Pusmečio po antro skiepo nelaukė ir premjerė Ingrida Šimonytė, kuri vėl pakartojo – jei šalyje teks įvesti ribojimus, pirmiausia jie palies nesiskiepijusius žmones.

Švietimo ministerija patvirtino naują mokyklų tinklo pertvarką – palaipsniui naikinti jungtines klases ir stambinti mokyklas. Nuo kitų mokslo metų jungti būtų leidžiama tik pradinukų klases. Išimtys būtų taikomos tautinių mažumų ir nevalstybinėms mokykloms, vienintelėms savivaldybėje gimnazijoms. Pokyčiais siekiama, kad visi vaikai turėtų vienodas galimybes mokytis.

Prie Žemės ūkio ministerijos grupelė ūkininkų surengė protesto akciją ir reikalavo, kad žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas atsistatydintų. Ministras pakartojo neketinantis to daryti. Jį palaiko ir premjerė Ingrida Šimonytė. Ūkininkai žada akciją tęsti.

Verslas sako, kad pati valdžia netrukus prisidės prie būsto kainų pūtimosi. Seimas rytoj planuoja balsuoti dėl pataisų, kurios keis valstybinėje žemėje vystomų nekilnojamojo turto projektų apmokestinimą. Investuotojų teigimu, taip faktiškai atsiras visiškai naujas mokestis, kurį galiausiai sumokės pirkėjai – butai pabrangs dešimtimis tūkstančių eurų. Valdančiųjų teigimu valstybės turtas ir taip per ilgai dalijamas už dyką.

ES nori riboti produktų, auginamų ar gaminamų naikinant miškus ir kuriant plantacijas, importą. Jei siūlymai būtų priimti, tai paliestų dalį prekyboje esančio šokolado, kavos, taip pat – baldų pramonę, o gamintojams reiktų ieškoti naujų tiekėjų. Kaip tai palies vartotojus – Mindaugas Laukagalis ir Justina Ilkevičiūtė iš Briuselio.

Panevėžyje atidaryti pusiaukelės namai nuteistiesiems, kurie kalinimo įstaigose elgėsi be priekaištų ir čia bus ruošiami lygtiniam paleidimui. Norint čia patekti – privaloma dirbti.

Dailininko Stasio Eidrigevičiaus veikla labai plati, jis žinomas kaip piešinių, tapybos darbų, pastelių, koliažų, plakatų, knygų iliustracijų, performansų kūrėjas. Ne pirmus Naujus metus menininkas pasitinka, išleisdamas kalendorių su savo kūriniais

Lietuvoje veikia apie 100 memorialinių muziejų. Dalies jų inventorizacija parodė, kad būklė – nuo geros iki patenkinamos. Muziejininkai sako smulkiam remontui lėšų randantys savo biudžetuose, tačiau didesniam reikia paramos. Ir pastebi, kad memorialiniai muziejai dabar itin lankomi.

Ved. Eglė Bučelytė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau