Mokslo sriuba. Islandijos ugnikalnį iš arti tyrinėjęs Spiridonovas: laukia vulkanizmo suaktyvėjimo epocha

Pavasarį Islandijoje išsiveržęs Fagradalsfjalio ugnikalnis sulaukė šimtų tūkstančių turistų, o „Mokslo sriubos“ komanda susikrovė filmavimo įrangą ir nusprendė pamatyti besiveržiantį ugnikalnį iš arti. Einant link ugnikalnio, pirmiausia pasitinka didžiuliai lavos laukai ir iš jų kylantys dūmai.

Pasak VU geologo prof. Andrejaus Spiridonovo, keliavusio drauge, tos rūkstančios dujos, jeigu susikauptų, galėtų sustabdyti kvėpavimą! Per ilgai užsibuvus nedėkingoje vietoje arba pasiklydus, yra šansas apsvaigti ir užmigti. „Ten aiškiai jauti sierą, tai jos kvėpuoti daug nereikėtų, nes prisilietus prie gomurio, kuris yra drėgnas, ji jungiasi su vandeniu ir tu turi sieros rūgštį“, – sako geologas, mokytojas dokt. Simonas Saarmann.

Pasivaikščioti per lavos laukus taip pat gali būti pavojinga idėja: „Kai kuriose vietose matome savotiškas įgriuvas, smegduobes – tose vietose yra lavos tuneliai, kuriais lava teka žemyn į slėnį ir žmonės, kurie čia vaikščioja, rizikuoja įkristi į lavą“, – pasakoja A. Spiridonovas.

Ved. Ignas Kančys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau