Panorama. Migracijos krizė pasienyje su Baltarusija: ES sankcijos ir migrantų palapinių miesteliai

Europos Sąjungos Užsienio reikalų ministrai Briuselyje sutarė dėl platesnių sankcijų neteisėtą migraciją organizuojančiam Baltarusijos režimui. Į sąrašą, kuris dar sudarinėjamas, turėtų patekti apie 30 neteisėtą migraciją organizuojančių įmonių ir asmenų, įskaitant režimo oro linijas „Belavia“ ir kelionių agentūras. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis žurnalistams Briuselyje sakė sieksiantis, kad sankcijos apimtų ir Baltarusijos oro uostus. Justinos Ilkevičiūtės reportažas iš Briuselio.

Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje didėja įtampa – Baltarusijos pusėje įstrigę migrantai buriasi prie sienos perėjimo punkto ties Kuznica. Pranešama, kad jų apie pusketvirto tūkstančio. Lenkijos pasienio apsaugos tarnyba skelbia, kad migrantų perkėlimas suplanuota operacija.

O prie Lietuvos sienų, pasieniečių teigimu, aktyvių migrantų grupių šiandien popiet nebuvo. Tiesa vidaus reikalų ministrė neatmeta, kad bendrijai priėmus griežtesnes sankcijas Minsko režimui, situacija gali aštrėti ir prie Lietuvos sienų. Baltijos šalių prezidentai sako, kad palaikysiantys Lenkiją, jei ji kreiptųsi pagalbos į NATO.

Lietuvoje nuo šiandien sugriežtinta apsauginių veido kaukių dėvėjimo tvarka. Viešose vietose kaukės būtinos. Privaloma dėvėti tik medicinines veido kaukes arba respiratorius. Medžiagines kaukes gaminę verslininkai sako, kad dabar likučius tenka realizuoti užsienyje.

Prezidentas sukvietė partijų atstovus ir ekspertus aptarti pandemijos valdymą. Visi sutarė, kad svarbiausia – skatinti skiepytis. Tik kaip tai padaryti, partijos turi skirtingų siūlymų. Ekspertai skaičiuoja, kad vakcinos jau išgelbėjo 2 tūkstančius gyvybių, be jų ligoninės jau būtų perpildytos.

Austrija – pirmoji šalis Europoje įvedusi karantiną nepasiskiepijusiems nuo COVID-19 asmenims. Vyriausybė tikina neturinti kito pasirinkimo – užsikrėtimų kreivė kyla ypač nepasiskiepijusiųjų grupėje. Ribojimai galios 10 dienų.

Jungtinės Karalystės pareigūnai patvirtino, kad vakar prie Liverpulio ligoninės nuaidėjęs sprogimas – tiriamas kaip teroristinis išpuolis. Terorizmo grėsmės lygis šalyje padidintas nuo „reikšmingo“ iki „rimto“ – tai reiškia, kad išpuolio tikimybė labai didelė. Liverpulio merė sako, kad greita taksi vairuotojo reakcija padėjo išvengti katastrofos. Esą jis laikų užrakino automobilio duris, kad keleivis negalėtų išlipti. Užsiliepsnojus automobiliui keleivis žuvo. Vairuotojas sužeistas, bet pavojus gyvybei negresia. Sulaikyti 4 asmenys, galėję būti susiję su įvykiu.

Tyrimai rodo, kad įvykių žvalgybai, šalies sienos kontrolei ir karinėms pratyboms Lietuvoje naudojami kiniški dronai renka informaciją apie svarbius objektus ir siunčia juos trečiosioms šalims. LRT Tyrimų skyriaus duomenimis, šią įrangą naudoja ir svarbiausios šalies įstaigos.

Kad brangsta popierius, jaučia ir spaustuvės, ir leidėjai. Per pastaruosius 3 mėnesius jo kaina pakilo ketvirtadaliu. Pasak spaustuvininkų, dėl brangstančio popieriaus kyla ir knygų, kitų leidinių, pakuočių kainos, ir teigia, kad tokios gali likti ir ateityje.

Prasidėjo 13-oji Kauno bienalė. Pasak organizatorių, tai vienas lankomiausių šiuolaikinio meno festivalių Baltijos šalyse. Šįmet bienalė kalba apie žmonijos išlikimą, atsparumą, o menininkų darbuose – asmeninės ir bendruomenių istorijos.

Į pirmąją šio sezono premjerą pakvietė „Stalo teatras“. Šįkart – į spektaklį ne vaikams, o jaunimui, pasakojantį apie XIX-ojo amžiaus Prūsijos lietuvį, kunigą, tautosakininką Liudviką Rėzą.

Eidama 97-uosius mirė operos solistė, mecosopranas Irena Jasiūnaitė. Baigusi solinį dainavimą tuometėje valstybinėje konservatorijoje, ji dainavo Kauno muzikiniame teatre, o nuo 1953-iųjų tris dešimtmečius buvo Nacionalinio operos ir baleto teatro solistė. Sukūrė per pusę šimto vaidmenų, ryškiausias – Karmen, scenoje atliktas per 100 kartų. 2000 metais gimtasis Rokiškis Jasiūnaitę išrinko Rokiškio krašto garbės piliete. Paskutinis pagarbos ir dėkingumo ženklas šiai solistei buvo įteiktas prieš metus – ji paskelbta Nacionalinio operos ir baleto teatro garbės soliste – operos emerite. Apie Ireną Jasiūnaitę išleistos dvi knygos. Atsisveikinimas su soliste nacionalinio operos ir baleto teatro Kamerinėje salėje nuo rytojaus 16 valandos, laidotuvės trečiadienį Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

Ved. Marijus Žiedas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau