Svarbi valanda. Migrantų teisės likti Lietuvoje, Lenkijos ir EK akistata bei Latvijoje įvedamas karantinas

LRT TELEVIZIJOS laida „Svarbi valanda“

I tema. Migrantai ir jų teisės likti Lietuvoje
Iš 13 vakar Lietuvos ir Baltarusijos Pasienyje LRT aptiktų migrantų, 2 šiąnakt buvo išstumti atgal į Baltarusiją. Likę 11, tarp jų ir ketverių metų mergaitė lieka Lietuvoje. Teisininkams 2 migrantų išsiuntimas kelia klausimų dėl teisėtumo. Tuo metu Vidaus reikalų ministrė sako, kad dalį migrantų nuo Lenkijos sienos baltarusiai perveža prie Lietuvos sienos.

LRT reporteris: jei migrantų grupėje yra vaikų, dar nereiškia, kad jie bus praleisti
LRT reporteris Edvardas Špokas apie migrantų dramą pasienyje.

II tema. Lenkijos ir Europos Komisijos akistata
Europos Komisijos pirmininkė sako, kad Lenkijos konstitucinio tribunolo verdiktas, skelbiantis, jog Bendrijos teisė kai kuriais atvejais ne-suderinama su Lenkijos konstitucija, kelia iššūkį Europos Sąjungos pamatams ir vienybei. Lenkijos ministras pirmininkas atkerta, kad Komisija esą peržengia savo įgaliojimus ir kaltina Briuselį dėl šantažo.

VDU docentas: Lenkijos valdantieji mato ES kaip visiškai laisvų valstybių sąjungą be jokių juridinių sąsajų
VDU docentas Andžej Pukšto apie Lenkijos ir Europos Komisijos akistatą.

III tema. Latvija įveda karantiną
Latvijoje nuo ketvirtadienio beveik mėnesiui įvedamas karantinas. Šalies valdžia sako, kad pačių griežčiausių ribojimų esanti priversta imtis dėl itin vangaus gyventojų noro skiepytis. Tuo metu šalyje drastiškai auga susirgimų skaičius – per pastarąją savaitę naujų atvejų padaugėjo beveik 50-čia procentų, o pastarųjų dviejų savaičių sergamumo rodiklis Latvijoje didžiausias nuo pandemijos pradžios. Premjeras Krišjanis Karinis siūlo įvesti privalomą skiepijimą nuo COVID-19 visiems vyresniems nei 50 metų šalies gyventojams.

LSMU profesorius: vakcinacija stiprus faktorius, tačiau nesukuria momentinio efekto, jam reikia laiko
LSMU profesorius Mindaugas Stankūnas apie COVID-19 situaciją Lietuvoje.

Prasidėjo visuotinė revakcinacija
Nuo šiandien visi pilnamečiai gyventojai, kurie paskutinę skiepų dozę gavo ne anksčiau kaip prieš pusmetį kviečiami, – stiprinti imunitetą dar viena – vakcinos doze. Toks sprendimas priimtas remiantis vakcinų suformuoto imuniteto tyrimais ir, Europos vaistų agentūros bei Lietuvos ekspertų rekomendacijomis. Revakcinacija mažina užsikrėtimų skaičių, taip pat mažiau gyventojų patenka į ligonines.

Čekijos prezidentas nebegali eiti pareigų
Ligoninėje gydomo Čekijos prezidento būklė nebeleidžia jam eiti pareigų. Apie prezidento sveikatą daugiau detalių neatskleidžiama. Ši situacija sunkina derybas dėl naujos vyriausybės. Prezidentas į ligoninę skubiai paguldytas praėjus vos dienai po praėjusią savaitę vykusių parlamento rinkimų, kuriuose opozicinis aljansas įveikė dabartinio premjero Andrėjaus Babišo partiją. Nors Babišas pralaimėjo, prezidentas prieš rinkimus žadėjo jam pavesti formuoti vyriausybę. Pats Babišas sakė nesieksiantis išlaikyti ministro pirmininko posto. Dabar Senatas svarsto pradėti procesą, per kurį prezidento galios būtų perduotos ministrui pirmininkui ir naujai išrinkto parlamento pirmininkui. Dėl to dar turėtų sutarti abeji parlamento rūmai.

LRT bendradarbis apie politinę situaciją Čekijoje: nėra kam priimti premjero atsistatydinimo ir paskirti jo įpėdinio
LRT bendradarbis Čekijoje Andrius Kunčina apie situaciją Čekijoje.

Ved. Deividas Jursevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau