Panorama. Pandemijos epicentras ir siūlymai jai valdyti (su vertimu į gestų k.)

Sveikatos apsaugos ministerija svarsto naują tvarką, kad didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju COVID-19 turėję paskiepyti žmonės turėtų išsitirti arba 10 dienų izoliuotis. Ar ji bus patvirtinta, turėtų paaiškėti kitą savaitę. Buvę sveikatos apsaugos ministrai kalba apie daugiau priemonių pandemijai valdyti. Pasak jų, reikia ieškoti personalo, nes jau trūksta galinčiųjų gydyti COVID-19 pacientus, taip pat būtina ieškoti galimybių skatinti žmones pasiskiepyti.

Kūrybiškus pavadinimus naudojančių verslininkų ir kontroliuojančių institucijų konfliktas. Desertinės „Daktaras Desertas“ įkūrėjai teigia gavę maisto ir veterinarijos tarnybos raštą. Jame nurodoma, kad desertinės koncepcija – baltais chalatais aprengti pardavėjai ar šūkiai, kad pyragėlis – geriausias vaistas – klaidina pirkėjus. Tarnyba sako, kad jai svarbiausia teisingas produktų ženklinimas.

„Pfizer“ praneša, kad jų kurtas vaistas nuo COVID-19 yra veiksmingas. Tai antrasis žinomas preparatas, kurio veiksmingumą patvirtina klinikiniai tyrimai. Pasak „Pfizer“, preparatas puola patį virusą ir užkerta kelią sunkiai susirgti, jei vaistai pradedami vartoti iškart, kai pasireiškia simptomai. Nors klinikiniai tyrimai dar nebaigti, įmonės teigimu, nepriklausoma mokslininkų komanda patarė jų nebetęsti, nes vaistų veiksmingumas akivaizdus – beveik 90 procentų. „Pfizer“ tikisi duomenis dėl leidimo preparatą naudoti, netrukus perduoti Jungtinių Valstijų reguliuotojams. Tikimasi, kad pradėti vartoti vaistą bus galima po poros mėnesių, tačiau jo atsargos kol kas, tikėtina, bus nedidelės.

Pasaulio sveikatos organizacija įspėja – Europa vėl koronaviruso pandemijos epicentre. Pasak organizacijos fiksuojamas naujų atvejų pakilimas gali reikšti, kad iki vasario senajame žemyne gali mirti pusė milijono žmonių. Specialistai teigia, kad pagrindinė priežastis – sulėtėję skiepijimo tempai, o kai kur Europoje jie niekada pagreičio taip ir neįgavo.

Į LRT GIRDI kreipėsi sergantieji epilepsija. Jie teigia, kad svetur jau seniai vartojami naujausi vaistai šiai ligai kontroliuoti, tačiau Lietuvoje jie iki šiol neregistruoti. Gamintojui dėl nedidelio galimų vartotojų skaičiaus šio vaisto mūsų šalyje registruoti neapsimoka, o tai padaryti visuomeninėms organizacijoms – neįmanoma dėl galiojančios vaistų registravimo tvarkos.

Nacionalinės švietimo agentūros rengiamas naujas privalomų literatūros kūrinių sąrašas vyriausių klasių moksleiviams sukėlė švietimo bendruomenės pasipiktinimą. Sąraše nebeliko nė vieno privalomo užsienio literatūros klasiko. Švietimo ministrė teigia nepatvirtinsianti lietuvių kalbos ir literatūros programos, tol, kol nebus pasiektas kompromisas.

Palaipsnis anglies atsisakymas ir 100-tas milijardų jau kitąmet – tokius susitarimus pristato specialusis Jungtinių Valstijų klimato pasiuntinys Johnas Kerry. Pažadai nemenki, tačiau nemenka ir kritika. Pinigai besivystantį pasaulį turėjo pasiekti jau šįmet, o anglies pažadėjusios atsisakyti šalys jau randa būdų, kaip susitarimo nesilaikyti. Pyktis ir nusivylimas – taip beveik savaitę trunkančią Klimato konferenciją apibūdina jaunieji aktyvistai, būtent jų žodis šiandien – dėmesio centre.

Vokietijos žiniasklaida praneša, kad prie Rusijos ambasados Berlyne beveik prieš mėnesį rastas rusų diplomato kūnas. Vokietijos policija tai patvirtino šiandien. Kaip rašo dienraštis „Spiegel“, vyras be gyvybės ženklų rastas spalio 19-osios rytą, manoma, jis iškrito pro langą. Dienraščio žiniomis, tai 35-erių rusų diplomatas, galėjęs dirbti federalinei saugumo tarnybai. Vokietijos užsienio reikalų ministerija teigia apie incidentą žinanti, Rusijos ambasados atstovai darbuotojo mirtį vadina „tragiška nelaimė“.

Lietuvos, Latvijos ir Estijos parlamentarai aptarė, kaip kartu įveikti regionui kylančius išbandymus. Ir nors visoms trims Baltijos šalims kovoti su COVID-19 pandemija sekasi prasčiausiai Europos Sąjungoje, Lietuvos prezidentas giria bendradarbiavimą šioje srityje. Latvija kalba apie bendrą ekonomikos gaivinimą po pandemijos.

Lietuvos ir Latvijos užsienio reikalų ministrai Gabrielius Landsbergis ir Edgaras Rinkevičius šių metų Baltų apdovanojimą įteikė Lietuvos mokslininkei, filologijos ir humanitarinių mokslų daktarei Reginai Kvašytei. Jos veikla ir nuopelnai Latvijos ir Lietuvos santykių mokslo, švietimo ir kultūros srityse plačiai žinomi abiejose šalyse. Ji pripažinta Europoje baltistikos specialistė, Latvijos Universiteto latvių kalbos instituto ir Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos mokslininkė.

Į užsienį iš didžiausios Lietuvoje eglių plantacijos jau išvežtos pirmosios kalėdinių eglių siuntos. Verslininkai sako, kad pastaraisiais metais dėl pandemijos rasti darbuotojų vis sunkiau. O dėl „Brexito“ teko keisti eksporto kryptis.

Viena populiariausių muzikos grupių istorijoje ABBA pristatė naują albumą „Voyage“. Grupė devintą albumą išleido po 40 metų pertraukos. Jame – 10 imt naujų dainų. Pirmasis koncerto „ABBA Voyage“ pasirodymas įvyks kitų metų gegužės pabaigoje – modernioje, arenoje Londone, kurioje telpa trys tūkstančiai žiūrovų. Koncertas skaitmeninis. Scenoje pasirodys pažangiausiomis technologijomis sukurti judantys dainininkų atvaizdai. Jiems talkins gyvai grojanti muzikantų grupė.

Parodoje Lietuvos švietimo istorijos muziejuje – 43 originalūs vieno žymiausių modernistų tapytojo Marko Šagalo darbai. Tarp jų – pirmos jo kurtos spalvotos litografijos ir Venecijos bienalėje įvertinti darbai. Tai antroji Šagalo darbų paroda Kaune. Pirmoji surengta prieš 99 metus.

Prieš tris dešimtmečius Lietuvai tapus UNESCO nare, įsteigtai programa, padedanti saugoti ir viešinti dokumentinį paveldą. Pirmieji dokumentai ir jų kolekcijos į nacionalinį „Pasaulio atminties“ registrą įtraukti 2006-aisiais, šiuo metu registre – 74 rašytiniai dokumentai. Spalį nacionalinį registrą papildė dar 9 objektai. Tęsiame reportažų ciklą, supažindinantį su naujais objektais – šįkart su tremtinės Dalios Grinkevičiūtės rankraštiniu palikimu.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau