Panorama. Lietuva – tarp trijų ES valstybių, kur COVID-19 plinta sparčiausiai: ieškoma naujų priemonių

Po nėščiosios mirties nuo COVID-19 medikai ragina skiepytis, tačiau pripažįsta – vakcinacijos vengiantys žmonės labiau tiki mitais nei jų žodžiais. Kauno klinikose mirusi 23-ejų metų gimdyvė, sirgusi COVID-19, nebuvo pasiskiepijusi. Sveikatos apsaugos viceministrė sako, kad galbūt po šios mirties bus pradėta diskusija, ar verta atsisakyti išimties, kai nėščiosioms, norinčioms gauti galimybių pasą, leidžiama nemokamai testuotis.

Lietuva išlieka ES valstybių trejetuke, kuriose COVID-19 plinta sparčiausiai. Visuomenės sveikatos centras skaičiuoja, kad beveik trečdalis naujų užsikrėtusiųjų – vaikai. Tačiau ugdymo įstaigose reguliariai testuojasi tik pusė vaikų. Viliamasi viruso plitimą tarp vaikų stabdyti įsigyjant čiulpiamų greitųjų COVID-19 testų vaikams.

Lietuvoje diskutuojant dėl nacionalinių sankcijų trąšų gigantei „Belaruskalij“, kita režimo įmonė, valstybinė „Baltarusijos metalurgijos gamykla“ čia generuoja šimtamilijonines pajamas. Šiauliuose veikia bendrovė „BMZ-Baltija“, kurią kontroliuoja viena stambiausių ir svarbiausių Baltarusijos įmonių. Lietuvą ji išnaudoja kaip produkcijos paskirstytoją Europos šalims. Kaip išsiaiškino LRT Tyrimų skyrius, lietuviškame BMZ padalinyje įdarbintas Lukašenkos patikėtinis, buvusi Bobruisko miesto valdžios galva.

Pigi valdžia brangiai kainuoja – pristatydama, kaip ketinama pertvarkyti valstybės tarnybą, ekonomistą Raimondą Kuodį citavo premjerė Ingrida Šimonytė. Reformuoti viešąjį sektorių bandė bene visos Vyriausybės. Ar šįkart tai pasibaigs sėkme, ekspertai sako, nežinia, bet nesėkmė būtų toliau nedaryti nieko.

Europos Komisijos pirmininkė sako, kad Lenkijos Aukščiausiojo Teismo Drausminimo Kolegijos panaikinimas yra būtina sąlyga Varšuvai skirtame ekonomikos gaivinimo plane. Vakar Europos Sąjungos Teisingumo Teismas įpareigojo Lenkiją kasdien mokėti milijono eurų baudą, kol drausminimo kolegija nebus panaikinta.

Prancūzija skelbia sulaikiusi jos vandenyse be leidimo žvejojusį britų tralerį, o kitam laivui skyrusi baudą. Apie sulaikytą laivą pranešta, Paryžiui pristačius planus, kaip šalis reaguos į esą britų pažeidinėjamus įsipareigojimus dėl licencijų žvejybai. Jei situacija nepasikeis, Prancūzija nuo kitos savaitės žada sugriežtinti patikras iš Jungtinės Karalystės atvežamoms prekėms.

Pilietine eisena ir minėjimu prisimintos prieš 80 metų Kaune vykusios žydų žudynės, kurias istorikai dėl aukų skaičiaus vadina Didžiąja akcija. Per ją nužudyta 9 200 žydų, beveik pusė jų – vaikai. Žydai pėsčiomis nuvaryti nuo geto Vilijampolėje iki Kauno 9-ojo forto, kuriame sušaudyti ir užkasti grioviuose.

LGBT vaikus auginančios mamos kuria nevyriausybinę organizaciją, kuria siekiama didinti toleranciją, padėti netradicinės orientacijos vaikams, ir jų tėvams. Taip pat norima prisidėti ir prie diskusijų dėl partnerystės įstatymo. Įstatymą rengiantis Tomas Vytautas Raskevičius kvietė Nausėdą aptarti pataisas su pica, tačiau prezidentūra jo siųstos picos nepriėmė ir grąžino atgal.

Prieš kelionę į Europą Joe Bidenas skelbia pasiekęs pergalę namuose. Demokratai esą susitarė dėl investicijų į kovą su klimato kaita ir socialinę politiką. Bet vis dar neaišku, ar Bideno paskelbti susitarimai virs įstatymais.

Neturintieji galimybės rūpintis artimųjų kapais vis dažniau kreipiasi į įmones, siūlančias tokias paslaugas. Jų poreikis išaugo pakeitus kapinių tvarkymo taisykles – jeigu kapavietė netvarkoma, teisė joje laidoti gali atitekti kitiems asmenims.

Vilniuje, Dailės akademijos parodų salėje „Titanikas“ atidaryta tapytojos Eglės Velaniškytės paroda „Puota maro metu“. Joje – per pusšimtį tapybos darbų, sukurtų per pastaruosius mėnesius, o kai kurie jų į parodą atkeliavo vos pabaigti, dažams nespėjus išdžiūti.

Nacionalinis operos ir baleto teatras ruošiasi rytojaus premjerai – baletų diptikui. Tai – Arnoldo Schoenbergo „Pragiedrėjusi naktis“, kuriai choreografiją kūrė Kšyštofas Pastoras, ir Igorio Stravinskio „Šventasis pavasaris“, kurio choreografas – Martynas Rimeikis. Anot vyriausiojo Teatro dirigento Ričardo Šumilos, „Šventajame pavasaryje“ gros didžiausia muzikantų sudėtis, kokia yra tilpusi teatro
orkestro ložėje.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau