Laba diena, Lietuva. „SpaceX“ kosminės kelionės nesustoja – aplink Žemės orbitą pirmą kartą skris ne profesionalai

Trečiadienį Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen skaitė jau antrąjį savo metinį pranešimą. Kalboje EK vadovė citavo vieną ES tėvų Robertą Schumaną ir sakė, kad mato „stiprią šiandienos Europos dvasią“. Pirmininkė pažymėjo, kad ES vieningai kovoja su COVID-19 sveikatos krize ir vieningai žengia į klimato kaitos problemos sprendimą, pristatydama savo žaliąjį kursą. U. von der Leyen taip pat pažadėjo pristatyti įstatymą, kuris draus prekių, pagamintų prievartiniu darbu, pardavimą Europoje, ir atkreipė dėmesį ir į kitus žmogaus teisių pažeidimus ir žadėjo neleisti, kad ES valstybių saugumas taptų derybų objektu. Apie EK pirmininkės kalbą – pokalbis su europarlamentaru Juozu Oleku ir Seimo Ateities komiteto pirmininku Raimundu Lopata.

Kenedžio kosminių skrydžių centre Floridoje šiąnakt „SpaceX“ paleis dar vieną erdvėlaivį į kosmosą. Misija „Inspiration 4“ taps unikali tuo, jog skrydyje aplink Žemės orbitą dalyvaus tik civiliai asmenys. Apie misijos trukmę, apie aukštį, kuris viršys TKS skriejimo trajektoriją, ir skrisiančius civilius pasakojo užsienio naujienų redaktorius Aurimas Piečiukaitis.

Talibanas lygiai prieš mėnesį perėmė Afganistano kontrolę. Kovotojai žadėjo nuosaikesnį valdymą nei prieš 20 metų, sakė užtikrinsiantys moterų teises pagal Šariatą. Nevyriausybinės organizacijos „Learn Afghanistan“ įkūrėja Pashtana Durrani pasakoja, kad Talibanui perėmus valdžią, dalyje sektorių moterims neleidžiama grįžti į darbus, vidurinėse mokyklose pamokos vyksta tik iki 6 klasės, universitetuose reikalaujama atskirti paskaitas pagal lytį. Už mergaičių teisę į išsilavinimą kovojanti aktyvistė sako, kad veiklą tęsia, bet darbus tenka organizuoti iš pogrindžio – 23-ejų mergina buvo priversta slėptis rugpjūčio viduryje, kai Kandaharą, provinciją, kurioje moteris gyvena, užėmė talibai. Daugiau apie moterų teisių padėtį Talibano valdomame Afganistane su Pashtana Durrani kalbėjosi Živilė Raškauskaitė.

Šiandien paskelbta, kad Lietuvoje fiksuojamas vienas didžiausių mirštančiųjų nuo koronaviruso rodiklis Europos Sąjungoje. Nors kitose valstybėse, kur sergamumas panašus kaip Lietuvoje, būtent ten mirtingumas nėra toks didelis. Tokius duomenis paskelbė Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras. Daugiau mirčių nuo COVID-19 nei Lietuva kol kas registruoja tik Graikija ir Bulgarija. Apie susidariusią situaciją – pokalbis su Santaros klinikų gydytoju anesteziologu-reanimatologu Linu Taminsku.

Kasmet rugsėjo 15-ąją visame pasaulyje minima limfomos diena. Limfoma – viena dažniausių kraujo vėžio rūšių, kuria visame pasaulyje suserga apie 360 tūkst. žmonių. Tikslios šios piktybinės kraujo ligos priežastys nėra žinomos, tačiau medikai sako, kad pastaraisiais dešimtmečiais nauji gydymo metodai padeda kovoti su šia liga.

Vokietijos kanclerės valdymui artėjant prie pabaigos, lyčių lygybės aktyvistai sako, kad Angelos Merkel politiniai pasiekimai moteris įkvepia. Esą nors pati politikė feminizmo ir moterų teisių klausimus pabrėždavo nedažnai, visa jos karjera ir Vokietijos, ir pasaulio politikoje yra feministinis pareiškimas.

Panevėžio rajono gyventojos kolekcijoje – daugiau nei 1200 jurginų veislių. Moteris yra pelniusi ir ne vieną apdovanojimą už pačios išvestas veisles. Spalvingų jurginų lauke lankėsi Vesta Tizenhauzienė.

Laidą užbaigia socialinių tinklų naujienų apžvalga.

Ved. Jovita Vitkauskė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.
Daugiau