Panorama. Prekybos tinklai nepritaria ribojimams: daugiau žmonių mažesnėse parduotuvėse – mažiau saugumo

Dėl galimybių paso krenta prekybos tinklų didžiausių parduotuvių apyvartos, kai kur – iki trečdalio. Smulkieji verslininkai sako nepajutę, kad pirkėjų būtų pagausėję, tačiau sako, kad rezultatai bus matyti per porą savaičių.

Lietuvos mokyklose šiuo metu fiksuota 130 aktyvių koronaviruso protrūkių, izoliuojasi apie 4 tūkst. mokinių. Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga kreipėsi į Švietimo ministeriją, ragindama kuo skubiau keisti teisės aktus – esą dabar galiojantys įstatymai nereglamentuoja mokymo namuose tvarkos, kai mokinys izoliuojasi, ir apmokėjimo už tokį ugdymo procesą. Tačiau ministerija sako, kad papildomų pinigų turi ir mokyklos, ir savivaldybės.

Seimui teikiamas siūlymas, kad per karantiną į prastovą išleistas darbuotojas, jei nuspręstų išeiti iš darbo, iš darbdavio negautų išeitinės kompensacijos. Pataisų iniciatorius Seimo ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius sako, kad pataisos inicijuotos dėl to, kas vyko per pandemijos įkarštį, kai per karantiną valstybė mokėjo subsidijas už darbuotojus, išleistus į prastovą.

Prancūzijoje nuo darbo laikinai nušalinti 3 tūkst. nepasiskiepijusių sveikatos apsaugos darbuotojų. Pagal vakar įsigaliojusias taisykles, skiepai privalomi beveik 3 milijonams prancūzų, dirbančių sveikatos apsaugos, slaugos ir priešgaisrinės tarnybos srityse.

Oficialiai pasibaigus aktyviajai Rusijos ir Baltarusijos pratybų „Zapad“ daliai, kariuomenė sugrąžinama į nuolatines dislokavimo vietas. Pratybos vyko Kaliningrade ir Baltijos jūroje, Baltarusijoje, vakarinėje Rusijos dalyje. Jų scenarijus, kuris nėra iki galo aiškus, rodo, kad rytinio pasienio saugumas – viena svarbiausių NATO užduočių.

Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė ir Australija skelbia naują saugumo aljansą, skirtą Kinijai atsverti. Pekinas aljanso nares apkaltino Šaltojo karo mentalitetu, o NATO sąjungininkė Prancūzija paskelbtus sprendimus pavadino „dūriu į nugarą“.

Prezidentas Gitanas Nausėda per vizitą Vokietijoje su kadenciją baigiančia kanclere Angela Merkel aptarė migracijos ir saugumo klausimus. Pasak Nausėdos, migracija šiandien yra svarbiausia aktualija, su šia problema susiduria ir Vokietija.

Vilniuje, Naujininkuose ruošiamos patalpos migrantų apgyvendinimui. Apie 300 jų apsigyvens buvusiuose nakvynės namuose. Nors čia gyvens pažeidžiamiausia migrantų grupė – šeimos su vaikais, sergantys ir neįgalieji, Naujininkų gyventojams jų kaimynystė kelia nerimą.

Nepavykus susitarti su Latvija ir Estija, Lietuva ėmėsi plano B ir apribojo baltarusiškos elektros patekimą į Lietuvą. Pasak Energetikos ministro, kainoms tai įtakos neturės, nes jos kyla dėl globalių priežasčių ir Rusijos spaudimo. Ministras neatmeta ir dujų krizės.

Vokietijoje prasidėjo keturių su „Dyzelgeito“ skandalu susijusių buvusių „Volkswagen“ vadovų teismas. Įtariamieji kaltinami komerciniu sukčiavimu ir mokesčių vengimu. Bylą teismas praėjusią savaitę nusprendė skelti į dvi dalis.

Nors rugsėjį spaudyklose tekėdavo sulčių upės, šiemet nedaug dirba visu pajėgumu. Kai kuriuose rajonuose obuolių derlius itin prastas. Šiemet išsispausti sulčių kainuos brangiau.

Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas visuomenei pristatė meno instaliacija paverstą Triumfo arką. Vienas iš Paryžiaus simbolių velionio menininko Christo garbei įvyniotas į audinį. Tai buvo sena pernai mirusio menininko svajonė. Iki mirties nespėtą įgyvendinti Christo viziją realizavo sūnėnas.

„SpaceX“ raketa „Falcon 9“ pakilę į kosmosą, trijų dienų kelionę aplink Žemės orbitą tęsia keturi turistai. „Dragon“ kapsule skriejančią įgulą sudaro tik civiliai, iš viso keturi asmenys. Be labdaros ir mokslinių aspektų, misijos tikslas yra įrodyti, kad kosmosas yra prieinamas žmonėms, neperėjusiems griežtos astronautų atrankos.

Oskaro Koršunovo teatre – premjera: režisierė Kamilė Gudmonaitė stato spektaklį „Šventė“, kuriame vaidina negalią turintys aktoriai.

Ved. Marijus Žiedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau