Savaitė. Migrantų krizė, prastėjanti epideminė situacija ir lėti vakcinacijos tempai

Migrantų krizė kelia vertybių klausimą
Šią savaitę Europos Komisija griežtai įvardijo Baltarusijos kaltę, stumiant migrantus į Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos teritorijas. Pabrėždamas, kad kovoja su žmonių kontrabanda Briuselis pasiūlė nutraukti vizų lengvatas Minsko režimo pareigūnams. Bet lankydamasi Varšuvoje, Europos Komisijos narė atsakinga už vidaus reikalus, paragino ginant sienas ginti ir Europos vertybes, kai žmogaus teisių stebėtojams kai kurie Lenkijos veiksmai kelia klausimų. Tuo metu Varšuva atkerta, kad migracijos srautams nemažėjant, Lenkija gina ir Europos sienas bei kartu su Lietuva sutarė siekti Bendrijos migracijos taisyklių pokyčių. Paramą pataisoms reiškia ir daugiau šalių.

Kontrolierė apie nepilnamečių migrantų teisių užtikrinimą: pastangos didelės, kaina sumokama, rezultatas – prastas
Iš daugiau nei 4000 neteisėtai į Lietuvą patekusių migrantų maždaug 26 procentai yra nepilnamečių, apie 500 – vaikai iki devynerių metų ir 850 nuo dešimties iki aštuoniolikos metų, 150 nepilnamečių nėra lydimi suaugusiųjų. Praėjusį sekmadienį Ruklos pabėgėlių centre mirė dešimtmetis, kaip paaiškėjo neįgalus berniukas prieš metus patyręs galvos traumą gimtinėje. Tai pirmas kartais, kai teko laidoti Lietuvoje prieglobsčio prašytoją. Sunkiai sirgęs vaikas nėra vienintelis ligonis prieglobsčio prašytojų stovyklose, tokių vaikų yra daugiau. „Savaitėje“ vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Baigiasi Angelos Merkel era, o kartu ir politinis stabilumas Vokietijoje: kas taps naujuoju kancleriu?
Nors Angela Merkel paskelbė besitraukianti dar prieš trejus metus, sklandaus įtakingiausios Europos politikės galios perdavimo Vokietijoje suorganizuoti nepavyko. Panašu, užsiveria ne tik Angelos Merkel era, bet galbūt ir visą pokarį trukusio vokiško politinio stabilumo epocha. Dėl Merkel vietos konkuruoja nepopuliarūs politikai ir savo paties praeities šešėliu tapusios didžiosios Vokietijos partijos. Nežinomybė didžiausioje Europos ekonomikoje pakeisti gali ne tik Berlyno, bet ir Briuselio politinę kryptį – Merkel vyriausybių Europai įskiepytą finansinę discipliną gali pakeisti ambicingas socialdemokratų ir žaliųjų išlaidumas.

Lėti senjorų skiepijimo tempai: aštuoniasdešimtmečių ir vyresnių paskiepyta vos 65 proc.
Vyriausybė nuo penktadienio griežtina kaukių dėvėjimo taisykles – uždarose erdvėse veidą dengti privalėsime visi, nesvarbu su galimybių pasu ar be jo. Taip pat rekomenduojama ir viešiesiems, ir juridiniams asmenims organizuoti darbą nuotoliniu būdu. Pasak premjerės, kol kas daugiau ribojimų įvesti vyriausybė nėra nusiteikusi, pagrindinė strategija – įtikinti žmones skiepytis nuo COVID-19, ypač senjorus. Aštuoniasdešimtmečių ir vyresnių paskiepyta vos 65 procentai. Dėl prasto pandemijos valdymo ir ypač lėtų senjorų skiepijimo tempų vyriausybę šią savaitę užsipuolė prezidentūra. Tuo metu paskelbusi apie kai kurių grupių revakcinaciją, vyriausybė vėl kluptelėjo.

„Eikos“ valdybos pirmininkas apie situaciją darbo rinkoje: žmogus mieliau renkasi nedarbą
Apie krizes, neleidžiančias imtis pažadėtų reformų, būtinus mokesčių sistemos pokyčius ir ministrų gebėjimus. Ilgamečio pramonininkų konfederacijos prezidento Roberto Dargio interviu.

Degalų ir vairuotojų trūkumo krizė Jungtinėje Karalystėje: politikai siūlo kariuomenės pagalbą
Kilometrinės eilės, pikti žodžiai ir susistumdymai – jau savaitę prie degalinių Jungtinėje Karalystėje vaizdai tokie. Dalis degalinių praneša, kad nebeturi nei dyzelino, nei benzino, o vyriausybė kartoja, kad degalų šalyje pakanka. Verslininkai teigia, kad problema vairuotojų trūkumas ir ragina vyriausybę imtis sprendimų. Politikai siūlo kariuomenės pagalbą ir papildomas laikinas vizas vairuotojams iš užsienio, tačiau mažai kas nori atvykti, kai darbas siūlomas vos porai mėnesių.

Čikagoje pradėtos prieštaringai vertinamos Obamos bibliotekos statybos
Trisdešimt antrasis Jungtinių Valstijų prezidentas Franklinas Ruzveltas valdymo pabaigoje sugalvojo idėją: atiduoti visuomenei savo darbo dokumentus ir juos laikyti tam skirtame pastate. Taip prasidėjo graži ir nepigi tradicija – kiekvienas prezidentas turi surinkti lėšų ir pastatyti biblioteką. Joje norintieji gali tyrinėti prezidento dokumentus. Antradienį Čikagoje prasidėjo Barako Obamos bibliotekos statybos. Jos kėlė ne vieną prieštarą: Obama nežada bibliotekoje laikyti savo kadencijos dokumentų originalų, tik skaitmenines kopijas. Pasipriešinimo sulaukta ir iš vietinių: vieni nuogąstavo, kad biblioteka užkels būstų kainas aplinkui, kiti – kad bus sunaikintas parkas.

Ved. Nemira Pumprickaitė

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau