Panorama. Sauliaus Skvernelio ir LVŽS skyrybos: į kuriamą naują frakciją vedasi dar 12 parlamentarų

Dešimt Seimo valstiečių kartu su trimis politikais iš mišrios grupės įkūrė naują frakciją Seime. Ji vadinsis demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“. Valstiečių vyriausybėje premjero postą užėmęs Saulius Skvernelis sakė, kad nebenori dalyvauti skaldymo ir konfliktų skatinimo politikoje. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis naujos frakcijos kūrimą vadina išdavyste.

Nuo šiandien pradėtas skiepijimas nuo COVID-19 stiprinamąja vakcinos doze. Pirmieji skiepijami sveikatos, socialinės sistemos, globos įstaigų darbuotojai ir vyresni nei 65-erių asmenys. Sveikatos apsaugos ministerija sako, kad ilgainiui papildomu skiepu galės pasiskiepyti visi gyventojai, tačiau dar neįvardija kada.

Penktadienį Rusijoje ir Baltarusijoje prasidės pratybos „Zapad“. Lietuvos užsienio reikalų ministras sako, kad jos didesnės nei prieš ketverius metus ir didėja provokacijų grėsmė. Tiesa krašto apsaugos ministras ramina – provokacijos galimos ir ne per pratybas, o baimės skleidimas – tai pratybų dalis. Stebėti pratybų į Baltarusiją vyks ir iki 3 stebėtojų iš Lietuvos.

Minėdamas metus nuo pirmųjų savo bendradarbių sulaikymo, Baltarusijos žmogaus teisių centras „Viasna“ skelbia kampaniją „Free viasna“ žmogaus teisių gynėjams ir kitiems politiniams kaliniams Baltarusijoje išlaisvinti. Centras, kurio duomenimis daugiausia rėmėsi pasaulio žiniasklaida, skelbdama apie represijas per masinius protestus Lukašenkos valdomoje šalyje ragina ir paprastus žmones prisidėti rašant laiškus įkalintiesiems.

Europos Komisija skelbia paprašiusi Lenkijai skirti finansines baudas. Toks prašymas pateiktas Europos Sąjungos Teisingumo Teismui dėl teisėjų drausminimo procedūrų Lenkijoje, kurios, pasak Komisijos, kelia grėsmę šalies teismų sistemos nepriklausomybei, o teisėjams esą daromas politinis spaudimas. Liepą Lenkijai nurodyta nutraukti procedūras, taip pat ir teisėjų darbą prižiūrinčios kolegijos veiklą. Bet Komisija teigia, kad procedūros tęsiasi. Baudų dydį turėtų nustatyti teismas, jos galėtų būti taikomos kasdien.

Talibanas paskelbė laikinąją šalies vyriausybę. Jos vadovas Mula Mohamedas Hasanas Achundas įtrauktas į Jungtinių Tautų sankcijų sąrašą, o vidaus reikalų ministro ieško Federalinis Tyrimų biuras. Prieš paskelbiant vyriausybę, Kabule ir kituose miestuose vyko protestai, kuriuos islamistai išvaikė šūviais į orą.

Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius sako: valstybę ištikus krizei, pagalbos kreipiamasi į savivaldybes. Taip atsitiko ir su pandemijos suvaldymu, ir su migrantų krize. Tačiau, pasak Sinkevičiaus, kai savivaldai reikia pagalbos, valstybė neretai lieka nuošalyje. Regionų forume į kurį suvažiavo šalies merai, vidaus reikalų ministrė pažadėjo, kad 30 procentų europinių pinigų bus skirta savivaldybėms ir jos pačios nuspręs, kam lėšų labiausiai reikia.

Vilniuje, prie buvusių Sporto rūmų, išniekintos žydų kapinės. Ant informacinių lentelių nupiešta svastika. Žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky sako, kad šiose kapinėse toks vandalų išpuolis įvykdytas pirmą kartą. Įvykio aplinkybes aiškinasi policija.

Prasidėjo didieji Šilainių atlaidai, truksiantys 8 dienas. Pirmoji diena skirta taikos siekiui. Per pandemiją vykstančiuose atlaiduose ypatingas dėmesys skiriamas saugumui. Dauguma pamaldų vyksta lauke, žmonės raginami dėvėti kaukes.

Europos Sąjungos mokslininkai skelbia, kad praėjusi vasara buvo karšiausia per orų stebėjimo istoriją. Bendrijos Koperniko Klimato Kaitos Tarnybos duomenimis, birželio–rugpjūčio mėnesių vidutinė temperatūra šiemet buvo beveik vienu laipsniu aukštesnė už mėnesių vidurkį, fiksuotą per pastaruosius du dešimtmečius. Tarnyba stebėjimus pradėjo 1950-aisiais, bet dalis duomenų yra ir iš XIX amžiaus vidurio.

„Contour Art“ galerija kviečia į Dainiaus Trumpio parodą „Skarda“. Parodoje – naujausi kūrėjo darbai iš ciklo „Buitis“, kuriuose susipina menininko prisiminimai iš kelionės po Indiją ir patirtis metalo apdirbimo fabrike.

Vilniuje, „Menų spaustuvėje“, prasidėjo tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis „Heljum“. Tai –jau gerai žiūrovams pažįstamas penkioliktus metus skaičiuojantis renginys – šiemet išaugęs ir pakeitęs pavadinimą.

Ved. Ignas Andriukevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau