Panorama. EK nežada skirti pinigų fizinio barjero Baltarusijos pasienyje statyboms

Tiriamas galimas vakcinavimo dokumentų klastojimas Kauno ledo rūmuose įkurtame vakcinavimo centre. Įtariama, kad į e.sveikatos sistemą galėjo būti suvedami duomenys apie suleistus skiepus, nors žmogus skiepytis neatvykdavo. Pareigūnai turi duomenų, kad taip skiepų pažymėjimus gavo trys asmenys. Prokuratūra dėl galimo dokumentų klastojimo pradėjo ikiteisminį tyrimą, bus tikslinama, ar suklastotų įrašų galėjo būti daugiau.

Nuo šiandien parduotuvės, degalinės, vaistinės ir kitos prekybos vietos, kuriose nebūtinas galimybių pasas, vienam pirkėjui privalo užtikrinti 30 kvadratinių metrų plotą. Ne visur paisoma reikalavimų, o ten, kur susidaro eilės, pirkėjai piktinasi. Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad tokie ribojimai reikalingi dėl žmonių srautų mažinimo ir viruso plitimo stabdymo.

Europos Vadovų Taryba Briuselyje baigėsi, tačiau neišspręstų klausimų liko. Po šalių lyderių susitikimo Europos Komisijos pirmininkė padėjo tašką ir pareiškė, kad Bendrija fizinio barjero statyboms pinigų neskirs. Itin aršios diskusijos virė daugiau nei 5 valandas. Vis dėlto pergalių pavyko pasiekti – šalys pripažino Baltarusijos režimo veiksmus hibridine ataka ir paragino plėsti sankcijas.

17 NATO narių, tarp jų ir Lietuva, pasirašė inovacijų fondo steigimo deklaraciją. Milijardo eurų rizikos kapitalo fondas sieks pritraukti tiek aljanso narių investicijų, tiek privataus kapitalo investavimo kompanijas. Fondas investuos į perspektyvius aljanso šalių spartuolius, padės vystyti, ir saugumo bei gynybos srityse pritaikyti naujausias technologijas.

Šalyje siautęs smarkus vėjas labiausiai smogė pajūriui: čia fiksuotas 28 m/s vėjas, teko riboti laivybą. Visoje šalyje gelbėtojai sulaukė per 100 iškvietimų, daugiausia – Kauno, Vilniaus, Marijampolės apskrityse, vėjas vartė medžius, trys jų apgadino automobilius. 35 tūkst. vartotojų buvo sutrikęs elektros tiekimas. Panevėžio rajone žaibo iškrova padegė gyvenamąjį namą.

Europos valstybės skaičiuoja nuostolius po audros. Lenkijoje stichija pražudė 4 žmones, sužeidė dar 18. Vėjo gūsiai buvo itin stiprūs – Vroclave apvertė nedidelį prekių pristatymo sunkvežimį. Vairuotojas žuvo. Lenkijoje virtę medžiai ir siautėjęs vėjas apgadino daugiau nei 9 šimtus pastatų.

Tarp Lietuvos ir Lenkijos baigiamas tiesti dujotiekis, pirmą kartą sujungsiantis žemyninės Europos ir Baltijos šalių dujų rinkas. Atlikta 95 procentai darbų sujungiant Lietuvos ir Lenkijos perdavimo sistemas. Kalbama apie svarbiausią Lietuvos energetinės nepriklausomybės žingsnį užbaigus suskystintų gamtinių dujų terminalą, tačiau energetikos ekspertai pabrėžia: mažesnes kainas vartotojams lems ne tik dujos, bet ir energija iš atsinaujinančių išteklių.

Sveikatos apsaugos ministerija ir Seimo opozicijos – „Valstiečių“ ir žaliųjų atstovė sukryžiavo ietis dėl ministerijos darbuotojų fotografijų. Ministerija atsisakė parlamentarei pateikti už valstybės lėšas darytas darbuotojų fotografijas, pareiškusi, kad tai asmens duomenys, kuriuos saugo europiniai teisės aktai.

Vaistų gamintojų „Pfizer“ ir „BioNTech“ klinikiniai tyrimai rodo, kad silpnesnės, 5-11 metų vaikams skirtos, vakcinos nuo COVID-19 dozės – saugios. Jų veiksmingumas siekia 91 proc. Amerikos maisto ir vaistų agentūra planuoja skelbti sprendimą dėl vakcinos jau kitą savaitę. Jei ši bus patvirtinta, Amerikos ligų kontrolės ir prevencijos centras rekomendacijas dėl skiepų teiks lapkričio pradžioje.

Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas per laidą CNN televizijoje pareiškė, kad amerikiečiai gintų Taivaną, jei jį pultų Kinijos kariuomenė. Baltųjų Rūmų atstovė spaudai po to patikslino, kad Vašingtono laikysena Taivano atžvilgiu nesikeičia. Amerika nepripažįsta Taivano kaip suverenios valstybės, bet remia taivaniečių siekį išlaikyti nepriklausomybę nuo Pekino. Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas ragino Vašingtoną Taivanui nesiųsti klaidingų signalų, galinčių pakenkti ne tik Amerikos ir Kinijos santykiams, bet ir saugumui Taivano sąsiaurio regione.

Liuksemburge maždaug du tūkstančiai Lenkijos profsąjungoms priklausančių kalnakasių protestuoja dėl Europos teisingumo teismo sprendimo uždaryti Turovo anglies kasyklą. Mieste sustiprinta apsauga. Aplink mitingo vietą uždarytos institucijos, mokyklos, darželiai.

Minint 80-ąsias holokausto metines, Šiauliuose atidarytas Pasaulio tautų teisuolių skveras. Jame įamžinta apie 180 per holokaustą žydus gelbėjusių Šiaulių karšto žmonių pavardžių. Memorialas atidarytas vietoje, kuri žymi dviejų Šiauliuose buvusių getų teritoriją ir simbolizuoja žydų ir lietuvių tautų likimus.

Aktorius Alecas Baldwinas rekvizito ginklu netyčia nušovė operatorę bei sužeidė režisierių. Incidentas įvyko filmavimo aikštelėje Naujojoje Meksikoje, filmuojant juostą „Rastas“. Boldwinas ne tik vaidina filme, bet yra ir vienas juostos prodiuserių. Kol kas kaltinimai niekam nepareikšti.

Vilniuje tęsiasi šią savaitę prasidėjęs tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida“. Rytoj Nacionalinėje filharmonijoje – džiazo legendos, klavišininko Viačeslavo Ganelino premjera. Specialiai festivaliui parašytas kūrinys – triptikas klavišiniams, perkusiniams ir simfoniniam orkestrui. Lietuvos džiazo scenoje atlikėjas su simfoniniu orkestru pasirodys pirmą kartą.

Šią vasarą Neringoje sukurta šiuolaikinė opera „Nidos mokyklos kronika“ keliasi į uždaras erdves. Pasitelkus apšvietimo ir garso techniką, ji pristatyta Klaipėdos dramos teatre.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau